Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Nemocnice v Královéhradeckém kraji nezvládají nápor, záchranka vozí pacienty jinam

07.01.2021

Nemocnice v Královéhradeckém kraji nezvládají nápor, záchranka vozí pacienty jinam

 

 

Kapacita covidových lůžek v nemocnicích Královéhradeckého kraje je téměř naplněná, záchranná služba proto začala převážet pacienty do nemocnic mimo území regionu.

 

„Situace v našich nemocnicích je velmi vážná. Neustále přibývají noví pacienti, kteří vyžadují neodkladnou hospitalizaci, a naše zařízení už tento nárůst covid pozitivních pacientů v některých dnech kapacitně nezvládají. Už v pondělí proto krajští záchranáři převezli první dva pacienty mimo území Královéhradeckého kraje. Bohužel predikce pro následující dny není lepší. Jen za pondělí hygienici potvrdili tisíc nových případů, a proto očekáváme, že čísla hospitalizovaných ještě porostou,“ řekl hejtman Martin Červíček (ODS).

Jednoho pacienta převezli z trutnovské do pardubické nemocnice. Také Fakultní nemocnice Hradec Králové přeložila během úterý jednoho pacienta s covidem-19 na umělé plicní ventilaci do Ústřední vojenské nemocnice v Praze, aby si uvolnila ventilované lůžko. „V posledních dnech zaznamenáváme velký nápor na lůžka na covidových odděleních a pacientů bude podle predikcí ještě přibývat,“ uvedl ředitel fakultní nemocnice Vladimír Palička.

V hradecké fakultní nemocnici je nyní hospitalizováno zhruba 185 pacientů s covidem-19, z toho zhruba pět desítek z nich vyžaduje umístění na jednotce intenzivní péče. Nemocnice má pro covidové pacienty ještě několik volných lůžek, ale situace se velmi rychle mění. Otevření dalších lůžek komplikuje nedostatek personálu, v práci nepřítomných je zhruba 250 zdravotníků. Obdobná situace je v krajských nemocnicích, které hospitalizují 270 covidových pacientů.

Padl rekord v převozech z karantény do nemocnice

Nemocnice připravují další navýšení kapacity lůžek a dovybavují běžná lůžka na standardních odděleních, míst bude potřeba co nejvíce. „Už se neobejdeme bez pomoci dalších zařízení a musíme využít i lůžka mimo nemocnice. Například v Janských Lázních máme k dispozici kapacitu minimálně 30 lůžek pro pacienty s koronavirem, kteří už nevyžadují intenzivní péči v nemocnici. Tímto způsobem budeme hledat i další kapacity lůžek,“ doplnil hejtman.

Záchranáři v posledním týdnu zaznamenali zatím nejvyšší počet převozu covid pozitivních osob z domácí karantény. Celkem za týden do nemocnic přepravili 201 osob, v jeden den padl dokonce rekord za celou dobu epidemie, celkem 40 přepravených osob z domácí karantény do nemocnic.

Nemocnice si v minulém týdnu také nejvíce vypomáhaly s hospitalizací covid pozitivních pacientů. „Nutnost převozu covidových pacientů mezi nemocnicemi v regionu byla minulý týden největší za celou dobu epidemie. Přepravili jsme takto mezi nemocnicemi 32 osob za týden,“ doplnil ředitel krajské záchranky Libor Seneta.

Zdroj + foto: novinky.cz

 

Sigmund

 

 

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.