Přihlášení
Zapomenuté heslo
Nový dispečink záchranářů z Plzně umožní rychleji vyslat sanitku
Záchranáři z Plzeňského kraje získali nový moderní dispečink za desítky milionů korun. V říjnu začne naplno fungovat v novém sídle zdravotnické záchranné služby a díky moderní technice umožní rychlejší vyslání sanitky k případu.
Dispečeři také on-line uvidí na obrazovkách detailní pohyb sanitek v mapách a poznají, zda je sanitka prázdná nebo veze pacienta, řekl při slavnostním zahájení provozu dispečinku jeho vedoucí lékař Jiří Růžička.
Loni Plzeňský kraj postavil záchranářům ze svých peněz sídlo za sto milionů korun. Nyní ho vybavil technologiemi a softwarem dispečinku za 32,5 milionu korun. Celý komplexní projekt, který zahrnuje i pořízení tabletů do každé sanitky, další technologie a propojení na jednotnou infrastrukturu všech složek integrovaného záchranného systému bude dohromady stát přes 37 milionů korun a měl by být dokončen příští rok. Kraj dispečink vybavil díky dotaci Evropské unie, z vlastních zdrojů platil 15 procent nákladů, řekl ČTK hejtman Václav Šlajs (ČSSD).
„Máme teď dokonalejší propojení dispečinku - party, která zvedá linku 155, a našich výjezdových prostředků. Můžeme předávat více informací, než jsme mohli předtím,“ řekl Růžička. Nové vybavení například umožní rychlejší předávání informace z dispečinku výjezdové posádce. V okamžiku, kdy volající na lince 155 řekne dispečerovi město nebo obec, odkud volá, jde už tato informace on-line do navigace sanitky. Posádka tak může vyjet, podle dalších získaných informací od volajícího dispečer vzápětí pošle do navigace přesnou adresu výjezdu.
To může oproti starému dispečinku znamenat půlminutový až minutový náskok. „Minuta v záchranářství je například u náhlé zástavy oběhu hrozně dlouhá doba, protože právě zkrácení poskytování první pomoci u náhlé zástavy oběhu zlepšuje přežití o desítky procent,“ řekl Růžička. Vedle toho budou v dohledné době sanitky vybaveny tablety. Na ně dostane výjezdová skupina informace o pacientovi, které předal volající na linku 155. Navíc lékař vyplní zprávu o výjezdu a pacientovi přímo ve voze v tabletu a pošle ji on-line do nemocnice, kde tak dostanou informace dřív, než přijede sanitka. Dalším možným využití tabletů je stáhnou si do nich informace o konkrétním pacientovi, jeho předchozích hospitalizacích a podobně.
Záchranná služba Plzeňského kraje má od 110 do 190 výjezdů denně, z toho zhruba polovina představuje Plzeň. V centralizovaném dispečinku pro celý kraj pracuje 25 dispečerů, kteří se střídají v dvanáctihodinových směnách. Ve dne je v práci pět dispečerů a čtyři v noci. V terénu řídí přes 30 sanitek.
Vedle moderních technologií získali záchranáři v novém dispečinku také lepší pracovní podmínky a zázemí, než měli ve starém objektu. Plocha je asi dvojnásobná a dispečeři mají i pracovní stoly s volitelnou výškou, takže si vyberou, zda chtějí sedět nebo stát.
Plzeňský kraj na provoz záchranné služby dává podle Šlajse 260 milionů korun ročně, což jsou asi dvě třetiny potřebných nákladů, jen třetinu pokryje zdravotní pojištění. Podle ředitele záchranky Romana Svitáka pracuje u záchranné služby kolem 50 lékařů, 170 sester a stejný počet řidičů.
ČTK
Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.
Copyright ©