Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Nejde o peníze, ale o povahu práce, konstatuje k nedostatku lékařů záchranné služby Zdeněk Schwarz

24.01.2019

Nejde o peníze, ale o povahu práce, konstatuje k nedostatku lékařů záchranné služby Zdeněk Schwarz

 

 

 

Politik a lékař Zdeněk Schwarz opustil, ne z vlastní vůle, v roce 2015 po 17 letech post ředitele pražské záchranné služby. „Záchranka přišla o budovu, kterou možná dalších 20 let mít nebude,“ konstatuje, co se od té doby změnilo k horšímu.

 

 

„Byla to chyba jak současného vedení, tak vedení radnice, které nastoupilo v době, kdy jsem byl odvolán. Budova v Troji byla připravená. Tam stačilo kopnout a mohlo se začít stavět. Jenomže nové vedení radnice a nový pan ředitel si mysleli, že je všechno špatně, že to asi udělají lépe a od projektu odstoupili. A dopadlo to tak, že záchranka dodnes budovu nemá,“ dodává.

Názor není arogance

Ani za vedení Schwarze ale nebylo vše v rovnováze. Jako řediteli Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy mu byla zaměstnanci vyčítána arogance a špatná komunikace.

„Myslím si, že arogantní nejsem. Když někomu říkáte pravdu do očí, nebo když mu říkáte názor, za kterým si stojíte, tak to nepovažuji za aroganci,“ reaguje a pokračuje:

„Dokonce si myslím, že současný ředitel jí má mnohem víc. S lidmi jsem komunikoval, znal jsem je, vyrůstal jsem s nimi. Byl jsem na záchrance 35 let. Řadu těch lidí znám od mládí. A vždycky jsem preferoval zaměstnance, staral jsem se i o staré mazáky. Ti bývají pod vlivem změn, které v zemi probíhají, často vyhazováni s tím, že nemají patřičné vzdělání. Vždycky jsem sliboval, že staré zaměstnance nebudu vyhazovat na dlažbu. Byl jsem, myslím, velmi sociální oproti tomu, co se tam děje teď. Řada informací byla použita a opakována jen účelově. A stokrát opakovaná lež se stává pravdou.“

 

"Školy chrlí advokáty více než doktory, které potřebujeme.

Hledají uplatnění, restituce skončily, takže co teď?

Proto roste počet žalob ve zdravotnictví."

Zdeněk Schwarz

 

Nejde o peníze

Ve většině krajů je podle statistik nedostatek doktorů záchranné služby. Zdeněk Schwarz vysvětluje, proč tam lékaři nemají chuť odcházet: „Podle mě nejsou problém peníze. Spíš je to v charakteru práce. Medicína se atomizuje. Dnes jsou takzvaní superspecialisté kteří mají jen úzký obor nebo dokonce jen část svého původního oboru. Kdežto záchranná služba je o všech oborech, od porodu až po smrt,“ říká.

Podle Schwarze se zdravotnický záchranář setkává s širokým spektrem věkových kategorií a nemocí.

„Můžete se setkat s čímkoli a málokdo z doktorů je ochoten se tak velkým rozsahem medicíny zaobírat. Dalším problémem je, že je tato práce diskomfortní. Řada lidí má problém už s jejím prostředím. Pracujete kdekoli: v kotelně, na ulici, v cizích bytech, tedy tam funguje už psychologický aspekt. Dále pracujete sami. Máte sice kolegy záchranáře, ale jako lékař jste tam sám s vlastní zodpovědností, kdežto v nemocnici máte nad sebou to, co se nazývá ‚střecha kliniky‘, která všechno pokryje,“ uzavírá.

Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s jejím hostem. Dozvíte se ještě, proč se podle Zdeňka Schwarze zhoršuje důvěra veřejnosti vůči lékařům a vznikají konflikty a soudní spory. Také kde jsou podle politika chyby v legislativě týkající se záchranné služby a mimo jiné i to, jak je nyní spokojený v roli řadového záchranáře.

 

Sigmund

 

 

Komentáře k článku
  • Vít Mareček Reagovat 28.02.2019
    Tož jsem si teda po letech zase početl. Že jsem ty stránky těch našich českých záchranářů vůbec jen otevíral. I z té dálky přes vody Perského zálivu je mi nepříjemně horko, i když venku je tady nyní příjemných 29 st. C ve stínu. Zdeněk Schwarz, kterému nikdo ze souputníků neřekl jinak než "Černá Svině" je skutečně nezapomenutelným ředitelem ZZS HMP. Ale abych byl k němu aspoň trochu spravedlivý. V 99% praktických kroků, které ve funkci dlouholetého ředitele pražské záchranky provedl jsem s ním, jak jinak, plně souhlasil. Avšak to jedno (číslem 1) procento jeho zlé a zákeřné povahy, tak to skutečně stálo za to. Bůh ochraňuj ředitele Petra Koloucha, neboť má kolem sebe stále ještě velmi akční "Švarcoidy"...

    S úctou, Vít Mareček
    www.emergencycare.cz
    www.neurotrauma.cz

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.