Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Nemocnice z Brna rozesílají pacienty po celém kraji, záchranka protestuje

08.03.2018

Nemocnice z Brna rozesílají pacienty po celém kraji, záchranka protestuje

 

 

Ředitelé brněnských nemocnic zavedli nový systém umísťování pacientů. Kdo nebude v ohrožení života, může skončit v jiném zařízení mimo krajské město. Novinka výrazně komplikuje práci záchranářům.

 

Cítíte se špatně, a proto si zavoláte záchranku. Zavezou vás do některé z brněnských nemocnic. Pokud lékař vyhodnotí, že nejste v ohrožení života a na interně není místo, začne dispečink obvolávat jiná zařízení.

Může se tak klidně stát, že pacient z Brna skončí v krajské nemocnici v Hustopečích, Ivančicích, Břeclavi či ve Vyškově.

Na tomto novém systému se dohodli ředitelé brněnských zdravotnických zařízení se zástupci kraje.

„Jsme schopní a ochotní pacienty, které nám rychlá přiveze, diagnostikovat a poskytnout jim základní ošetření. Ve chvíli, kdy ale nemáme místo na hospitalizaci, necháme dotyčného převézt do všech možných krajských nemocnic. Nesmí být ale riziko, že dojde ke zhoršení stavu. Jedná se o takové lidi, kteří si třeba v sedm večer zavolají záchranku, že je bolí záda,“ přiblížil novinku Roman Kraus, ředitel Fakultní nemocnoce Brno, kde systém spustili asi před třemi týdny.

Doteď záchranka musela s pacientem kroužit po městě, dokud dispečink nenašel v některé nemocnici volné místo. Nebo lidé museli ležet na chodbě na přistýlce.

„Nicméně skoro padesát procent pacientů, které přiveze záchranka, po ošetření pouštíme domů. Takže si dovedete představit, v jak vážném stavu jsou,“ poznamenal Kraus.

Právě ve FN Brno je situace nejhorší, interna zde bývá prakticky neustále plně vytížená.

Podobně jsou na tom i ve Fakultní nemocnici u svaté Anny. „Zatím jsme nikoho nemuseli do jiného zařízení nechat převézt. To ale neznamená, že se to nestane. Také máme potíže s přeplněnou kapacitou na interně,“ uvedl ředitel Martin Pavlík.

Záchranáři museli zřídit speciální výjezdovou skupinu

Tragický případ související s odmítnutím pacienta se řešil v Brně před dvěma lety. Záchranka stála v areálu u svaté Anny, zatímco dispečink marně hledal místo v některé z brněnských nemocnic. Ty však pacienta odmítaly přijmout. Nevěděly prý, že je v akutním ohrožení života. Muž po půlhodině v sanitce zemřel.

Nemocnice tehdy tvrdily, že postupovaly správně. A záchranáři také. Okolnosti případu prověřovalo ministerstvo zdravotnictví, které přišlo se závěrem, že za smrt dotyčného pacienta nikdo nemůže.

Nový systém ale dělá pořádné starosti záchranářům. Kvůli převozu pacientů z FN Brno, které se změna momentálně týká nejvíc, museli dočasně zřídit speciální výjezdovou skupinu, jejíž provoz je velmi nákladný.

„Toto opatření bylo nutné proto, aby nedocházelo k delšímu čekání na sanitku, což je samozřejmě na straně záchranářů i pacientů nežádoucí,“ podotkl ředitel jihomoravské záchranky Milan Klusák.

Po zavření urgentního příjmu pacienty nikdo neošetřil

Domluvený převoz pacientů zatěžuje i dispečink, jenž musí volat po nemocnicích a zjišťovat, kde je zrovna místo.

„Trvá to i třicet minut, než se vyjedná lůžko jinde. Ochromuje to činnost operačního střediska,“ upozornil šéf záchranářů.

Jako příklad uvádí noc z pondělí na úterý, kdy byl nedostatek lůžek na internách po všech brněnských nemocnicích, jež dispečink obvolává zpravidla jako první.

„Pro operátorky to znamenalo další čas strávený na telefonu s nemocnicemi. Nemohou se pak dostatečně věnovat práci, pro kterou jsou určeny, tedy příjmu volání na lince 155 či operačnímu řízení výjezdových skupin, když mají zásah,“ poznamenal Klusák s tím, že podobné situace přitom dispečink záchranky musí řešit v průměru až třikrát denně.

A situace vygradovala v úterý večer. „FN Brno zavřela urgentní příjem a my měli ve vozech tři lidi, které ani nevyšetřili, a nebylo je kam umístit. Zítra (ve středu) budu jednat s hejtmanem,“ naštval se Klusák.

Prezident Svazu pacientů Luboš Olejár o systému přemisťování pacientů jako na jižní Moravě nikdy neslyšel.

„Pokud se jedná o převoz po okrese, tak v tom problém nevidím. Kraj už ale problém je. Má se zohlednit i sociální hledisko. Některé rodiny nemají možnost cestovat za příbuzným kilometry daleko. Někteří pacienti odloučení nesou těžce a jejich zdravotní stav se může zhoršit,“ varoval Olejár.

A dodal, že pokud nemocnice nemají dostatek akutních lůžek, nemají jednat o jejich případném zrušení, ale naopak obhajovat současné kapacity.

Autor: Veronika Horáková 

Zdroj: brno.idnes.cz

 

Sigmund

 

 

Komentáře k článku
  • Jan Žoha Reagovat 08.03.2018
    "Cítíte se špatně, a proto si zavoláte záchranku. Zavezou vás do některé z brněnských nemocnic. Pokud lékař vyhodnotí, že nejste v ohrožení života a na interně není místo, začne dispečink obvolávat jiná zařízení."

    Neměla by stav pacienta vyhodnotit již přivolaná zdravotnická záchranná služba?
  • Jan Žoha Reagovat 08.03.2018
    Tak jsem si to přečetl dvakrát a asi tomu moc nerozumím.
    Jako vždy přiveze výjezdová skupina RZP na internu "hovnitis acuta", kterou tamní lékař (samozřejmě poté, co provede rutinní RTG, KO, Biochemie, event. CT) vyhodnotí jako "hovnitis acuta major na entou." Následně lékař dotčeného zdravotnického zařízení kontaktuje dispečink ZZS, aby pro pacienta, který je dle něho téměř zdravý, zajistil místo v jiné nemocnici a rovnou transport cestou ZZS? Je to tak nebo mě šálí zrak a mysl? Proč ZZS na tuto hru vůbec přistupuje? Když pacientovi nic není, proč jej nemocnice nepošle do jiného ZZ MHD? A proč pacienta, kterému nic není, vůbec vozíme do ZZS?
    • Martin Sikora Reagovat 13.03.2018
      Proč? Protože v dnešní době už není schopen nikdo normálně uvažovat. Každý má ze všeho strach, všichni se kryjí množstvím nesmyslných nařízení apod. Vytratil se zdravý rozum .....

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.