Ocenění práce i pro záchranáře

28.12.2007

.

Pražští záchranáři mají ročně přes 100 tisíc výjezdů

U příležitosti 150. výročí založení pražské záchranné služby předali v úterý 18. prosince v Brožíkově sále Staroměstské radnice první náměstek primátora hl. m. Prahy Rudolf Blažek a její ředitel Zdeněk Schwarz padesáti zaměstnancům záchranky pamětní listy a medaile.

24.12.2007 Aktualizováno 24.12.2007 09:10:23

Náměstek primátora Rudolf Blažek poděkoval oceněným za hlavní město Prahu, Pražany i návštěvníky metropole za službu, kterou zasvětili záchraně životů a zdraví. „Je potřeba zdůraznit, jak důležitou a nenahraditelnou roli pražští zdravotničtí záchranáři plní. Vždyť ročně přijde na tísňovou linku kolem 350 000 hlášení. A v dojezdové době, tedy čase, po který jede sanitka k pacientovi od přijetí hlášení na dispečinku, je pražská záchranka na světové špičce,“ připomněl náměstek Blažek. Zároveň zopakoval slib, že město najde pro záchrannou službu vhodné místo pro novou budovu, aby měla pro svou činnost lepší podmínky než v současném objektu v Korunní ulici.

Ročně absolvují pražské posádky záchranářů téměř 100 000 výjezdů k případům. Dojezdové časy se pohybují pod 8 minutami a u nejzávažnějších případů dokonce pod 7 minut.

Letos si pražská záchranka připomněla i další výročí – 20 let od vzniku Letecké zdravotnické záchranné služby. Záchranářský vrtulník startuje k přibližně 570 zásahům ročně, z nich zhruba 60 procent je přímo v terénu.

Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy má k dispozici 110 sanitních vozů a další speciální vozidla, mezi nimiž nechybí ani obří návěs „Golem“, který záchranářům slouží jako zázemí a koordinační terminál pro mimořádné události typu živelních pohrom.

Zdroj: Magistrát hl.m. Prahy a katastrofy.com