Nová sanitní vozidla a vybavení pro záchranáře Olomouckého kraje

Nová sanitní vozidla a vybavení pro záchranáře Olomouckého kraje

Olomoucký kraj v letošním roce navazuje na předchozí roky a pokračuje v modernizaci vozového parku Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje (ZZS OK). V úterý 22. 9. 2020 převzali záchranáři do užívání deset nových nejmodernějších sanitních vozidel značky Volkswagen T-6.1.

Na základě výběrového řízení z roku 2017 bylo v letech 2018, 2019 a 2020 na ZZS postupně ve třech dodávkách dodáno celkem 30 kusů sanitních vozidel VW T6, 30 kusů transportních nosítek Medirol a 33 kusů defibrilátorů LFPK 15. Letošním předáním nových 10 ks sanitních vozidel, 10 ks transportních nosítek a 11 ks transportních defibrilátorů bude realizace nákupů z výběrového řízení zakončena. Jedenáctý defibrilátor bude použit do nově pořizovaného speciálního sanitního vozidla XXL, které bude určeno pro transport bariatrických pacientů a také pacientů s podezřením na vysoce nakažlivou nákazou (VNN).

Nová vozidla budou působit na všech územních odborech v kraji, konkrétně v Olomouci dvě vozidla na výjezdové základně Aksamitova, jedno vozidlo na výjezdové základně ve Šternberku, jedno vozidlo na výjezdové základně v Uničově, jedno vozidlo na výjezdové základně v Prostějově, jedno vozidlo na výjezdové základně v Hranicích, dvě vozidla na výjezdové základně v Šumperku a dále po jednom vozidle na výjezdových základnách v Hanušovicích a Jeseníku.

Vozový park ZZS OK bude tímto krokem obnoven tak, že se sníží průměrný počet najetých kilometrů oproti loňskému roku ze 142 tisíc km/vozidlo na přibližně 89 tisíc km/vozidlo a průměrné stáří vozidla oproti roku 2019 z necelých 4 let (přesněji 3,6 let) na necelé 3 roky (přesněji 2,9 let).

Celková hodnota veřejné zakázky financovaná Olomouckým krajem na modernizaci vozového parku a dalšího záchranářského vybavení v období 2018 – 2020 činí 96 650 656 Kč.

V letošním roce je vynaloženo na nákup 10 kusů sanitních vozidel 24 409 020 Kč, na nákup 10 kusů nosítek 1 438 115 Kč a na nákup 11 kusů defibrilátorů 5 982 845 Kč, celkem tedy 31 829 980 Kč. Do každého vozidla Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje letos navíc pořídila i novou elektrickou odsávací pumpu s jednorázovým uzavřeným okruhem a do nového lékařského vozidla do Šumperku nový transportní ventilátor nejvyšší třídy Oxylog 3000 plus. Další  nový transportní ventilátor nejvyšší třídy Oxylog 3000 plus letos ZZS OK pořídila také do vrtulníku LZS.

Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje k datu předávání sanitních vozidel zřizovatelem (22. 9. 2020) disponuje již celkem 50 záchranářskými vozidly, z čehož 43 kusů jsou velká sanitní vozidla a 7 kusů osobních vozidel je využíváno v systému rendez-vous.

Pravidelná modernizace a obměna sanitních vozidel, zdravotnických přístrojů a transportní techniky zdravotnické záchranné služby významně přispívá k lepšímu a bezpečnějšímu poskytování přednemocniční neodkladné péče pacientům, tedy občanům a návštěvníků Olomouckého kraje.