Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Od soboty má ZZS Karlovarského kraje jen jedno operační středisko

09.06.2013

Od soboty má ZZS Karlovarského kraje jen jedno operační středisko

Záchranka Karlovarského kraje má
nové operační středisko
Jedno z nejmodernějších operačních středisek začne naplno sloužit v sobotu záchranné službě Karlovarského kraje. Digitální vybavení, které umožňuje rychlé vyslání záchranářů za pacientem, stálo 35 milionů korun. Nově vybaveny jsou centrální dispečink i sanitní vozy, řekl v pátek novinářům ředitel Záchranné zdravotnické služby Karlovarského kraje Roman Sýkora.


„Když jsem spolu s týmem na záchrance před rokem a půl začínal, byly zde tři operační střediska. Jejich možnosti ale byly omezené,“ uvedl Sýkora.

V novém operačním středisku sedí čtyři operátorky u monitorů a mohou velmi rychle zadat do počítače místo i popis zdravotních potíží volajícího. „Zatímco dřív si operátorka dělala poznámky na papír a pak telefonem volala sanitku a ta zase lékaře, nyní už během hovoru zadá místo a popis a přetažením myší přiřadí k události sanitku. Ta může okamžitě vyjet a upřesňující informace může dostávat až cestou,“ popsal základní rozdíl v práci vedoucí lékař operačního střediska Jiří Růžička.

Systém umí najít podle popisu polohu, poslat posádce sanitky GPS souřadnice a přenášet zpět i data o poloze sanitek a o tom, co zrovna jejich osádky dělají. Spolu se zaváděným systémem Randez Vous, kdy lékař jezdí k případům nezávisle na sanitce, by se podle Sýkory měla obsluha kraje zefektivnit, a to i s ohledem na nedostatek lékařů. „Lékař je potřebným jen u malého zlomku případů, u 90 procent výjezdů stačí vyškolený záchranář,“ uvedl Sýkora.

Podle krajského radního pro investice Martina Havla (ČSSD) byla modernizace operačního střediska hrazena z Integrovaného operačního programu ministerstva vnitra, který pokryl 85 procent nákladů. Do konce roku, kdy má být modernizace definitivně dokončena, se dokoupí ještě část vybavení sanitních vozů.Zdroj: zdn.cz
Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.