Negativní dopady nového ZP III.

03.03.2007

.
Dne 7.1.2007 jsem poprvé informoval v aktualitě o některých negativních dopadech nového zákoníku práce a jeho prováděcích předpisů na nelékařské zdravotnické pracovníky ze ZZS.
Dne 24.2.2007 jsem vás opět informoval v aktualitě o tom, jak se věci vyvíjejí dál, a také o tom, zda je vůle nás všech s těmito negativními dopady něco udělat. Zasadit se o nápravu věcí ke stavu, který zaměstnancům ve zdravotnických nelékařských profesích ZZS, ale i zaměstnavatelům a věřím, že i zřizovatelům vyhovoval, neboť jej nikdo nenapadal !!! Z toho se dá vyvodit ona nekonfliktnost znění zákonů.
I na schůzce na OS zdravotnictví jsem upozorňoval na to, že pokud zareagujeme jednotně a dost rychle, že se změny mohou dostat do připravované novely s platností od 1.1.2008.
Za pravdu mi dává článek uveřejněný níže a vyjádření ministra práce a sociálních věcí v televizním zpravodajství. Pokud si ale povšimnete slov pana senátora Štěcha, který je zároveň nejvyšším představitelem všech OS v zemi, tak si nejsem jist, zda se k naší výzvě o oprávněném požadavku změn přidá i OS Zdravotnictví a sociální péče ČR.

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas chce v příštím roce připravit zcela nový Zákoník práce, kde budou lustrace rozšířeny i na vedoucí pracovníky v institucích, kde se hospodaří s veřejnými prostředky. Dílčí novelu současného Zákoníku práce chce ale předložit do vlády letos v květnu.

3.3. 2007 05:52

PRAHA - "Nyní půjde jen o opravárenskou novelu, která opraví desítky chyb. Rád bych, aby platila od ledna příštího roku," řekl Nečas. Novelu ale musí schválit Sněmovna, Senát a podepsat prezident republiky.
Ministr dodal, že hlubší koncepční záměry, včetně rozšíření lustrací, nebudou součástí této novely, protože "by mohly být předmětem politického střetu."
Podle ministra se mají opravit "desítky paragrafů, které jdou proti zaměstnancům". Jako příklad uvedl, že Zákoník práce, který platí od ledna, například zrušil tzv. vyrovnávací příspěvek, jenž byl dosud placen ženám, které v důsledku těhotenství musely být přeřazeny na lehčí práci. "Ten jim dorovnával mzdu a jeho zrušení je asociální."

Ministr chce více lustrací

Návrh nového Zákoníku práce, který by mj. obsahoval i rozšíření osob, pro něž by ve funkci bylo povinné lustrační osvědčení, chce připravit až příští rok.
"Budu prosazovat, aby se v novém zákoníku lustrační zákon rozšířil na jmenované funkce i v těch institucích, které mají charakter buď veřejnoprávní korporace, nebo které hospodaří s veřejnými prostředky, jakými bezesporu jsou i veřejnoprávní média," vysvětlil ministr.
Jak Nečas řekl, od ledna se kvůli zákoníku na některé funkce v určitých organizacích, které nemají charakter státní správy, lustrační zákon už nevztahuje. Jmenoval například Českou televizi (ČT). "Nyní se lustrační zákon vztahuje jen na generálního ředitele ČT a ředitele televizních studií."

Zdroj : seznam.cz