Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Nejsou peníze na vybavení záchranek materiálem pro krizové situace

06.03.2012

Nejsou peníze na vybavení záchranek materiálem pro krizové situace

Záchranky asi nedostanou 105 mil. na vybavení pro krizové situaceZdravotnické záchranné služby v krajích letos asi nedostanou ze státního rozpočtu 105 milionů korun na vybavení pro mimořádné a krizové situace. Od 1. dubna přitom nabude účinnosti zákon, který 14 záchrankám v krajích ukládá povinnost si je opatřit. Bez něj mohou nebezpečný zásah odmítnout.

Zdravotnické záchranné služby v krajích letos asi nedostanou ze státního rozpočtu 105 milionů korun, za které by si měly nakoupit vybavení pro mimořádné a krizové situace. Na platy tyto peníze dát nesmějí. Vyplývá to z návrhu nařízení, který dalo na vládní web ministerstvo zdravotnictví.

Od 1. dubna přitom nabude účinnosti reformní zákon zákon o zdravotnické záchranné službě, který 14 záchrankám v krajích ukládá povinnost, pokud už toto speciální vybavení nemají, si je opatřit. Bez něj mohou nebezpečný zásah odmítnout.

Kraje a Českomoravská konfederace odborových svazů požadují, aby nařízení platilo od 1. dubna 2012, tedy stejně jako zákon. Ministerstvo ale navrhuje účinnost nařízení až od 1. ledna 2013, pro letošní rok prý se 105 miliony pro záchranky ve svém rozpočtu nepočítalo.

Ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz ČTK řekl, že tyto peníze letos ani nečekal. Kdyby je dostal, chtěl by je dát hlavně na platy, to ale nesmí. Nechce posílat své lidi do situací životu nebezpečných, trvá na tom, že zraněné mají hasiči dopravit na místo pro zdravotníky bezpečné.

Částku pro 14 územních středisek záchranné služby odhadlo ministerstvo z analýzy potřeb na nákup osobních ochranných prostředků a vytvoření jejich zásob pro případ hromadného neštěstí či teroristických útoků.

Peníze by kraje měly dostat podle počtu obyvatel (deset korun na jednoho s každoroční úpravou podle inflace). Mohly by je využít také na výcvik záchranářů a lékařů letecké záchranné služby na zásah v nepřístupném terénu, kde nemůže vrtulník přistát a oni se musejí slanit.

Schwarz vidí problém v tom, jak peníze k záchranářům dostat. Záchranky patří krajům, ministerstvo jim nemůže poslat peníze přímo, ale jen přes kraje, a je otázka, zda by kraje tyto peníze záchrankám daly, řekl.

Ministerstvo odůvodňuje nutnost připraveného nařízení tím, že zákon o zdravotnické záchranné službě umožní vedoucímu výjezdové skupiny rozhodnout, že jako součást integrovaného záchranného systému neposkytne záchranka přednemocniční neodkladnou péči, pokud by to bylo za podmínek, pro něž nejsou členové výjezdové skupiny vycvičeni, vyškoleni nebo vybaveni technickými či osobními ochrannými prostředky.

Částku pro krizovou připravenost ministerstvo nezařadilo do svého rozpočtu pro letošní rok proto, že loni nebylo jisté, zda kvůli složitosti projednávání zákona bude norma včas schválena.

ČTKZdroj: medical tribune.cz

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.