Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Nové nebo rozšířené základny ZZS v Poličce, Hlinsku, Boru a Doksech

31.10.2015

Nové nebo rozšířené základny ZZS v Poličce, Hlinsku, Boru a Doksech

 

Záchranka v Pardubickém kraji má dvě nové základny

 

Zdravotnická záchranná služba (ZZS) Pardubického kraje má dvě nové výjezdové základny. V Poličce na Svitavsku byla postavena nová budova, v Hlinsku na Chrudimsku záchranářům slouží po rekonstrukci objekt, který původně patřil veterinární správě.

 

Výstavba nových základen ještě není u konce, řekl ČTK při jejich slavnostním otevření ředitel ZZS Pavel Svoboda.

„Máme v plánu výjezdovou základnu Holice, Chrudim, Vysoké Mýto a Pardubice. Vše stárne, někde jsme v nájmech u hasičského sboru, někde v městském majetku. Rád bych měl naše posádky v majetku svém,“ uvedl Svoboda. Objekty by měly stát u velkých silnic, aby se vozy nemusely prodírat centrem měst a zvýšily svůj akční rádius.

Vybudování každé z obou základen stálo přibližně 11 milionů korun, na oba projekty získal Pardubický kraj jako zřizovatel ZZS dotace z Regionálního operačního programu. V Poličce dříve záchranáři vyjížděli z nemocnice a prostory již nevyhovovaly jejich potřebám. Jedním z důvodů rekonstrukce budovy bývalého veterinárního střediska v Hlinsku byl komplikovaný výjezd z polikliniky, kde dříve záchranka sídlila, a následný průjezd městem. Nyní mohou sanitky vyjet přímo na státní silnici I/34. Kromě garáží obsahují základny zázemí pro posádku a vybavení vozidel, sklad léků a desinfekční místnosti.

Záchranka má v Pardubickém kraji 16 výjezdových stanovišť. Na některých slouží tříčlenná nebo dvoučlenná posádka s lékařem a sestava s řidičem a zdravotnickým záchranářem, na dalších jen jedna nebo dvě z nich. Bez lékaře pracuje polovina všech sanitních vozidel z celkových 29 posádek. Od příštího roku bude další posádka v Hlinsku.

ZZS nedávno získala 25 nových sanitních vozů, které s plným vybavením pořídila z dotace z Integrovaného operačního programu za 79 milionů korun. Vozy byly plošně rozděleny na výjezdová stanoviště v regionu.

Zdroj: zdn.cz

 

 

Bor na Tachovsku staví budovu pro výjezdové místo záchranky

 

Bor na Tachovsku se 4000 obyvateli staví výjezdové místo záchranné služby, o které město usilovalo 13 let. Od února zabezpečí nonstop lékařskou službu v odlehlém pohraničí včetně části dálnice D5. Jde o objekt v zadním traktu polikliniky, kde jsou ještě hasiči a policie, řekl ČTK starosta Petr Myslivec.

 

Tachovsko je jedním ze dvou okresů ČR, kde chybí nemocnice s akutními lůžky. Pacienti musí do Plzně a Stodu na jihu Plzeňska.

„Nízkopodlažní objekt přijde na necelých šest milionů korun. Stavbu jsme začali před 14 dny a do konce roku bude hotová,“ uvedl Myslivec. Město ho za symbolický pronájem poskytne dlouhodobě Zdravotnické záchranné službě Plzeňského kraje, která zajistí každodenní rychlou pomoc po celých 24 hodin. Personál, tedy řidič a zdravotní sestra, nastoupí od 1. února. Ti přijedou k pacientovi první. Lékaři budou mít vlastní vozy a k zásahu budou dojíždět z Tachova, Stříbra a Plané.

Náklady na provoz bude hradit kraj. „My jim objekt vybudujeme a zařídíme a oni ho budou provozovat,“ uvedl starosta. Výjezdové místo bude mít akční rádius do 20 kilometrů, protože Tachov, Stříbro, Planá a Konstantinovy Lázně službu mají.

Záchranka je podle Myslivce nutná nejen pro obyvatele rozlehlého a řídce osídleného pohraničí, ale také kvůli CTParku Bor, druhé největší průmyslové zóně v Plzeňském kraji. „Počet zaměstnanců tam roste. Nyní jich je tam zhruba 2000 a do roku 2017 to má být o 1000 více,“ řekl. Lékařům v Boru přibývá mezi pacienty stále více pracovníků CTParku.

„Počet výjezdů do této lokality se v posledních letech znásobil. Z dosud provozovaných stanovišť v Tachově, Stříbře a Plané tam vyjíždíme několikrát denně,“ řekl ředitel krajské záchranky Pavel Hrdlička. Nové stanoviště výrazně zkrátí dojezdové časy.

Bor usiloval o výjezdové místo od roku 2002. Tehdy bylo zřízeno v Bělé nad Radbuzou na pomezí Domažlicka a Tachovska, odkud je ale složitý dojezd do Boru a okolí. Samotný Bor má 2700 obyvatel a zbytek žije ve 21 osadách, které patří pod město.

Zdroj: zdn.cz

 

 

Liberecký kraj posílil záchrannou službu v Doksech na Českolipsku

 

Liberecký kraj posílí záchrannou službu v Doksech na Českolipsku. Zatímco dosud byl samostatný vůz s lékařem u Máchova jezera jen v letní sezoně, teď tam bude celoročně. Definitivně se také přesunulo stanoviště záchranné služby z Tanvaldu do nedalekých Velkých Hamrů a kraj chystá na příští rok posílení záchranné služby také ve Frýdlantu.

 

ČTK to řekl krajský radní pro zdravotnictví Petr Tulpa (Starostové pro Liberecký kraj).

V oblasti Máchova jezera bylo dosavadní praxí, že lékař k případům vyjížděl v samostatném autě s řidičem v takzvaném systému rendez-vous jen od dubna do konce října, v ostatních měsících cestoval v sanitě. „Stávající systém byl nevyhovující, jak z hlediska dostupnosti péče, tak i provozních nákladů,“ řekl Tulpa. Od změny si kraj slibuje zlepšení dostupnosti lékaře pro celé Českolipsko i v zimě. Jezdit by měl i k zásahům do okrajových částí Ústeckého a Středočeského kraje.

Zlepšit by se měla po Novém roce i dostupnost záchranné služby na Frýdlantsku. Kraj se rozhodl rozšířit provoz druhé posádky rychlé zdravotnické pomoci z osmihodinového na 24hodinový režim. Tato změna si podle Tulpy vyžádá v roce 2016 zvýšení provozních nákladů o 6,5 milionu korun. „Rozšířit by se služba měla od 1. ledna, otázkou je, zda se podaří vyškolit řidiče a získat lékaře, osobně si myslím, že to bude až v únoru nebo březnu,“ dodal Tulpa.

Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje vznikla v roce 2003, kromě Doks a Frýdlantu má výjezdové skupiny rozmístěné v dalších 11 městech. Na 14 stanovištích (v Liberci jsou dvě) má 31 skupin, z toho 20 jsou sanitky s řidičem a záchranářem a 11 tvoří posádky rendez-vous, tedy řidič s lékařem. Záchranná služba zaměstnává téměř 500 lidí a k naléhavým případům může vyslat i vrtulník. Ročně vyjedou záchranáři v kraji k více než 60.000 případům. Kraj letos záchranku dotuje 184,6 milionu korun.

Zdroj: zdn.cz

 

Komentáře k článku
  • Lukáš Zechel Reagovat 31.10.2015
    Jen si dovolím opravit titulek :-) Doksy nejsou Doksany (Ty máme u nás :))

    A s tím dojezdem do okrajové částí Ústeckého kraje jsem zvědav. Když se stavěla VZ Úštěk, tak se taky "šuškalo", že se bude jezdit do okrajové části LBk, kam to máme bezesporu blíž. A nejezdíme :-)

    Tak se nechme překvapit, jaký lékař nás dojede
    • Sigmund Reagovat 31.10.2015
      Opraveno pane a děkuji :-)

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.