Než přijede sanitka, pomůže školený laik. Dispečer jej najde v aplikaci

10.07.2018

Než přijede sanitka, pomůže školený laik. Dispečer jej najde v aplikaci

Na přelomu roku má v Moravskoslezském kraji začít fungovat systém rychlé zdravotnické pomoci na vyžádání. Ten pacientovi zajistí první pomoc ještě před příjezdem záchranné služby. Díky speciální mobilní aplikaci totiž bude moci zdravotnický dispečer vyslat na místo laika zaregistrovaného mezi vyškolenými zachránci.

„Je to jednoduché. V současnosti vidí operátor záchranky jen databázi svých posádek a jejich rozmístění v regionu. Představte si to jako malé ikonky na mapě. V novém systému jich výrazně přibude. Dispečer totiž uvidí i registrované školené zachránce. Takzvaný first responder může člověku v nouzi poskytnout první pomoc ještě před příjezdem profesionálů,“ líčí náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer s tím, že v systému bude zaznačeno i rozmístění externích defibrilátorů.

Díky tomu se pacient dočká první pomoci v kratším čase, což zvýší šance na jeho úspěšnější léčbu, míní Gebauer.

First responder systém je podle něj dalším krokem ke zlepšení lékařské péče v Moravskoslezském kraji. Fungovat má začít na přelomu roku.

Díky výběrovému řízení snížil kraj pořizovací náklady z předpokládaných 5,78 milionu korun na 1,03 milionu. Z toho ale zaplatí jen desetinu, zbytek pokryjí evropské a státní dotace.

Zdroj: ostrava.idnes.cz

Ježek

• vaše jméno a příjmení. Reagovat 02.08.2018
    V oficiálních pramenech se praví, že dispečer nevidí všechny FR, ale jen toho, kdo výzvu přijme.
  • Leopold Pieczka Reagovat 10.10.2018
    Nevím, jak může vyškolený laik poskytnout zdravotnickou první pomoc, něco mi uniká,tu může přece poskytnout jen člověk se zdravotnickým vzdělaním.