Od roku 2014 by měly skončit v sektoru zdravotnictví tabulkové platy

13.03.2012

Od roku 2014 by měly skončit v sektoru zdravotnictví tabulkové platy

Platy lékařů neurčí tabulky, ale šéf

I když lékařské odbory tlačí na to, aby platové tabulky platily pro všechny nemocnice, ministerstvo zdravotnictví chystá opak. Zruší je i ve fakultních nemocnicích. Ředitelé budou mít v roce 2014 zcela volnou ruku v tom, jaký plat si dohodnou s lékařem, zdravotní sestrou a ostatními zaměstnanci

Ředitelé fakultních nemocnic budou mít v roce 2014 zcela volnou ruku v tom, jaký plat si dohodnou s lékařem, zdravotní sestrou a ostatními zaměstnanci. Je to součást velké transformace fakultních nemocnic na univerzitní.

Dnes se fakultní nemocnice na rozdíl od většiny ostatních řídí státními platovými tabulkami. Odbory už několik let prosazují tabulky pro všechny nemocnice, včetně soukromých ústavů, pokud mají smlouvy se zdravotními pojišťovnami.

Jenže na ministerstvu zdravotnictví naopak vidí v transformaci na univerzitní nemocnice příležitost, jak téměř polovinu nemocničních lékařů z tabulek vyvázat. "Umožníme smluvní plat. Dojde k odstátnění nemocnic, zrušení tabulek je tedy logické," říká náměstek ministra zdravotnictví pro legislativu Martin Plíšek.

Věcný záměr zákona o univerzitních nemocnicích v dubnu posoudí vláda. "Účinnost předpokládáme v průběhu roku 2014," dodává Plíšek. "Nesouhlasíme s tím, příklon k smluvním platům se nám nelíbí, ale nepřekvapuje mě to," reagoval Martin Engel, předseda Lékařského odborového klubu.

Odbory teď píší vlastní návrh zákona o tabulkovém odměňování lékařů a sester ve všech zdravotnických zařízeních, která dostávají peníze ze zdravotního pojištění. "Chceme, aby tento zákon platil od roku 2013. Po zkušenostech, které teď máme se sliby o zvyšování platů, je to jediná cesta," říká Engel. V půlce dubna přinesou návrh na ministerstvo zdravotnictví.

Tam ale odboráře žádné pochopení nečeká. "Rozhodně s tím nepočítáme. Neumíme si představit direktivně nařizovat výši platů v obchodních společnostech krajů nebo dokonce soukromým vlastníkům. Do budoucna by naopak měli být lékaři placeni podle odvedené práce, ne podle věku a počtu let na nějaké pozici," uvádí Vlastimil Sršeň, mluvčí úřadu.

Ministerstvo uvažuje i o tom, že by v zákoně upravilo maximální možný pracovní úvazek. Při kontrolách se totiž nedávno ukázalo, že někteří lékaři pracují pro nemocnici, fakultu a ambulanci v součtu formálně až na šest úvazků. Jisté je, že podle nového zákona nebudou mít běžní lékaři smlouvu s fakultou a nemocnicí zvlášť, ale pouze s univerzitní nemocnicí.

Fakulta bude na jejich práci v oblasti vzdělávání mediků přispívat. Nejen pracovní úvazky, ale i jiné vztahy mezi lékařskými fakultami a jejich nemocnicemi jsou dnes nepřehledné. Právě to má nový zákon změnit.

Přeměnu fakultních nemocnic na univerzitní prosazoval už v roce 2008 tehdejší ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Jenže narazil s myšlenkou, že by nemocnice využily právní formu akciové společnosti. Teď mají mít nové univerzitní nemocnice zvláštní formu ze zákona. A s fakultami se na tom ministerstvo shoduje.

"Ještě diskutujeme o drobnostech, chystá se schůzka na úrovni rektorů a vedení ministerstva zdravotnictví. V této chvíli je záměr akceptovatelný," říká děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Autor: Adéla Čabanová, Lidové noviny

Zdroj: tribune.cz