O invalidech či dávkách mají rozhodovat i sestry a záchranáři. Lékaři nesouhlasí

10.10.2022

Text z externího zdroje:

Závisí na nich přiznání invalidního důchodu, různých dávek či přidělení vozíku. Jenže nestíhají. Řeč je o posudkových lékařích. Jejich dlouhodobý nedostatek přiměl ministerstvo práce a sociálních věcí k netradičnímu řešení. Úředníci připravili návrh zákona, aby na posudcích pro lidi s různými typy zdravotních obtíží spolupracovali i "nelékaři".

Nebudou sice moci posudek přímo vydat, s lékaři ale vytvoří menší týmy, mají například připravovat podklady. „Každý posudek bude nadále vydávat jen posudkový lékař," řekl Deníku mluvčí resortu práce Jakub Augusta.

Na posudcích však nebude moci spolupracovat kdokoli. Musí jít o lidi s alespoň nějakým typem zdravotnického či sociálního vzdělání. Lékařům tak vypomohou kupříkladu zdravotní sestry, zdravotně-sociální pracovníci či záchranáři. Ale až po absolvování certifikovaného kurzu, kterým se z nich stanou takzvaní „odborní nelékařští zdravotní pracovníci“ smiley. Cílem je podle ministerstva činnost kolem posudků zefektivnit a zrychlit.

Naopak v České lékařské komoře (ČLK), která návrh dostala k připomínkám, panuje skepse. „Na představenstvu byly vzneseny obavy, že pro "nelékaře" nevznikne v oblasti posudků příliš prostoru. Za nepřijatelné považujeme, aby se na ně přesouvaly lékařské kompetence," řekl Deníku mluvčí ČLK Michal Sojka.

Více na denik.cz