Náklady na PHM stoupají. Že by ale ZZS omezily provoz? Jistě že ne!

08.06.2012

Náklady na PHM stoupají. Že by ale ZZS omezily provoz? Jistě že ne!

Sanitky nemají peníze na naftu,
jejich dostupnost je ohrožena

Provozovatelé záchranných služeb se obávají, že může dojít k omezení dostupnosti sanitek. Důvodem je nedostatek financí, které zdravotní pojišťovny platí za jeden ujetý kilometr. Přestože průměrná cena nafty za litr se pohybuje kolem 37,03 korun, dopravní zdravotní služby dostávají pouze 29,50 korun za litr pohonných hmot. Provozovatelé se proto obrátili také na ministerstvo zdravotnictví. To ale tvrdí, že se jedná o věc zdravotních pojišťoven.

"Ministerstvo nemůže zasahovat do smluv provozovatelů se zdravotními pojišťovnami a nemůže jim nařídit, kolik mají za dopravu platit. Vytvořilo v úhradové vyhlášce prostor pro dohodu o ceně, provozovatelé si ji musejí vyjednat," řekl mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. Provozovatelé se snažili kontaktovat několikrát ministerstvo zdravotnictví, schůzky ale nepřinesly žádný výsledek.

"Tato nečinnost ministerstva jen komplikuje racionální dialog, který jsme chtěli vést tak, aby nezbytné změny byly zahrnuty do úhradové vyhlášky od 1. července," uvedlo pět odborníků v dopise Petru Nečasovi (ODS), předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavě Němcové (ODS) a předsedovi sněmovního zdravotního výboru Borisi Šťastnému (ODS).

Provozovatelé také připomněli, že záchranným a dopravním službám nebyly už pět let valorizovány úhrady, zatímco jiným typům péče ano. "Negativní dopady této skutečnosti jsou nyní dále umocněny nekompenzovaným rozdílem v ceně a úhradě pohonných hmot," shrnuli odborníci v dopise. Změny požadují na druhé pololetí.

Zdroj: ceskatelevize.cz/ct24