Přihlášení
Zapomenuté heslo
Zdravotnická záchranná služba (ZZS) Pardubického kraje má dvě nové výjezdové základny. V Poličce na Svitavsku byla postavena nová budova, v Hlinsku na Chrudimsku záchranářům slouží po rekonstrukci objekt, který původně patřil veterinární správě.
Výstavba nových základen ještě není u konce, řekl ČTK při jejich slavnostním otevření ředitel ZZS Pavel Svoboda.
„Máme v plánu výjezdovou základnu Holice, Chrudim, Vysoké Mýto a Pardubice. Vše stárne, někde jsme v nájmech u hasičského sboru, někde v městském majetku. Rád bych měl naše posádky v majetku svém,“ uvedl Svoboda. Objekty by měly stát u velkých silnic, aby se vozy nemusely prodírat centrem měst a zvýšily svůj akční rádius.
Vybudování každé z obou základen stálo přibližně 11 milionů korun, na oba projekty získal Pardubický kraj jako zřizovatel ZZS dotace z Regionálního operačního programu. V Poličce dříve záchranáři vyjížděli z nemocnice a prostory již nevyhovovaly jejich potřebám. Jedním z důvodů rekonstrukce budovy bývalého veterinárního střediska v Hlinsku byl komplikovaný výjezd z polikliniky, kde dříve záchranka sídlila, a následný průjezd městem. Nyní mohou sanitky vyjet přímo na státní silnici I/34. Kromě garáží obsahují základny zázemí pro posádku a vybavení vozidel, sklad léků a desinfekční místnosti.
Záchranka má v Pardubickém kraji 16 výjezdových stanovišť. Na některých slouží tříčlenná nebo dvoučlenná posádka s lékařem a sestava s řidičem a zdravotnickým záchranářem, na dalších jen jedna nebo dvě z nich. Bez lékaře pracuje polovina všech sanitních vozidel z celkových 29 posádek. Od příštího roku bude další posádka v Hlinsku.
ZZS nedávno získala 25 nových sanitních vozů, které s plným vybavením pořídila z dotace z Integrovaného operačního programu za 79 milionů korun. Vozy byly plošně rozděleny na výjezdová stanoviště v regionu.
Zdroj: zdn.cz
Bor na Tachovsku se 4000 obyvateli staví výjezdové místo záchranné služby, o které město usilovalo 13 let. Od února zabezpečí nonstop lékařskou službu v odlehlém pohraničí včetně části dálnice D5. Jde o objekt v zadním traktu polikliniky, kde jsou ještě hasiči a policie, řekl ČTK starosta Petr Myslivec.
Tachovsko je jedním ze dvou okresů ČR, kde chybí nemocnice s akutními lůžky. Pacienti musí do Plzně a Stodu na jihu Plzeňska.
„Nízkopodlažní objekt přijde na necelých šest milionů korun. Stavbu jsme začali před 14 dny a do konce roku bude hotová,“ uvedl Myslivec. Město ho za symbolický pronájem poskytne dlouhodobě Zdravotnické záchranné službě Plzeňského kraje, která zajistí každodenní rychlou pomoc po celých 24 hodin. Personál, tedy řidič a zdravotní sestra, nastoupí od 1. února. Ti přijedou k pacientovi první. Lékaři budou mít vlastní vozy a k zásahu budou dojíždět z Tachova, Stříbra a Plané.
Náklady na provoz bude hradit kraj. „My jim objekt vybudujeme a zařídíme a oni ho budou provozovat,“ uvedl starosta. Výjezdové místo bude mít akční rádius do 20 kilometrů, protože Tachov, Stříbro, Planá a Konstantinovy Lázně službu mají.
Záchranka je podle Myslivce nutná nejen pro obyvatele rozlehlého a řídce osídleného pohraničí, ale také kvůli CTParku Bor, druhé největší průmyslové zóně v Plzeňském kraji. „Počet zaměstnanců tam roste. Nyní jich je tam zhruba 2000 a do roku 2017 to má být o 1000 více,“ řekl. Lékařům v Boru přibývá mezi pacienty stále více pracovníků CTParku.
„Počet výjezdů do této lokality se v posledních letech znásobil. Z dosud provozovaných stanovišť v Tachově, Stříbře a Plané tam vyjíždíme několikrát denně,“ řekl ředitel krajské záchranky Pavel Hrdlička. Nové stanoviště výrazně zkrátí dojezdové časy.
Bor usiloval o výjezdové místo od roku 2002. Tehdy bylo zřízeno v Bělé nad Radbuzou na pomezí Domažlicka a Tachovska, odkud je ale složitý dojezd do Boru a okolí. Samotný Bor má 2700 obyvatel a zbytek žije ve 21 osadách, které patří pod město.
Zdroj: zdn.cz
Liberecký kraj posílil záchrannou službu v Doksech na Českolipsku
Liberecký kraj posílí záchrannou službu v Doksech na Českolipsku. Zatímco dosud byl samostatný vůz s lékařem u Máchova jezera jen v letní sezoně, teď tam bude celoročně. Definitivně se také přesunulo stanoviště záchranné služby z Tanvaldu do nedalekých Velkých Hamrů a kraj chystá na příští rok posílení záchranné služby také ve Frýdlantu.
ČTK to řekl krajský radní pro zdravotnictví Petr Tulpa (Starostové pro Liberecký kraj).
V oblasti Máchova jezera bylo dosavadní praxí, že lékař k případům vyjížděl v samostatném autě s řidičem v takzvaném systému rendez-vous jen od dubna do konce října, v ostatních měsících cestoval v sanitě. „Stávající systém byl nevyhovující, jak z hlediska dostupnosti péče, tak i provozních nákladů,“ řekl Tulpa. Od změny si kraj slibuje zlepšení dostupnosti lékaře pro celé Českolipsko i v zimě. Jezdit by měl i k zásahům do okrajových částí Ústeckého a Středočeského kraje.
Zlepšit by se měla po Novém roce i dostupnost záchranné služby na Frýdlantsku. Kraj se rozhodl rozšířit provoz druhé posádky rychlé zdravotnické pomoci z osmihodinového na 24hodinový režim. Tato změna si podle Tulpy vyžádá v roce 2016 zvýšení provozních nákladů o 6,5 milionu korun. „Rozšířit by se služba měla od 1. ledna, otázkou je, zda se podaří vyškolit řidiče a získat lékaře, osobně si myslím, že to bude až v únoru nebo březnu,“ dodal Tulpa.
Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje vznikla v roce 2003, kromě Doks a Frýdlantu má výjezdové skupiny rozmístěné v dalších 11 městech. Na 14 stanovištích (v Liberci jsou dvě) má 31 skupin, z toho 20 jsou sanitky s řidičem a záchranářem a 11 tvoří posádky rendez-vous, tedy řidič s lékařem. Záchranná služba zaměstnává téměř 500 lidí a k naléhavým případům může vyslat i vrtulník. Ročně vyjedou záchranáři v kraji k více než 60.000 případům. Kraj letos záchranku dotuje 184,6 milionu korun.
Zdroj: zdn.cz
Copyright ©