Od dnešního rána řídí ZZS KHK nové operační středisko za 40 mil. korun

07.09.2015

Od dnešního rána řídí ZZS KHK nové operační středisko za 40 mil. korun

7.7. 2015 – Královéhradecká záchranná služba má nové operační řízení

Zdravotnické záchranáře v Královéhradeckém kraji od dnešního rána řídí nové operační středisko. Bylo vybudováno v areálu Hasičského záchranného sboru v ulici Na Bláhovce, kde je zároveň dislokována jedna z výjezdových základen ZZS KHK. Provoz zbrusu nového moderního pracoviště byl zahájen v 5.00. Prakticky jen několik málo okamžiků po přesměrování tísňových linek přijaly operátorky první volání. Vzápětí byla na první výjezd vyslána posádka RLP Vrchlabí.

Pro zdravotnické záchranáře znamená spuštění nového řídícího pracoviště přechod na zcela nové technologie, které umožní zefektivnit řízení práce záchranné služby v terénu. Usnadní se rovněž navigace sanitek a komunikace nejen mezi dispečinkem a zasahujícími posádkami, ale také mezi záchrannou službou, ostatními složkami IZS a zdravotnickými zařízeními. To všechno urychlí a zkvalitní poskytování neodkladné přednemocniční péče občanům v Královéhradeckém kraji.

Spuštění ostrého provozu předcházela velmi pečlivá příprava všech operátorů. V průběhu letních měsíců všichni absolvovali několik náročných školících směn, během kterých museli zvládnout přípravu na nový operační program a naučit se pracovat s novými technologiemi. Náročné období mají za sebou rovněž technici IT, kteří museli zabezpečit instalace, zprovoznění a fungování všech systémů.

Náklady na vybudování nového operačního střediska se blíží k částce 40 milionů korun. Většina z nich je hrazena v rámci dotace z Integrovaného operačního programu. Původní řídící centrum královéhradeckých záchranářů, které vzniklo jako první svého druhu v ČR, je již překonané a technologicky ani stavebně nevyhovuje. Od května 2004 řídilo výjezdy záchranné služby na celém území kraje. Podle tohoto vzoru bylo postupně zaváděno celokrajské operační řízení nejen záchranné služby, ale také všech základních složek Integrovaného záchranného systému.

Ivo Novák

Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje