Na Slovensku už zjistili, že je to hloupost. U nás se to snaží uzákonit !!!

05.02.2013

Na Slovensku už zjistili, že je to hloupost. U nás se to snaží uzákonit !!!

Záchranárov zrejme pod krídla pojme
vlastná komora

BRATISLAVA - Záchranárov v budúcom roku zrejme pod krídla pojme vlastná komora. Predpokladá to zákon z dielne rezortu zdravotníctva. S návrhom ale nesúhlasí komora, pod ktorú aktuálne záchranári spadajú.

Ministerstvo v odôvodnení zákona, ktorý hovorí o Slovenskej komore zdravotníckych záchranárov, napísalo, že je nevyhnutná vzhľadom na plnenie povinností sústavného vzdelávania a jeho hodnotenia, ako aj pre rozdielnosť a náročnosť povolania.

Predstavitelia záchranárov tvrdia, že komory pre iné špecializácie v zdravotníctve existujú už dávno. Najznámejšia je komora lekárov, lekárnikov či sestier, dovedna je ich desať.

Pod inou komorou

"Od roku 2006, kedy sa na Slovensku vybudovala silná prednemocničná zdravotná starostlivosť a záchranný systém, vzrástol aj počet teraz už vysokoškolsky vzdelaných záchranárov,“ komentoval Jozef Karaš, medicínsky riaditeľ Falck Záchranná a.s. V súčasnosti ich je podľa neho okolo troch tisíc.

"Pracujú nielen v záchrannej zdravotnej službe, ale aj v iných zložkách záchranného systému,“ doplnil.

Záchranár Vladimír Hosa z občianskeho združenia Záchrana pripomína, že záchranári sú takisto súčasťou hasičskej, horskej či banskej záchranky. Všetci aktuálne spadajú pod Slovenskú komoru medicínsko-technických pracovníkov. Tá pritom združuje rozmanitú škálu odborov od laborantov, optikov po asistentov výživy.

"Ak by sme chceli niečo zmeniť, tak jednoducho cez túto komoru by to nešlo,“ vysvetlil.

Nesúhlasia

Práve komora medicínsko-technických pracovníkov s návrhom MZ nesúhlasí.

"Argumentovať tým, že je to nevyhnutné z hľadiska vzdelávania, je zavádzajúce, lebo vzdelávanie zdravotníckeho pracovníka na záchrannej službe nezahŕňa len zdravotníckych záchranárov, ale aj zdravotníckych asistentov a sanitárov, ktorí by aj po zmene zákona zostali v komore medicínsko-technických pracovníkov," vysvetlila Janka Strápková, prezidentka danej komory medicínsko-technických pracovníkov.

Aj preto podala zásadnú pripomienku. V nej tvrdí, že ich komora spravodlivo rieši problémy všetkých profesií. Aktuálne je v nej registrovaných 113 záchranárov. Podľa pripomienky sa doteraz na chod komory nikto z nich nesťažoval.

Chcú komentovať zákony

Podľa Hosu by ale vlastná komora záchranárom pomohla. Napríklad so sociálnym zabezpečením.

"My ako jediná zložka nespadáme pod ministerstvo vnútra, nemáme žiadne sociálne zabezpečenie,“ povedal s tým, že jednou zo zásadných úloh, ktoré by komora priniesla, je pripomienkovanie legislatívy, ktorá sa týka práve toho odboru.

Snahu o vytvorenie komory záchranárov víta aj prezident Asociácie záchrannej zdravotnej služby Ján Šteso. Podľa neho by to riešilo roztrieštenosť povolaní.

"V súčasnosti je zdravotnícky pracovník, ktorý pôsobí v rámci záchrannej zdravotnej služby členom Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek, ide o sestry, ktoré vykonávajú povolanie zdravotníckeho záchranára, ako aj členom Slovenskej komory medicínsko-technických pracovníkov," podotkol v stanovisku.

Ak zákon z dielne rezortu zdravotníctva prejde, komora zdravotníckych záchranárov vznikne v apríli 2013.

Stanislava Harkotová

Zdroj: aktuálně.atlas.sk