Nový trend ZZS – připravit techniku i personál na obéznější pacienty

10.02.2011

Nový trend ZZS – připravit techniku i personál na obéznější pacienty

Obezita mění záchranky,
pacienti se do nich nevejdou

Po celé Evropě se podle statistik zvyšuje počet obézních lidí. Z tohoto důvodu se britská záchranná služba rozhodla renovovat své výjezdové vozy a většinu z nich přizpůsobit pro nadměrně těžké pacienty. S podobným vybavením pracují i záchranáři v Praze, kteří mají k dispozici jednu XXL sanitu.

Stále častější případy, kdy se pacient v ohrožení života nevešel do sanitky, přiměl záchranářský tým ve Velké Británii vybavit zásahové jednotky speciálním zařízením, které si s "těžkými" pacienty poradí. Z tohoto důvodu investují do větších vozů, širších nosítek, která unesou přes 300 kilogramů, zvedacích pásů i kladek.

"Všechno je to z důvodu bezpečnosti našich pacientů a našich posádek. Máme stále větší počet pacientů, kteří jsou nadměrně těžcí," tvrdí manažer zásahů Nigel Wells na serveru BBC a dodává, že záchranná služba si musí umět rychle poradit v každé život ohrožující situaci.

Záležitost to ovšem není levná. Jeden vůz uzpůsobený převozu obézních pacientů stojí prý bezmála tři miliony korun, široké nosítko o nosnosti 318 kilogramů má cenu 300 tisíc, kladky a vytahovací pásy se pohybují kolem 135 tisíc za kus. Jen jižní Anglie za poslední tři roky utratila zhruba 30 milionů korun za modernizaci svých vozů a stále ještě třetina jich na úpravu čeká.

Česká XXL sanita

Problémy při převozu obézních pacientů řeší záchranné služby i v Česku. V hlavním městě například již čtvrtým rokem jezdí "sanita XXL", která je vybavena speciálními nosítky a navijákem pro usnadnění přepravy pacienta.
"Zatím pro potřeby Prahy stačí jeden tento vůz, ale stane se, že občas musí náš tým přenést nemocného na plachtě, což je velmi náročné pro všechny zúčastněné," vysvětlila pro on-line deník TÝDEN.CZ Klára Fikejzová. XXL sanitu však mohou využít také pacienti, které je potřeba převézt na nemocničním lůžku i s přístroji, případně lidé na vozíčkovém křesle.

han Týden.cz

Zdroj: medicaltribune.cz