Nemocnice v SR netrpí jen výpověďmi sester, jsou i v dezolátním stavu

21.01.2016

Nemocnice v SR netrpí jen výpověďmi sester, jsou i v dezolátním stavu

Slovenské nemocnice v 21. storočí.

Okná tesnia lepiacou páskou

Nefunkčné okná, opadávajúca omietka, staré sprchy a toalety. To je len zlomok z opakujúcich sa problémov nemocníc, ktoré sa stavali pred desiatkami rokov. Zdá sa, že pacientom postupne dochádza trpezlivosť s tým, ako vyzerajú štátne nemocnice na Slovensku. Čoraz viac upozorňujú na ich zlý a miestami až katastrofálny stav v nádeji, že sa niečo zmení.

Pacientka z Košíc si v tamojšej nemocnici priplatila nadštandardnú izbu na pôrodníckej klinike.

„Vonku boli štyri stupne a prievan z netesniacich okien bol neskutočný. To sa nalepia izolačné pásky na tie deravé okná a to je OK? Vodovodná batéria sa problematicky doťahovala, nehovoriac o tom, že teplá voda sporadicky vôbec nešla. Boli tam popraskané steny, posteľ by som posteľou ani nenazvala, kúpeľňa ani nepotrebuje komentár,“ zhodnotila stav na oddelení.

Na problém upozornila prostredníctvom sociálnej siete a zdá sa, že veci by sa mohli pohnúť vpred. Hoci nemocnica na otázku redakcie Aktuality.sk o pláne riešiť zlý technický stav jej budovy neodpovedala, pani Alene vedenie nemocnice prisľúbilo postupnú inováciu izieb.

„Budú ma informovať o prípadnom progrese v spomínanej sťažnosti. Ale je to údajne proces, ktorý sa nedá vyriešiť z jedného dňa na druhý," uviedol jej manžel Gabriel. Plnenie prísľubov si chce postupne preverovať.

Zodpovedné sú nemocnice

Štátne nemocnice zvyčajne argumentujú, že zlý technický stav je dôsledkom nedostatku peňazí. Ministerstvo zdravotníctva, pod ktoré patria, zase na to, že za svoj majetok sú zodpovedné nemocnice.

„Treba však spomenúť aj fakt, že zastaranosť nemocničnej infraštruktúry nie je novinkou. Tento stav vznikol dlhodobým neriešením situácie,“ konštatuje hovorca rezortu Peter Bubla.

Štátne nemocnice sa po rokoch dočkali finančnej pomoci od vlády. Vlani im rozdelila 30 miliónov eur na rekonštrukcie, zabalila ich do svojho druhého sociálneho balíčka. Pre tento rok už investície ohlasované nie sú.

„Dopredu nemožno vylúčiť ani vyčlenenie peňazí z rozpočtu pre nemocnice, tak ako v tomto roku," uviedol Bubla.

Takmer 300 miliónov eur prišlo do nemocníc a ambulancií aj z operačného programu Zdravotníctvo. Ako sa ukazuje, stále to nestačí. Do roku 2020 je pripravených ďalších 278 miliónov eur.

Čakajú na novú nemocnicu

Bratislavská nemocnica by potrebovala na komplexnú rekonštrukciu cez 200 miliónov eur. Ona však na eurofondy nárok nemá. V novembri minulého roka musela riešiť pokazený kotol v budove na Antolskej ulici.

S problémom sa borili aj začiatkom roka. Pre haváriu výmenníkovej stanice nemohli vykúriť celú budovu. Nemocnica vyhlásila mimoriadny stav, pacientov presúvali do iných prevádzok v meste.

Zďaleka to nie sú jediné problémy najväčšej nemocnice na Slovensku. V havarijnom stave je vonkajšia fasáda i strechy budov, prístroje sú zastarané. Asi najhoršie je na tom nemocnica na Mickiewiczovej ulici v centre mesta. V minulosti sa v nej objavili dokonca šváby.

Vedenie dlhodobo poukazuje na potrebu novej modernej nemocnice. Tej by sa síce mohla dočkať, ale potrvá to ešte pár rokov. Každopádne budova na Antolskej, v ktorej sa objavili posledné problémy, by mala zostať zachovaná aj do budúcna.

Opakujúce sa problémy

Problémov je viac než dosť aj v iných kútoch Slovenska. Vlani rozvírili vody lekári v žilinskej nemocnici. Pre zlý stav na internom oddelení dokonca podávali výpovede. Ich výhradám dali nakoniec za pravdu aj hygienici. Výsledky kontroly boli jasné - nedostatok spŕch a toaliet na oddelení, či nefunkčné umývadlá na WC.

Hygienici sa pravidelne zaujímajú o zdravotnícke zariadenia, hovorí Úrad verejného zdravotníctva. V správe z roku 2014 napríklad hygienici napísali:

„Viaceré ústavné zdravotnícke zariadenia v Bratislavskom kraji sa naďalej prevádzkujú v priestoroch, ktoré sú priestorovo stiesnené, stavebno-dispozične nevyhovujúce, resp. vyžadujú rozsiahlu modernizáciu. Toto konštatovanie sa týka predovšetkým starších nemocničných zariadení prevádzkovaných Univerzitnou nemocnicou Bratislava. Neuspokojivý je aj stav operačných traktov v značnej časti z nich, v ktorých príslušná vzduchotechnika s filtráciou vzduchu a klimatizáciou, určená na zabezpečenie čistých priestorov buď chýba, alebo jestvujúca je zastaraná, respektíve poruchová."

Na nedostatky nás upozornili aj pacienti v Banskobystrickej nemocnici. Na toaletách polikliniky trčia káble, na lôžkovom oddelení zase „uzamykajú" okná drevenou palicou.

Zdroj + fotogalerie: aktuality.sk