Novela zákona č. 96/2004 Sb. o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu NLZP jde do třetího čtení.

16.03.2017

Vládní novelu zákona 96/2004 Sb. o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání doporučil zdravotní výbor Poslanecké sněmovně schválit ve třetím čtení s e všemi pozměňovacími návrhy.

Čtěte také: Sněmovna schválí změny ve vzdělávání zdravotních sester

Zdravotní výbor PS PČR poslal 8. března do třetího čtení X. novelu zákona č. 96/2004 Sb. o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání, jejímž hlavním posláním je zavést pro sestry vzdělávací model 4+1, čtyři roky na střední zdravotnické škole a rok na vyšší odborné škole. Vysokoškolské vzdělání by tak nebylo povinné pro všechny sestry. Ministerstvo zdravotnictví si od novely slibuje rychlé řešení nedostatku sester u lůžka v nemocnicích. Pokud zákon projde, tak už od září 2017 by se v novém systému mohli vzdělávat na vyšších odborných školách první zdravotničtí asistenti a do roka by mohli přijít už jako sestry do nemocnic.

Pro zdravotnické záchranáře má novela mimo jiné naopak systém vzdělání zjednokolejnit na VŠ v bakalářském programu a má nově umožnit výkon profese na odd. JIP. Do třetího čtení jde novela i s pozměňovacím návrhem, který nově vystudovaným zdravotnickým záchranářům ztíží a zkomplikuje přístup k výkonu profese ve výjezdových posádkách na záchranné službě, ke kterým je ale ze zákona profese zdravotnického záchranářr paradoxně primárně určena.

Více o připravovaných změnách naleznete v aktualitách:

26. 2. 2017 Obecně platí, že kdo je pasivní, nedostává šanci spravovat své profesní záležitosti a dává tak šanci rozhodovat o svém bytí jiné lidi, ač se mu jejich konání nemusí líbit!

3. 12. 2016 Připravovaná X. novela zákona č. 96/2004 Sb. o nelékařích byla před druhým čtením stažena z Poslanecké sněmovny PČR.

1. 11. 2016  Připravuje se novelizace vyhlášky č. 55/2011 Sb. o činnostech zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků

30. 6. 2016 Požadavky představitelů KZ ZZS ČR byly vyslyšeny. S platností novely zákona č. 96/2004 Sb. záchranáři nejenže neskončí na ARO, ale rozšíří svoji působnost i na oddělení JIP!!!

3. 3. 2016 Nový zákon o NLZP po 5 letech příprav nebude. Chystá se opět jen novela. Co nás čeká?