Od ledna přibude v Msk nové stanoviště RZP ve Vrbně pod Pradědem

28.12.2010

Od ledna přibude v Msk nové stanoviště RZP ve Vrbně pod Pradědem

Záchranářům na Bruntálsku přibude další výjezdové stanoviště

Územní středisko záchranné služby Moravskoslezského kraje bude mít od 3. ledna 2011 k dispozici další výjezdové stanoviště. Záchranáři začnou k pacientům vyjíždět nově také ze základny ve Vrbně pod Pradědem, kde bude k zásahu v nepřetržitém provozu připravena posádka rychlé zdravotnické pomoci (RZP).

Lokalita Vrbna a jeho okolí je hojně využívána jak k lázeňským, tak rekreačním účelům. Množství lidí tam provozuje zimní i letní sporty, turistiku. Počet událostí, k nimž musí posádky záchranné služby v této oblasti vyjíždět, tedy není ani zdaleka zanedbatelný. Výjezdové skupiny dislokované na stanovištích v Bruntále a Rýmařově mají na svém kontě ročně přes pět tisíc událostí, z toho více než pět set do lokality, v níž bude posádka RZP Vrbno zasahovat. Nejedná se samozřejmě jen o Vrbno samotné, ale také o okolní obce, rekreační lokality a sportovní střediska.

Otevření výjezdového stanoviště ve Vrbně jednak obecně posílí stávající počet posádek ÚSZS MSK na Bruntálsku a dále významně přispěje k zajištění lepší časové dostupnosti přednemocniční neodkladné péče v lokalitě Vrbna a přilehlých míst. Ve většině případů tedy dojde ke zkrácení dojezdových časů k pacientům v této části Jeseníků. Samotné Vrbno, stejně jako Karlova Studánka, ale např. i Ovčárna jsou místa, která bývají zejména v zimních měsících nezřídka poměrně obtížně přístupná. Záchranáři do nich přitom často vyjíždějí k vážně nemocným, či zraněným osobám. Jednoznačně tedy dojde ke zlepšení přednemocniční neodkladné péče o pacienty. Nové výjezdové stanoviště záchranářů však zároveň umožní i částečné odlehčení provozu posádek lokalizovaných v Bruntále a Rýmařově, které dosud Vrbno a okolí mají ve svém rajonu.

Posádka RZP z Vrbna bude zasahovat jak v nelékařském režimu, tzn., že ošetření a transport pacienta zajistí samostatně, tak ve spolupráci s lékařskou výjezdovou skupinou. V případě potřeby pak bude k zásahu zároveň vysílána posádka rendez-vouz z Bruntálu nebo RLP z Rýmařova.

Vrbenská posádka bude dočasně umístěna v pronajatých prostorách lékárny, na ulici Jesenické, a to až do ukončení výstavby definitivního stanoviště. Jeho budování by mělo započít během roku 2011, v objektu bývalé dílny Automotoklubu Vrbno. Náklady na stavební úpravy objektu ve výši cca čtyř milionů korun budou uhrazeny z rozpočtu Moravskoslezského kraje. O převodu nemovitosti do jeho vlastnictví již rozhodlo zastupitelstvo města Vrbno pod Pradědem. Provozní náklady související s provozem stanoviště pak půjdou z rozpočtu ÚSZS MSK.

PhDr. Lukáš Humpl
Tiskový mluvčí ÚSZS MSK