Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

No nevím, no??? Tričko může zachránit život

06.07.2016

No nevím, no??? Tričko může zachránit život

 

 

 

 

Zdravotnická záchranná služba ČR (ZZS) se společně s Horskou službou ČR zapojila do projektu RescueMe. Ten má za úkol usnadnit záchranným složkám identifikaci postiženého, urychlit určení anamnézy a tím zefektivnit celý záchranný proces.

 

Základem nového systému je tričko, na jehož rub si člověk nechá natisknout nejdůležitější data ze své anamnézy. Například že trpí alergií, je diabetik nebo že má v těle kardiostimulátor. Dále jméno, bydliště a kontakt na blízkou osobu.

„Všechna tato data usnadní záchranářům jejich činnost, pokud najdou člověka v bezvědomí nebo ve stavu, kdy není schopen odpovídat na otázky,“ řekl včera na dotaz Práva prezident Asociace ZZS a ředitel Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje MUDr. Marek Slabý.

 

Stačí vyhrnout tričko

Potisk je na rubu trika, citlivá data tudíž nejsou na první pohled viditelná. Záchranář ale podle oficiálního loga na samotném triku nebo na nášivkách či visačkách na svrchních částech oděvu pozná, že osoba je zapojena do systému. Postiženému vyhrne tričko naruby a vše důležité z něj vyčte.

Nejčastějšími důvody výjezdů záchranné služby jsou podle statistik úraz, dopravní nehoda, akutní infarkt myokardu a cévní mozková příhoda. Ve všech těchto případech je úspěšnost záchrany závislá na rychlosti, s jakou se postiženému dostane první pomoci. „Velmi často jde doslova o vteřiny,“ zdůraznil Slabý.

Václav Pergl, Právo

Zdroj: novinky.cz

 

Sigmund

Komentáře k článku
 • HoŽo Reagovat 06.07.2016
  Stejně zbytečné, jako nášivky a odznáčky s krevní skupinou. Žádný lucidní zdravotník nebude považovat informaci, vytištěnou na tričku, za validní. Zkuste se u soudu ohánět větou "vždyť on to měl vytištěné na tričku."
 • Jan Pokorný Reagovat 06.07.2016
  A není lepší než hledat co má kdo napsané na tričku pacienta pořádně vyšetřit? Pokud se jedná o vteřiny tak snad postupujeme dle algoritmu ABCDE nebo si místo toho bude obracet tričko na ruby a číst si... Podle Murphyho zákona i ti co na ten obchodní trik sednou ho stejně nebudou mít na sobě až se jim něco stane, ale výrobci hledají jakoukoliv díru v trhu, holt kdo chce peníze vyhazovat tak může... Blbost kvete v každé době...
 • kovář Reagovat 07.07.2016
  Někteří lidé na záchrankách nemají evidentně co na práci a vymýšlí kraviny
 • Radek Reagovat 07.07.2016
  Ať je to jakkoliv dobře myšleno, připomíná mi to spíše reklamní kampaň "business plánu". Termíny jako "oficiální logo" nebo "citlivá data ..na rubu trika .. na první pohled nejsou viditelná" v souvislosti s šikovností výrobců textilu a možnostmi zneužití mi připadají dosti nedomyšlené. To už si tam může dát rovnou potisk s kopií OP a karty pojišťovny.
  Umím si živě představit, že budu při předávání pacienta lékaři tvrdit, že jsem do svého postupu zařadil i informace z trička. Pak se zjistí, že triko bylo půjčené od bratra, sestry či někoho jiného nebo budu moci být trestán za to, že jsem nepoznal "oficiální logo" a jako citlivá data jsem užil informace z nelegální výrobny trik.
  Jako přínosnější bych viděl dohodu s praktickými lékaři, aby pacientů dávali minimálně výpis z lékařské karty a poučili je, aby ho měli při ruce, když k nim musí být povolána ZZS, neboť o jejich zdravotním stavu nemá ZZS většinou "ani čárku".
 • Alan Mejstřík Reagovat 15.07.2016
  Zakladem profesionality by mela byt pokora.
  Posledni dobou vnimam mezi zachranari hodne namachrovanosti a pocitu nadrazenosti a bozstvi.Soudime pacienty,soudime volajici,soudime lekare...
  A nyni soudime aktivitu laika,cloveka,polarnika,ktery nemysli na sebe,ale postizene na zdravi,ale i na nas zachranare.
  Tricko nema ambici,aby se podle nej davala transfuze.je primarne urceno pro outdoorove aktivity.je tam kontakt na rodinu a to je zvlaste v cizine super.napisy na tricku mozna nikdo nepouzije jako navod,ale bude sirit v populaci povedomi o lince 155 a o prvni pomoci a konecne cast penez z prodeje bude slouzit jako fond pro nas zachranare. Stat nas nezajisti.tady se najde uplny laik,ktery na nas mysli.Laicky,po svem,ale nesedi a neco dela.A my,kterych si vazi se zmuzeme v reakcich jenom na kritiku a plivance.Je dobre,ze sami obcane prichazeji s podobnymi napady.My nemame patent na prvni pomoc,stejne jako ALS kurzy nemaji patent na resuscitaci.Zachrana zivota je obcanska povinnost.Pane Suro diky.Marku Slaby diky za podporu projektu.
 • Jan Žoha Reagovat 15.07.2016
  V poslední době se tento byznys celkem rozmohl (trička, náramky). Snad každý ale ví, že žádné tričko, ba ani náramek, žádný život nezachrání. Jediný, kdo může zachránit život, je samotný člověk s určitými dovednostmi nebo ochotou pomoci, nikoliv člověk s tričkem, náramkem, kšiltovkou, tetováním a mnoha dalšími serepetičkami. Proto bych uvítal, aby byli laici, odbornou veřejností, směřováni spíše k investicím do kurzů PP. Navíc, pokud by laici při sobě vždy nosili KP+OP, nemuseli by si na trička a náramky tisknout nacionále a tel. čísla. Toto mi opravdu přijde jen jako velmi dobrý marketingový tah na kterém si nahrabe pár jedinců a laik vyhodí pár stovek. Určitě to nikomu neublíží, ale také to nikomu nepomůže. Maximálně laik získá jakýsi prchavý pocit většího bezpečí, když bude mít nasazen náramek nebo tričko s podobnou tématikou. Smekám však před nápadem a věřím, že laická a marketingem lehce zmanipulovaná veřejnost určitě distributory a prodejce docení. ČEST!
 • Jan Pokorný Reagovat 16.07.2016
  Jo tak to od Vás sedí!, to už jsem se dlouho takhle nepobavil. Jak kdyby Adolf napsal, že základem je láska k Židům. A nevím proč by měla AsociaceZS podporovat každou hovadinu, z které ji bokem něco kápne asi po vzoru ČLK a dealerů léků... A tričko má hlavní ambici se dobře prodat, až ho budou rozdávat zdarma tak se můžem bavit o tom, že to jen neuškodí ani nepomůže. Jinak ať si každej na tričko nechá natisknout co chce, třeba Do not resuscitate, kiss my ass... Při záchraně člověka jediný co udělam je, že ho rozthrnu vejpůl značkový neznačkový, budu-li potřebovat nalepit elektrody... A právě pokora by nás měla vést k tomu vyšetřovat a učit se znát příznaky nemoci než pátrat po blbostech okolo, navíc ten co toho málo ví a zná se o to víc chytne na zcestí nějaké "nápovědy", která ale může být naprosto zcestná a s klinickým stavem naprosto nesouvisející.
  A Vaši úvahu o ALSkurzech jsem nepochopil už vůbec asi Vám musí hodně ležet v žaludku, že to někdo dělá opravdu dobře, smysluplně a mnohem lépe než Vy a mimochodem na těch ALS kurzech pokora je, což se o Vašich exškoleních říct opravdu nedalo. Ryba stále smrdí od hlavy... Takže podporujme jakýkoliv projekt laika co nesedí a vymýšlí jak vydělat výrobci nějaký ten peníz, vždyť okrajově nám něco z toho kápne a tomu se pane Mejstřík říká korupce.... No ale že mne Vaše reakce vůbec překvapuje.
  • Alan Mejstřík Reagovat 17.07.2016
   Ano,presne jste popsal to,co vnimam jako nedostatek pokory a zachranarskou aroganci:tricko akorat roztrhnu,abych nalepil elektrody...

   Obvinovani Asociace stejne jako mne z korupce je smesne.

   Chtel jsem pouze rici,ze mnohe komentare zde jsou bez znalosti kontextu.coz nadruhou stranu mozna chyba je,ze zamestnanci ZZS neznaji podrobnosti.

   A to co stale zapada je fakt,ze nejaky laik chce pomahat zachranarum vytvorenim fondu. Ano,z prodeje tricek.Mozna to neklapne.Ale ja si ho proto vazim.

   • Radek Reagovat 23.07.2016
    Vážený Alane, máte pravdu v tom, že strohá zpráva s nedostatkem informací dělá z dobré myšlenky frašku. Ale i to, co jste upřesnil, mě nepřesvědčuje o přínosu. Ba naopak, vyvolává další otázky. Na co fond? Co z něj bude financované? Opravdu zapeklitá role v tomto případě je aktivita AZZS. Místo toho, aby sama asociace ZZS iniciovala vznik fondu s příspěvky krajů a MZ (i dobrovolníků) pro pomoc postiženým zaměstnancům ZZS úrazem při výkonu zaměstnání nebo pro pomoc v nouzi rodinám, jejichž živitel a zaměstnanec ZZS zemřel při výkonu povolání, v tom bych viděl smysl.
    Tak, jak je článek uveřejněný, nedělá dobrou reklamu meritu věci. Ale, buďme rádi za ten nápad a reakce na něj, protože to nás posouvá dál.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.