Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Odpovědnosti členů posádek ZZS

19.06.2007

.
Ve včerejších TV zprávách stanic s celoplošnou působností byla odvysílána informace o rozsudku nad lékařem a zdravotní sálovou sestrou z nemocnice v Krnově.
Byli odsouzeni za to, že po operaci žlučníku zůstala pacientce v dutině břišní jedna operační rouška, která samozřejmě po dobu dvou měsíců než se podařilo problém se špatným hojením pooperačního stavu vysvětlit způsobila pacientce potíže a diskonfort s následnou reoperací pro odstranění zapomenuté roušky.

Proč to zde píši ? Proč na tento případ upozorňuji ? Je to z důvodu, že si to samy ještě ne zcela připouštíme a uvědomujeme, ale zdravotní péče je již ve světě a v Evropě dávno rozdělena na lékařskou a ošetřovatelskou. Platí to samozřejmě i pro Českou republiku, tedy i pro nás zdravotnické záchranáře. Mýlí se tedy ten z nás, který si myslí, že pokud je na výjezdu v posádce RLP ( tedy s lékařem ), že automaticky všechna pochybení padají jen výhradně na hlavu lékaře. A přesně toto se ukázalo i při zmiňovaném včerejším rozsudku. Lékař byl odsouzen, jelikož zodpovídal za operaci jako za takovou a měl po sestře roušky přepočítat ( víme, že to nedělá snad nikdo ). Sestra ale byla odsouzena za své pochybení také ! Jak řekl soudní znalec pan MUDr.Král, sestra má maturitu ( já bych dodal, že má pro tuto práci odbornou způsobilost dle zákona ), tak lze předpokládat, že umí napočítat do deseti.SigmundPeněžitý trest ve výši 50 tisíc korun a tříletý zákaz práce lékaře. Takový trest vyměřil v pondělí soudce krnovské pobočky Okresního soudu v Bruntále bývalému chirurgovi krnovské nemocnice Vladimíru Romanovovi. Ten před dvěma lety při operaci žlučníku zapomněl v břiše pacientky operační roušku, která po nějaké době začala hnisat a žena musela být operovaná podruhé.

18.6. 2007 16:47

BRUNTÁL - Zdravotní sestra Lenka Kumarci, která měla povinnost před zašitím rány roušky spočítat, dostala podmíněný trest v délce čtyř měsíců, odložený na jeden rok.
Trestní stíhání další sestřičky Markéty Směšné soud podmíněně zastavil. "Projevila účinnou lítost, poškozené ženě napsala omluvný dopis," odůvodnil soudce podmíněné zastavení stíhání.
Šestašedesátiletá žena se v červnu 2005 v krnovské nemocnici podrobila klasické operaci žlučníku. Po několika týdnech jí ale začala rána vážně hnisat, primář proto nařídil novou operaci, při které lékaři bavlněnou roušku o rozměrech 25x25 centimetrů z těla vyňali.

Romanov již byl odsouzen za smrt pacientky

Romanov se u soudu hájil, že nic nezanedbal. "Vždy říkám personálu za svých 26 let praxe, aby spočítali počet roušek. Nejsem si vědom, že bych to porušil zrovna při operaci paní K," hájil se chirurg. "Kdyby mi dal pokyn, udělám to," řekla zase sestřička Markéta Směšná.
Lékař Vladimír Romanov už v krnovské nemocnici nepracuje, protože byl mezitím pravomocně odsouzen k podmíněnému trestu za smrt pacientky Heleny Klučkové (66). Ta zemřela na infekci po zánětu způsobeném žaludečními vředy v nemocnici v Rýmařově v roce 1997, kde Romanov tehdy působil jako primář chirurgie. Ženě vysadil antibiotika, ačkoliv neměla doléčený zápal plic.
Lékaře pak o sedm let později přijali do nemocnice v Krnově i přesto, že byl v podmínce, nicméně trest ještě nebyl pravomocný. Po definitivním odsouzení Romanov před několika měsíci skončil také v Krnově.

Zdroj : seznam.cz
Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.