Národní registr zdravotnických pracovníků bude plně funkční až od března 2018

17.09.2017

Národní registr zdravotnických pracovníků bude plně funkční až od března 2018

Obnovený registr zdravotnických pracovníků bude plně funkční od března 2018, od podzimu se začne plnit daty. Evidováni v něm budou jak lékaři, tak nelékařští pracovníci. Na webu to uvedl Ústav zdravotnických informací a statistiky. Minulý registr zrušil Ústavní soud kvůli ochraně osobních dat. Vláda jeho opětovné zavedení schválila v roce 2015.

Čti také: X. novela zákona č. 96/2004 Sb. ruší kreditní systém pro získávání Osvědčení k výkonu profese bez odborného dohledu

Testovací provoz začne už letos na podzim. Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) o potřebnosti registru mluvil v souvislosti s nedostatkem lékařů a sester. Nyní není jasné, kolik přesně lidí ve zdravotnictví pracuje, což by měl registr změnit. Potvrdit nebo vyvrátit může také informace, že lékaři z nemocnic neodcházejí do zahraničí, ale do ambulantního sektoru.

Registr bude zcela neveřejný. „Měl by tak vyhovět námitce Ústavního soudu, který registr zrušil zejména z důvodu neoprávněného zásahu do soukromí zdravotnických pracovníků, respektive jejich práva na informační sebeurčení,“ uvedlo dříve ministerstvo.

Nyní funguje Registr zdravotnických pracovníků způsobilých k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu. V něm je registrováno k letošnímu 1. červenci přes 182.000 zdravotníků. Více než 122.000 je všeobecných sester, dále v něm jsou například porodní asistentky, zdravotní laboranti, nutriční terapeuti, dentální hygienisté či zdravotničtí záchranáři. Registrace zdravotnických pracovníků způsobilých k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu ale byla novelou zákona č. 96/2004 Sb. k letošnímu 1. září zrušena.

ČTK