Přihlášení
Zapomenuté heslo
29.1.2015
Zaměstnanci pražské záchranky vyhlašují stávkovou pohotovost
Zástupci odborů pražských záchranářů vyhlásili ve čtvrtek v 11 hodin stávkovou pohotovost. Vyvrcholily tak dlouhodobé spory mezi odbory a vedením pražské záchranky. Odboráři slibují, že stávková pohotovost nijak neohrozí chod záchranky ani poskytování péče Pražanům.
„Akorát jsme odjeli z magistrátu, kde proběhla schůzka mezi odbory, vedením záchranky a zřizovateli, tedy radními magistrátu. Poslední možnost, jak zažehnat stávkovou pohotovost však padla. Tedy dnes v 11 hodin ji oficiálně vyhlásíme,“ sdělil Právu Dominik Horn, člen záchrankových odborů.
Jde podle něj o varování pro zaměstnavatele a zřizovatele pražské záchranky. „I přes slíbený audit a kontroly ze strany magistrátu ředitel Zdeněk Schwarz dále činí kroky, které znepříjemňují a narušují práci záchranářů. Pokusil se dokonce v posledních dnech i změnit pracovní dobu. Obviňoval záchranáře z okrádání pacientů a nadále neřeší naše námitky a prosby. Požadujeme jeho omluvu. Dokud nezačne jednat se zaměstnanci slušně a vstřícně, stávka potrvá,“ dodal rozhodně Horn.
Už několikrát v minulosti zástupci odborů prohlásili, že jediným řešením problémů je odstoupení současného vedení záchranky. Ve čtvrtek dokonce podali na ředitele Schwarze trestní oznámení.
Schwarz nařčení odmítá. Stejně i důvody ke stávkové pohotovosti, kterou považuje za nepřiměřenou reakci na vývoj situace. „Je možné, že po těch letech už někomu ve vedení vadíme. Ale to že pan Horn straší občany Prahy nepravdivými informacemi, lze považovat za šíření poplašné zprávy. Jde o řadu nepravd, například pokud jde o fluktuaci zaměstnanců. V roce 2013 byla nejnižší za uplynulých 10 let, konkrétně v roce 2013 odešlo 30 zaměstnanců a nastoupilo 24 zaměstnanců. Nyní nám chybí šest lékařů, jak již bylo uvedeno, a to několik let. Provoz je však zajištěn,“ brání se ředitel Schwarz.
Pomyslnou třešničkou na dortu byl podle Horna čtyřdenním výlet do Monaka, kam s ředitelem odcestovali loajální zaměstnanci a přátelé. „Tuto cestu na začátku prosince při stávající personální situaci jsme vůbec nechápali. Na Jižním Městě pak při službě zbyla na 90 tisíc obyvatel pouze jedna sanitka. Druhá stála, protože do ní nebyla posádka,“ uvedl už dříve Horn.
Podle Schwarze na tom však nebylo nic špatného. „Pražská záchranná služba dlouhodobě oceňuje nejlepší zaměstnance. Tak se stalo i letos, to znamená, že 14 zaměstnanců obdrželo za odměnu od zaměstnavatele cestu po EU. Nijak to nemělo vliv na obsazení služeb a zajištění péče v Praze,“ reagoval ředitel ZZS Praha.
Dlouhodobé spory, které nepomohl vyřešit ani magistrát schůzkami a plánovaným auditem, tak vyvrcholily vyhlášením stávkové pohotovosti. Ta by však mimo organizaci neměla mít žádný negativní dopad. „V žádném případě neohrozí poskytování neodkladné přednemocniční péče, ani chod záchranky. Všichni budou pracovat, jak jsou Pražané zvyklí,“ dodal Horn.
Zdroj: novinky.cz
P.S. Osobně bez toho, abych se kohokoliv zastával, bych chtěl znát odpovědi na některé otázky:
1) Proč se nepočkalo na konec a výsledky auditu, který na popud odborové organizace na ZZS HMP vyslal zřizovatel?
2) Po vyjádření „V žádném případě neohrozí poskytování neodkladné přednemocniční péče, ani chod záchranky. Všichni budou pracovat, jak jsou Pražané zvyklí,“ by mne zajímalo, v čem tkví stávková pohotovost a zejména v čem by tkvěla případná stávka, jejímž předvojem je právě vyhlášení stávkové pohotovosti?
3) Po vyjádření „Akorát jsme odjeli z magistrátu, kde proběhla schůzka mezi odbory, vedením záchranky a zřizovateli, tedy radními magistrátu. Poslední možnost, jak zažehnat stávkovou pohotovost však padla", jaký požadavek obsahovala ona poslední možnost?
4) Ptám se, co bude ze strany odborů následovat, pokud ředitel neodstoupí nebo nebude odvolán, když jeho odchod je dle odborářů jediným možným řešením?
5) Ještě jedna otázka sice z trochu jiného soudku, ale ledacos dokládá a odhaluje v plné nahotě. Na tiskové konferenci oznamující vyhlášení stávkové pohotovosti jsem viděl předsedkyni celostátních zdravotnických odborů paní Žitnikovou. Tak by mne zajímalo, proč poté, co pan ministr Němeček nezajistil slibované navýšení platů zdravotníků, nestávkují zdravotní odbory proti současné vládě a proti ministru zdravotnictví, a proč už neorganizují happeningy a na náměstí před ministerstvem zdravotnictví, jak to v případě předchozích vlád předváděli při daleko malichernějších důvodech?
Sigmund
Přidáno 30. 1. 2015
Záchranáři stávkovat nemohou, hrozí proto odchodem
Copyright ©