Přihlášení
Zapomenuté heslo
Vláda České republiky na svém zasedání ve středu 31. května schválila v tzv. III. variantě Nařízení vlády č. 168/2017 Sb., kterým se mění nařízení vlády č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, ve znění pozdějších předpisů.
Varianta III. byla určena pro zdravotníky, kteří vykonávají práce se značnou mírou neuropsychické zátěže a práce se zvýšeným rizikem ohrožení života nebo zdraví. Cílem tohoto opatření mělo být odstranění nespravedlností v odměňování, jak o tom premiér Bohuslav Sobotka informoval dne 31. 5. 2017. Nebudu se ve svém článku zabývat sociálními službami a kulturou, na které toto nové nařízení vlády myslelo také, ale zůstanu u nelékařských zdravotnických pracovníků.
Už od počátku, kdy se o takovém opatření začalo mluvit a kdy bylo z dostupných výkladů a informací zřejmé, že se tzv. přidání 2.000,- Kč hrubého (1.320,- Kč čistého) od 1. července nemá týkat ani zdaleka všech NLZP jsem mnohokrát při diskuzích s kolegy deklaroval, že mi není jasné, jak takové přidání jen někomu prakticky uskutečnit. Věřte nebo ne, ale není to jasné ještě ani dnes! Pro zjištění, kdo od července na příplatek nárok mít bude a kdo ne je důležitá věta: „Všichni zdravotničtí pracovníci vykonávající samostatně nelékařské zdravotnické povolání ve třísměnném nebo nepřetržitém provozu v lůžkové péči nebo v pobytovém zařízení sociálních služeb budou mít navíc nárok na nový zvláštní příplatek“.
Kdo z našich kolegyň a kolegů má na příplatek nárok?
Ten kdo splňuje všechny čtyři následující podmínky bez výjimky:
V metodickém pokynu pak je stanoveno, že ministerstvo pošle zařízením peníze následujícím způsobem (musí se o ně ale přihlásit, automaticky MZČR nic posílat nebude):
a podmínky pro udělení dotace jsou dvě:
Jak ale píši už výše, že mi nebylo jasné, jak takové přidání jen některým NLZP prakticky uskutečnit, tak celá věc je jak už bývá zvykem ještě složitější. Protože ty deklarované dvě tisícovky vybraným privilegovaným kolegům zdravotníkům nejsou nikde definovány. Nařízení pracuje s termínem rozmezí 1.000,- Kč až 5.000,- Kč (u všech ostatních zůstává rozsah 400,- Kč až 1.000,-Kč). V dotačním programu se pak počítá s objemem financí v kalkulaci počet předpokládaných příjemců příplatku krát dva tisíce korun. Takže asi tak.
Jestli a nakolik se vládě podařilo naplnit deklarovaný cíl, kterým bylo dle vyjádření premiéra odstranění nespravedlností v odměňování, si musí každý zodpovědět sám. Já jsem přesvědčený, že nikoliv. Přinese to na pracoviště nemocnic křivdu, neklid a zejména závist a zášť. Podobně negativní odezvu by to zcela jistě mělo u záchranek, pokud by příplatek dostali jen sestry a záchranáři, ale už ne řidiči, kteří dle legislativy pracují výhradně jen pod odborným dohledem. Už i odbory se nechaly slyšet, že pravděpodobně příští týden ve středu požádají kabinet, aby pravidla pro vyplácení změnil a příspěvek pobírali všichni zdravotníci a zdravotnice. Škoda jen, že odbory dostatečně nenaléhaly na kabinet a předkladatele návrhů ministryni práce Marxovou už v době příprav a schvalování tohoto kontroverzního a dle mého úsudku i diskriminačního opatření. Kdyby se totiž zvýšení příplatku týkalo všech nelékařských zdravotnických pracovníků, bylo by i jednodušší tuto věc ošetřit technicky a legislativně.
V titulku se ptám, jestli je to košer. Za sebe odpovídám, chucpe!
Jaký máte na tuto věc názor vy, můžete vyjádřit hlasováním v anketě.
Sigmund
Copyright ©