Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Některá opatření ministrů Válka a Jurečky mohou být pro lékaře ještě nevýhodnější než doposud, shrnul setkání MUDr. Jan Přáda

22.10.2023

Některá opatření ministrů Válka a Jurečky mohou být pro lékaře ještě nevýhodnější než doposud, shrnul setkání MUDr. Jan Přáda

Text z externího zdroje:

 

Lékaři upínali své naděje ke schůzce 20. října, kde ministr zdravotnictví Vlastimil Válek a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka měli představit přesné kroky, jak zlepšit pracovní podmínky lékařů a dalších zdravotníků v nemocnicích a záchranné službě. Vše odstartovala nedávno schválená novela zákoníku práce, která zahrnuje také navýšení dobrovolných přesčasů z dosavadních 416 hodin na dvojnásobek.

 

Čtětě také: Hlavním problémem zákoníku práce nejsou přesčasy, ale předepsaná délka odpočinku, říká Šustek

 

Své dojmy ze schůzky, a co tedy lékařům bylo předloženo, představil v rozhovoru pro web Našezdravotnictví.cz předseda Sekce mladých lékařů České lékařské komory (SML ČLK) MUDr. Jan Přáda.

 

Na začátek se jistě hodí vypsat opatření, která ministerstva v pátek představila:

  • Úhradová vyhláška počítá s nárůstem odměňování zdravotnického personálu v nemocnicích v příštím roce ve výši minimálně 6,8 miliardy.
  • Úprava zákoníku práce prostřednictvím navrácení limitu pro přesčasovou práci a umožnění 24hodinových směn s povinností volna po celý následující den. Bude předložena jako poslanecký návrh s účinností od 1. ledna 2024.
  • Změna nařízení vlády o platových poměrech státních zaměstnanců skrze úpravu tarifního odměňování lékařů. Po absolvování lékařské fakulty zařazení do 12. platové třídy, po zkoušce po kmeni do 13. třídy a po složení atestační zkoušky do 14. třídy.
  • Povinnost volna před atestační zkouškou a zkouškou po kmeni.
  • Zavedení možnosti třísměnného nebo nepřetržitého pracovního režimu v přímo řízených nemocnicích s urgentními příjmy, čímž dojde ke zkrácení pracovního měsíce o 10 hodin při zachování objemu prostředků na odměňování.
  • Zřízení koordinátora pro vzdělávání v přímo řízených nemocnicích, jehož zodpovědností bude hladký průběh vzdělávání lékařů.
  •  

V pátek 20. října proběhla dlouho očekávaná schůzka Sekce mladých lékařů České lékařské komory s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem a ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou. Jak to dopadlo?

Očekávali jsme konkrétní návrhy na papíře, ale to se nestalo. Je pravda, že nám slíbili zrušení nedávno schválených 416 hodin „dobrovolných“ přesčasů navíc, ale to, jak budou ukotveny 24hodinové služby a další konkrétní návrhy, se dozvíme až v úterý. 

A co další aspekty, o které jste žádali, jako třeba zvýšení mzdových prostředků? 

Ministři uvedli, že úhradová vyhláška počítá s nárůstem odměňování zdravotnického personálu v nemocnicích v příštím roce ve výši minimálně 6,8 miliardy korun. Není ale vůbec jasné, jakým způsobem a komu budou rozděleny. To na setkání vůbec nezaznělo. To mohou být koneckonců i odměny pro manažery, kteří by byli schopni si srovnat své podřízené. Celá tato otázka byla víceméně smetena ze stolu a odmítl se k tomu kdokoliv více vyjádřit.

Dalším návrhem je zavedení možnosti třísměnného nebo nepřetržitého pracovního režimu v přímo řízených nemocnicích s urgentními příjmy, čímž dojde ke zkrácení pracovního měsíce o 10 hodin při zachování objemu prostředků na odměňování. Co na něj říkáte?

Tento návrh je naprosto fiktivní, protože vy potřebujete nejdříve začít pracovat na tom, aby ti lidé měli opravdu reálně méně práce, a ne že to jen hodíte na papír. My v současnosti máme také na papíře 416 hodin dobrovolných přesčasů za rok, ale reálně spousta lidí v nemocnicích pracuje navíc i 800 a více hodin ročně. To znamená, že v tom nepřetržitém provozu by tento návrh dopadl stejně tak, že papírově by sice lidé pracovali o 10 hodin méně, ale ve skutečnosti by tam byli stále stejně dlouho nebo i víc. V rámci nepřetržitého provozu vám také může někdo ty směny nařídit. Řekne vám, že bude potřeba sloužit měsíc jen noční směny, a nic s tím neuděláte. Naštěstí jsme tam měli advokáta z týmu právníků právní kanceláře České lékařské komory Mgr. Aleše Buriánka, který nám pomohl se v této problematice zorientovat, protože nikdo z druhé strany nám nebyl schopen předložit černé na bílém, jak by to mělo vypadat. 

Nejdříve potřebujete mít alespoň návrh, obrázky nebo něco, aby se k tomu někdo mohl vyjádřit. Takže na dnešní schůzce se nevyřešilo skoro nic. Panuje jen shoda na tom, že 24hodinové služby musí být nějakým způsobem ukotvené, ale z návrhů, které nám předkládali ve středu (zástupci SML ČLK navštívili MPSV a shrnutí naleznete ZDE), nebylo vůbec jasné, jestli na návrhu nebudou nakonec lékaři finančně tratit.

Jak to myslíte?

Momentálně to funguje tak, že jste osm hodin v práci a poté vám začne naskakovat za službu přesčas, ať už je to dalších 16 hodin, nebo o víkendu, kdy přesčas naskakuje hned s vaším nástupem do práce. Se schválením návrhu hrozí, že budete v práci 24 hodin na směnném provozu, tudíž byste pracovala na základní tarif, plus třeba příplatek za noc. Těch 16 hodin byste ale nyní měla honorovaných 25 procenty navíc, ale v novém systému ne. Návrh tak vychází pro lékaře ještě nevýhodněji. A ministr Vlastimil Válek nám na tuto připomínku řekl, že garantuje, že ředitelé fakultních nemocnic to budou muset řešit a tento rozdíl pokrýt. Jenomže v tomto ohledu mu nemůžeme vůbec v ničem věřit, protože stejně garantoval, že pokud někde někdo bude porušovat zákoník práce, tak daný ředitel nemocnice končí, a taky se nic z toho nestalo. Takže jestliže přislíbil, že osobně dohlédne na to, aby lékaři měli stejné výplaty při menším množství práce, samozřejmě tomu nevěříme.

Kam povedou vaše další kroky? Jaké jsou další plány iniciativy „Lékaři jsou jenom lidi“?

Musíme v tom tlaku vydržet. Budeme také postupně zveřejňovat zdravotnická zařízení, ve kterých od 1. prosince 2023 nebude probíhat péče, jak je obvyklé. Vzhledem k tomu, že se do iniciativy zapojilo přes 6000 lékařů, na některých místech bude možná omezená i akutní péče. 

Více na nasezdravotnictvi.cz

 

 

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.