Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Náměstek ZZS SČK o zneužívání a nadužívání záchranné služby v ČR

24.03.2015

Náměstek ZZS SČK o zneužívání a nadužívání záchranné služby v ČR

 

Opilec a záchranka?

Výjezd by si měl zaplatit

 

Střední Čechy /ROZHOVOR/ - Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje ošetřila v loňském roce 105 tisíc pacientů, což je meziročně přibližně o jeden tisíc pacientů méně. To je za dvacet let poprvé, kdy byl zaznamenán mírně klesající trend. Důvodem může být i to, že bylo dosaženo potenciálního stropu.

 

Počet výjezdů ke zdraví ohrožujícím stavům však je každý rok zhruba stejný. Kam tedy záchranáři jezdí? O tom jsme si povídali s Jiřím Knorem, náměstkem ředitele Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje.

Obstaráváte záchrannou činnost na 11,5 tisíce kilometru čtverečných, máte 31 výjezdových skupin s lékařem. Od roku 2008 vzrostl počet výjezdů o více než 25 procent. Vy tvrdíte, že nárůst není způsoben akutními stavy. Čím tedy je?

Přesně tak. Záchranka je totiž velice dobře dosažitelná, je bezplatná a je velice dobře zneužitelná.

Jinými slovy, když nevím, co mám dělat, zavolám si záchranku?

Ano. Záchranka by měla být vymezena pro život ohrožující stavy. Dnes se ale stává záchranka službou, která řeší veškeré problémy naší populace. Angína v sobotu večer? Co uděláte? Zavoláte si svého ošetřujícího lékaře? Ne, zavoláte záchranku. Nechci tyhle stavy zveličovat, ale v drtivé většině případů člověku už nebylo dobře v předešlých dnech. Jenže to nechal na víkend s myšlenkou, že si když tak zavolá záchranku. A my jedeme. Musíme. Operátor nemůže rozlišit banální onemocnění od podstatného, musí vyslat lékaře. A někdy ani lékař nedokáže na místě vše vyřešit a volá transport do nemocnice. Jinak řečeno na banální onemocnění jedeme takzvaně s těžkou technikou. A výjezdy jsou velice drahé. Daleko horší ale je, že pokud vyjedeme k banálnímu onemocnění, nemůžeme být jinde, kde jsme opravdu potřeba z hlediska života člověka.

Opilci?

Tak to je kapitola sama pro sebe. Blábolící telefonující sice může působit opile, ale operátor opět nemůže podcenit situaci. Opilci válející se před hospodou nepatří do sféry záchranky, ale policie. Pochopitelně když je opilec ohrožen na životě, musíme zasáhnout. Máme tu ale i další „lahůdky".

Jako například?

Klíště, pořezání o skleničku. Nebo třeba podvrknutý kotník z nohejbalu v neděli odpoledne, do pondělí se nechce čekat a do nemocnice to nejde, protože jsou všichni pod vlivem alkoholu. To je podle mne zneužití přímo ukázkové.

Pak tu jsou rvačky, násilí. A také agresivita vůči lékařské posádce. Ale o tom se už popsaly stohy papírů. To musí vyřešit legislativa.

Může se tedy stát, že kvůli těmto případům nedojedete ve stanovený čas?

Stát se může všelicos. Zákonem je dáno, že musíme dojet do dvaceti minut od nahlášení. Nedávno se staly následující případy: Pátek večer a na kladenském přechodu srazilo auto chodce v plné rychlosti, těžké zranění. Záchranka byla na místě za čtyři minuty. Druhá sanitka z kladenského stanoviště byla u pacientky, kterou týden bolelo za krkem. Třetí sanitka jela do Stochova k válejícímu se opilci před hospodou. Kdyby nastal v tu chvíli další výjezd, dojezd by byl kolem dvanácti minut, což je ještě z hlediska zákona dostačující, ale je tam to ale. Na jedné straně je zákonný dojezd, na druhé straně fakt, že každá minuta hraje velkou roli. V životě člověka vážně ohroženého obrovskou. Ale když se tyhle věci sejdou, může opravdu nastat problém. Docela se toho bojím. Například když jedeme k bolestem břicha, které ale trvají už několik dnů a někde se stane dopravní nehoda. Tam vyjede jiná sanitka ze vzdálenějšího stanoviště, která pochopitelně přijede později. Jde o takzvaný souběh. Tyto výjezdy tvoří osmnáct procent všech výjezdů. A aby toho nebylo málo, pak tu jsou domy s pečovatelskou službou.

Jak to myslíte?

Krásná myšlenka, ale je to i komerce. Jen se podívejte, kolik jich vzniklo a jakou nabízejí dostupnost lékařské péče. Přitom lékaře nemají, šetří na personálu. Prostě se to řeší vytočením telefonního čísla 155. Do jednoho podobného zařízení, které nebudu jmenovat, jsme měli za jeden měsíc 72 výjezdů. To už přesahuje všechny meze. Záchranka nesmí být využívána jako levné taxi.

Co s tím?

Jednak legislativa a pak lidé musí vzít odpovědnost za svoje zdraví a chování. Prostě opilec si výjezd zaplatí sám. To není v civilizovaných zemích novinka. My hospodaříme stále se stejným rozpočtem a tyhle výjezdy nám vše komplikují. U zmíněných DPS jednáme s provozovateli i Středočeským krajem. Věřím ve zlepšení situace.

 Autor: Jiří Macek

Zdroj: kladensky.denik.cz

 

Reportáž na podobné téma vysílaná CT 24

Článek na obdobné téma na modrahvezdazivota.cz

 

Sigmund

 

 

Komentáře k článku
  • Ctirad Novák Reagovat 24.03.2015
    Dost mi v tom vadí, lékaří, lékaři, lékařské posádky ohrožené násilím... ty nelékařské asi zase neexistují....
    • Jan Pokorný Reagovat 24.03.2015
      No tak se zkuste osvobodit od Vašeho lékařského komplexu neboť jde o článek do Kladenského deníku a jeho cíl je snad jasný - aspoň trochu zapůsobit na veřejnost, že záchranka tu není pro blbosti (lhostejno, kdo k nim z týmu vyjede ovšem zneužití lékaře vyzní při jejich nedostatku dramatičněji než záchranáře, kterých je hafo)... No ta bene, když se bere spíš za záchranáře než RV tým, který tyto banality většinou dnes už míjí. Btw na základě tohoto článku povědomí veřejnosti o RZP týmech neklesne ani nestoupne - to lze jen 1) kvalitní prací 2) prezentací při různých dnech / školení PP...
      No a k jádru článku, aspoň někdo se nebojí pojmenovat problémy,taky tu máte záchranky (viz Praha), kde tvrdí, že není marného výjezdu a záchranáři jsou děvkou pro všechno... Za mne tak za každou ikdyž lékařskou vlaštovku díky.
  • Ctirad Novák Reagovat 30.03.2015
    Tohle je absurdní, nebaví mě věčně na výjezdech vysvětlovat, že nejsem doktor a proč na místě není. Osvěta neexistuje nebo je těm, kteří by ji měli vést, jedno (ministerstvo zdravotnictví, kraje a vedení záchranek!!!!!), není možné říct, že je to otázka jednotlivců nebo jejich práce. Já si za svojí stojím. A co se týče zneužívání záchranky, tak je to celkem jasné. Proč by to nedělali, když mohou, stejně jako cikáni. Proč by sociální systém nevysávali, když mohou, když jim to představitelé státu umožňují. Původci všech našich problémů, se kterými marně bojujeme jsou politici, kteří jsou moc zaneprázdněni rozkrádáním státu a maskováním toho, aby se na to nepřišlo. Na skutečné problémy potom ani nedoje., Když už by mohlo, zjistíme, kdo tam vlastně je a většinou je to síla. (Např. ministr zdravotnictví, který je šokován, že jezdí na ZZS posádky bez lékaře - jsem moc rád, že tam je někdo, kdo nemá ani páru o co kráčí, hlavně, že to je doktor).
    • Kovář Vladimír Reagovat 03.04.2015
      Ctirade lépe bych to nenapsal.Super.
      • Ctirad Novák Reagovat 03.04.2015
        díky :-)

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.