Návaznost PNP a NNP, fikce nebo realita – Mgr. Vladimír Jarušek, MBA

Návaznost PNP a NNP, fikce nebo realita – Mgr. Vladimír Jarušek, MBA

V aktualitě o průběhu 10. Odborné konference Komory záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky, která proběhla den před konáním XIII. Sněmu KZ ZZS ČR jsem informoval, že by měly následovat aktuality s některými dalšími přednáškami/prezentacemi, které na konferenci zazněly.

Dnes se souhlasem autora přidávám sdělení Mgr. Vladimíra Jaruška, MBA, který se zabýval návazností naší PNP na NNP, a to nejen v oblasti předávání pacientů, ale také přišel se zajímavým zjištěním. Dle statistik Asociace ZZS ČR vyplývá, že zatímco ZZS během deseti let přibylo cca 55 % výjezdů, tak v nemocnicích ubylo přibližně 40 % lůžek napříč všemi obory a dochází omezování poskytování péče a někde i rušení akutní lůžkové péče. Ze statistických čísel také vyplynulo, že u sledovaných stavů, KPR, AIM, CMP je počet pacientů v průběhu sledovaného období víceméně stejný, nárůst je zaznamenám u DN a pacientů směrovaných do traumacenter. Tím, co zatěžuje systém, jsou tzv „ostatní“ pacienti, přičemž tento nárůst zcela koreluje s nárůstem počtu výjezdů. Proto možná tak často při příjezdu do nemocnic nastává otázka z pera Jana Nerudy, Kam s ním?

V té souvislosti autor upozornil na fakt, že poskytovatelé akutní lůžkové péče se dopouštějí porušení zákona č. 372/2011 Sb. o zdravotní péči, a to § 48, odst. 3, který stanovuje, že „poskytovatel nesmí odmítnout přijetí pacienta do péče, …, jde-li o       pacienta, kterému je třeba poskytnout neodkladnou péči“, je pak samozřejmě věcí posouzení, zda pacient, kterého veze ZZS skutečně potřebuje neodkladnou péči.

Návaznost PNP a NNP, fikce nebo realita

Vladimír Jarušek