Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Nemocnice ve Frýdlantu omezila péči, ZZS musela posílit posádky

13.03.2016

Nemocnice ve Frýdlantu omezila péči, ZZS musela posílit posádky

 

Liberecký musel od března posílit záchrannou službu na Frýdlantsku

 

Liberecký kraj posílil od března zdravotnickou záchrannou službu na Frýdlantsku. Důvodem je omezení akutní péče v Nemocnici Frýdlant. Ve výběžku budou 24 hodin denně sloužit dvě posádky záchranné služby, dosud tam sloužila celý den jedna a druhá jen přes den.

 

Liberecký kraj to ročně přijde navíc zhruba na čtyři miliony korun, řekl ČTK hejtman Martin Půta (STAN). Je ale přesvědčen o tom, že by bylo pro pacienty lepší, kdyby péče byla přímo ve Frýdlantu bez nutnosti dopravovat je do nemocnice do Liberce.

Ve Frýdlantském výběžku žije 24.000 lidí, region je ale se zbytkem kraje spojen jen dvěma komunikacemi, z nichž jedna - kolem přehrady Souš v Jizerských horách, se na zimu pro dopravu uzavírá. Zdravotnickou péči o tamní obyvatele zajišťuje Nemocnice Frýdlant, která ale loni na podzim kvůli nedostatku lékařů uzavřela lůžkové interní oddělení a omezit chce i akutní chirurgickou péči. Aby Liberecký kraj zajistil pro obyvatele regionu zdravotnickou péči, musí posílit záchrannou službu.

Kraj původně plánoval, že se služba na Frýdlantsku rozšíří už od Nového roku, bylo ale třeba vyškolit řidiče a získat lékaře. Podle krajského radního pro zdravotnictví Petra Tulpy není posílení stanoviště ve Frýdlantu jediným rozšířením služeb záchranky v kraji. Už loni posílil kraj službu v Doksech na Českolipsku. Zatímco v minulosti byl samostatný vůz s lékařem u Máchova jezera jen v letní sezoně, od loňského roku už je tam celoročně. Definitivně se také přesunulo stanoviště záchranné služby z Tanvaldu do nedalekých Velkých Hamrů. Do lepších prostor by se měla přestěhovat i záchranná služba v České Lípě.

Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje vznikla v roce 2003, výjezdové skupiny má ve 13 městech. Na 14 stanovištích (v Liberci jsou dvě) má 31 skupin, z toho 20 jsou sanitky s řidičem a záchranářem a 11 tvoří posádky rendez-vous, tedy řidič s lékařem. Záchranná služba zaměstnává téměř 500 lidí a k naléhavým případům může vyslat i vrtulník. Ročně vyjedou záchranáři v kraji k více než 60.000 případům. od Nového roku má záchranná služba 20 nových sanitek a čtyři nové terénní vozy pro lékaře, od února slouží nové operační středisko. V letošním roce ji kraj dotuje 161 miliony korun.

ČTK

 

Komentáře k článku
  • Pavlína Bartošová Reagovat 01.10.2017
    Rada bych vrele podekovala posadce RZS FRYDLANT, ktera pomohla memu synovi 14let v patek 29.9. v 7.30h v Hejnicich. Velmi si vazim vasi smysluplne a velepotrebne prace. Dekuji Bartošova Pavlína

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.