Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Odměny zase už "jen" 75 tisíc? Záchranné služby dostanou 450 korun za převoz pacienta s covidem

28.03.2021

Odměny zase už "jen" 75 tisíc? Záchranné služby dostanou 450 korun za převoz pacienta s covidem

 

 

Zdravotnické záchranné služby dostanou bonus 450 korun za převoz pacienta s prokázanou diagnózou covidu-19. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) bude zahrnutý v kompenzační vyhlášce, kterou chce vydat do konce dubna. Obsahuje také výši odměny pro všechny zdravotníky až 75.000 korun.

 

 

 

Zdravotnické záchranné služby dostanou bonus 450 korun za převoz pacienta s prokázanou diagnózou covidu-19. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) bude zahrnutý v kompenzační vyhlášce, kterou chce vydat do konce dubna. Obsahuje také výši odměny pro všechny zdravotníky až 75.000 korun. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek uvedl, že se se zdravotnickými odbory shodl, že odměna záchranářům by měla být až 120.000 korun. Podle předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníkové bude záležet na přesné formulaci vyhlášky, částka nemusí být dostatečná.

Peníze na odměny zaměstnanců v nemocnicích půjdou ze zvláštního dotačního fondu, u ostatních zdravotníků z veřejného zdravotního pojištění. Za druhou vlnu by měli podle úvazku dostat až 75.000 korun. Žitníková ve čtvrtek řekla, že zdravotníci v nemocnicích mají navíc právě příplatky za práci v infekčním prostředí, které záchranáři nemají. To by měla vyhláška srovnat, což je podle ní systémový krok.

„Pro segment zdravotnické záchranné služby je stanovena stejná výše odměny a zároveň bylo dohodnuto, že do kompenzační vyhlášky pro rok 2021 bude zahrnuta bonifikace za převoz pacienta s prokázanou diagnózou covid-19 ve výši 450 korun,“ napsalo ministerstvo v tiskové zprávě.

Podle Žitníkové ale bude záležet na tom, na jestli se 450 korun bude rozpočítávat na tříčlennou posádku nebo bude pro každého zaměstnance. Jako odměnu odboráři žádali 120.000 korun, vyhláška počítá s 75.000 a právě 450 korunami na jeden výjezd k pacientovi s covidem-19. „Pokud by se to rozpočítalo, tak to stačit nebude,“ řekla ČTK Žitníková. Chce proto počkat na písemné vyhotovení vyhlášky. Potenciální problém je podle ní také v tom, že pacient musí mít „potvrzenou nákazu“. Podle dat o výpočtu rizikového skóre PES je až 40 procent hospitalizovaných přijato do nemocnice bez potvrzené nákazy.

Kompenzační vyhláška upravuje i některé úhrady za loňský rok. „Nyní, po skončení roku 2020, se tak ukazuje, že v některých segmentech zdravotní péče byly propady poskytnuté péče větší, než bylo očekáváno, což by bez dalších opatření způsobilo propad příjmů v rámci vyúčtování roku 2020,“ uvedl ministr. Jedním z takových oborů je například lázeňství, kompenzované budou také některé odbornosti ambulantních specialistů. Celkové dopady vyhláška budou asi 12,2 miliardy korun.

Pro získání plné kompenzace musí poskytovatel zdravotní péče vykázat alespoň 75 procent objemu péče proti čtvrtému čtvrtletí roku 2018, jinak mu je adekvátně krácena. Na odměny mají zdravotní pojišťovny vyhrazeno 11 miliard korun, vyplatit je musí do konce května. Dalších 11 miliard korun je ve fondu pro odměny zdravotníků v nemocnicích.

Zdroj+foto: zdravotnickydenik.cz

 

 

Komentáře k článku
 • Ivana Rovenská Reagovat 28.03.2021
  Pan ministr nás má za blázny .....
 • Tonda Žalud Reagovat 28.03.2021
  Asi budeme ještě překvapení, jak bude vypadat finální verze prováděcí vyhlášky. Pokud pan ministr hovoří o "fair" jednání, tak by měla být úhrada i zpětně, tedy od léta za rok 2020. Osobně si vážím jakékoliv odměny a nikdy bych neřešil její výši, nicméně slova pana ministra o férovosti by měla dostát svému. Velké díky všem, kteří bojují za nás všechny! ;)
 • Jan Farsky Reagovat 28.03.2021
  Pěkně si s námi Blatný vytírá zadek..... vlastně ne jen on. Kdy budeme schopní tomu všemu postavit. Bouchnout do stolu a říct dost. Veškeré příplatky jsou na minimu, spousta z nás má ještě jinou práci aby jsme měli slušného peníze... Kdy se zvedneme a řekneme tak takhle ne ?? !!!!! Začněte si vážit naší práce a podle toho ji ohodnoťte !!!
  • Ivana Rovenská Reagovat 29.03.2021
   Absolutní souhlas....jenže k tomu se naši přestudovaní kolegové nikdy nesemknou ....a na to všichni spoléhají...
   • Jan Farsky Reagovat 29.03.2021
    Ona ale v podstatě ryba smrdí od hlavy. Ve vedení zachranek většinou sedí spokojení řešitelé se slušným platem, tak pro si dělat problémy? Co znám tak výjimkou je snad pan doktor Slabý z jihočeské záchranky. Například v plzeňské zachránce, to je téměř rodinný podnik. Ekonomický náměstek si tam zaměstná do manažerského poštu syna, další manželku jako hlavní účetní.... Ekonomický náměstek a ředitel pláče, že na nic nejsou peníze. Odměny jsme neviděli více než 4 roky ale hlavně ,že si nechalo vedení ušít nanorespiraroty s logem ZZSPK, inspektor provozu jezdí v Kodiaku...vám zaměstnanci stačí občas poděkovat ale víc hrozit tresty, například za špatně zavázané tkaničky (musí být dle nákresu) , běda když nemáte v Plzni na sobě bundu nebo triko s reflexními pruhy. Ale že jsme trika nedostali několik let, to je jedno. No ale vedení plzeňského kraje to buď neví a nebo je mu to úplně jedno. Zaměstnanci napříč organizací jsou dlouhodobě nasrani s nechutí dělat cokoliv navíc. No tak v době pandemie a nouzového stavu uděláme školení po 10 lidech. No aby toho zaměstnanci neměli málo, přidáme ještě lektorské dny..... tak snad se mezi sebou nenakazí
    • Ivana Rovenská Reagovat 29.03.2021
     Koukám kolego,že je to všude stejné....tak co s tím ??? Já už jsem teď vlastně PRDUCH , ale vy, kteří máte roky práce ještě před sebou , postavte se na zadní , je nejvyšší čas .....

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.