Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Některé informace a vyjádření v článku i samotný nadpis nemají chybu

30.06.2011

Některé informace a vyjádření v článku i samotný nadpis  nemají chybu

Na příjezd sanitky budeme čekat o pět minut déle





Vláda včera schválila dalších pět zdravotních zákonů z pera ministra Leoše Hegra. Mezi jinými také zákon, který stanovuje práva i povinnosti záchranářů. Zákon mají schvalovat ještě poslanci a senátoři.

Zavoláte na číslo 155 a sanitka k vám přispěchá do dvaceti minut. Nový zákon, který včera schválila vláda, totiž prodloužil dojezdovou dobu sanitek ze současných patnácti na dvacet minut. Vyrazit k pacientovi musí záchranáři do dvou minut od přijetí telefonátu.

Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegra se tím jenom do zákona převedl stav, který už dnes panuje. "V některých okrajových a hlavně horských regionech totiž sanitky neměly šanci stihnout vyhláškou daných patnáct minut," vysvětluje Heger.

Celkem sanitky nestíhaly čtvrthodinový limit na území, kde žije 1,2milionu lidí.

"I když se postaví čtyřicet nových stanovišť, což je v každém druhém okrese po jednom, tak ani pak se dojezdová doba příliš nezmění. Propočítali jsme to a zjistili jsme, že i pak milion lidí žije v regionech, kde není možné splnit patnáctiminutovou dojezdovou dobu," vysvětluje Heger.

Časová lhůta se proto prodloužila, ale podle zdravotníků to neznamená, že by kvůli pětiminutovému čekání na pomoc umíralo víc lidí. Když pacienta například skolí mrtvice, stačí, když dostane potřebné léky do tří hodin. Taky co do záchrany životů po infarktu patří Česko k evropské špičce.

Na horách záchranka nedojede ani do dvaceti minut

Problém vzniká, když je třeba dopravit záchranáře včas k nehodám, jako jsou sekačkou useknuté končetiny, vážné autonehody, nebo k popáleným, opařeným či topícím se lidem. V takových případech však stejně většinou vzlétá vrtulník a toho, kdo zavolal pomoc, dispečerky záchranky po telefonu navádějí ke správné první pomoci.

I když zákon schválí i poslanci a senátoři, neznamená to, že sanitky v celém Česku budou u pacienta vždycky do dvaceti minut.

"Ani kdyby se stavěli na hlavu, tak to u nás v zimě, když jsou silnice zledovatělé, záchranáři nestihnou," říká starosta Zlatých Hor na Jesenicku Milan Rýc.

Stanoviště záchranky je tady v pětadvacet kilometrů vzdáleném Jeseníku. "A ani sebelepší řidič na ledu nemůže jet rychle. Takže i těch dvacet minut bude v zimě docela problém dodržet," říká.
Město už řešilo, co s tím, a radní uvažovali, že by postavili nové stanoviště pro záchranáře přímo ve Zlatých Horách. "Stejně tak jsme řešili, jestli by nebylo nejlepší, aby k nám jezdili záchranáři ze čtyři kilometry vzdálených polských Glucholaz. Jenže to z nějakých byrokratických důvodů nejde."

Ve městě tak nakonec během příštího roku vznikne heliport pro vrtulník z olomoucké fakultní nemocnice. "Ten je tu taky do dvaceti minut a už nám takto mnohokrát pomohli," popisuje Rýc.

Další novinkou v zákoně o záchranných službách, který včera spolu se čtyřmi dalšími zdravotnickými zákony vláda schválila, je, že si záchranáři budou moci pořídit člun-sanitku, pokud mají v revíru například řeku či jezero.

Zákon také říká, že záchranky smějí provozovat i jinou činnost, když tím nebude dotčena jejich hlavní funkce. Což mimo jiné znamená, že mohou například sloužit jako pohotovost pro pacienty.

A ač je tento zákon nejtenčí ze všech reformních – má pouhých čtrnáct stran – ministr Leoš Heger předvídá, že se kolem něj ještě strhne vřava, až se dostane do Poslanecké sněmovny.

"Záchranáři chtějí, aby se na ně vztahovaly výsluhy, podobně jako na policisty, hasiče či armádu," říká Heger s tím, že jim to kdysi slíbil exministr Tomáš Julínek. "Potíž je, že nechtějí spadat do systému státní služby jako tyto tři složky, takže se kolem toho ještě asi povede hodně diskusí," předvídá ministr Heger.

Lenka Petrášová
Mladá fronta Dnes



Zdroj: tribune.cz
Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.