Některé ZZS si paragrafy stále ohýbají, jak chtějí. Hlavně na úkor NLZP.

18.02.2011

Některé ZZS si paragrafy stále ohýbají, jak chtějí. Hlavně na úkor NLZP.

Zdravotníci si stěžují, že ačkoliv mají kvalifikaci na práci bez odborného dohledu, zaměstnavatel je zařazuje pod odborný dohled, a tudíž mají i nižší platovou třídu. Má na to vedení zdravotnickžých zařízení nárok? Dotaz čtenáře Medical Tribune a odpověď právníka najdete v článku...

Dotaz

Vystudoval jsem VŠ v oboru zdravotnický záchranář na Ostravské univerzitě - bakalářské studium, rok SZZ 2009. Vlastním platné osvědčení pro vykonávání zdravotnického povolání bez odborného dohledu. Od 1. 1. 2010 jsem byl přijat na zdravotnickou záchrannou službu Jihomoravského kraje na pozici SZP bez odborného dohledu do 10. platové třídy. Od 1. 11. 2010 (po 10 měsících praxe!), když všichni SZP šly do 11. platové třídy, mně přišla nová náplň práce (pod odborným dohledem), a tudíž nesmím samostatně pracovat a zůstal jsem v 10. platové třídě. Je legální, aby mně vedení změnilo v průběhu pracovního poměru náplň práce na práci POD odborným dohledem, když jsem byl přijat s náplní práce bez odborného dohledu? A nebo je to jen účelový tah proto, aby se ušetřilo? Osvědčení (tzv. registraci) k povolání zdrav. záchranáře mám už od začátku BEZ dohledu.

Odpovídá Mgr. Jiří Knott, ministerstvo zdravotnictví

Pokud máte v pracovní smlouvě nebo jiným způsobem sjednáno, že poskytujete specifickou ošetřovatelskou péči na úseku přednemocniční neodkladné péče bez odborného dohledu, je postup Vašeho zaměstnavatele v rozporu s platnými předpisy. Poskytování této péče je totiž podle nařízení vlády č. 222/2010 Sb., o katalogu prací ve veřejných službách a správě, zařazeno do 11. platové třídy. Pokud však Vaše smlouva o této skutečnosti výslovně nehovoří, je zaměstnavatel oprávněn po Vás požadovat výkon práce pod odborným dohledem a zařadit Vás do 10. platové třídy. Může totiž, zejména z provozních důvodů, určit okruh zaměstnanců pracujících samostatně, a po ostatních požadovat výkon práce pod odborným dohledem. K tomu je ovšem povinen vytvořit potřebné podmínky, především zajistit dosažitelnost rady a pomoci zdravotnického pracovníka způsobilého k výkonu těchto činností bez odborného dohledu.

Zdroj: medical tribune.cz