Novela zákona č. 96/2004 Sb. o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu NLZP byla schválena Poslaneckou sněmovnou

27.04.2017

Vládní novelu zákona 96/2004 Sb. o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání dnes schválila Poslanecká  sněmovna PČR

Čtěte také: Sněmovna schválí změny ve vzdělávání zdravotních sester

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky schválila ve středu 26. dubna 2017 (den výročí havárie Jaderné elektrárny Čenobyl, tak doufejme, že to nebude podobné neštěstí) X. novelu zákona č. 96/2004 Sb. o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání, jejímž hlavním posláním je zavést pro sestry vzdělávací model 4+1, čtyři roky na střední zdravotnické škole a rok na vyšší odborné škole. Vysokoškolské vzdělání by tak nebylo povinné pro všechny sestry. Ministerstvo zdravotnictví si od novely slibuje rychlé řešení nedostatku sester u lůžka v nemocnicích. Pokud zákon projde, tak už od září 2017 by se v novém systému mohli vzdělávat na vyšších odborných školách první zdravotničtí asistenti a do roka by mohli přijít už jako sestry do nemocnic.

Pro zdravotnické záchranáře novela mimo jiné naopak systém vzdělání zjednokolejňuje na vysokoškolské studium v bakalářském programu. Nově rozšíří výkon profese na odd. JIP, ale také nově vystudovaným zdravotnickým záchranářům ztíží a zkomplikuje přístup k výkonu profese ve výjezdových posádkách na záchranné službě, ke kterým je ale ze zákona profese zdravotnického záchranářr paradoxně primárně určena.

Novela nyní poputuje do Senátu, poté ji dostane prezident Miloš Zeman. Platnost novely se očekává v září 2017.

Více o připravovaných změnách naleznete v aktualitách:

26. 2. 2017 Obecně platí, že kdo je pasivní, nedostává šanci spravovat své profesní záležitosti a dává tak šanci rozhodovat o svém bytí jiné lidi, ač se mu jejich konání nemusí líbit!

3. 12. 2016 Připravovaná X. novela zákona č. 96/2004 Sb. o nelékařích byla před druhým čtením stažena z Poslanecké sněmovny PČR.

1. 11. 2016  Připravuje se novelizace vyhlášky č. 55/2011 Sb. o činnostech zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků

30. 6. 2016 Požadavky představitelů KZ ZZS ČR byly vyslyšeny. S platností novely zákona č. 96/2004 Sb. záchranáři nejenže neskončí na ARO, ale rozšíří svoji působnost i na oddělení JIP!!!

3. 3. 2016 Nový zákon o NLZP po 5 letech příprav nebude. Chystá se opět jen novela. Co nás čeká?

• Pavlína Reagovat 12.05.2017
    Hezký den, znamená to tedy, že podle tohoto článku zaniknou VOŠ pro obor zdravotnický záchranář?
    • Drahomír Sigmund Reagovat 12.05.2017
      Pokud bude zákon schválen, tak ano.