Na Slovensku se zřítil záchranářský vrtulník, nikdo nepřežil

08.09.2016

Na Slovensku se zřítil záchranářský vrtulník, nikdo nepřežil

Na Slovensku se ve středu večer v horách nedaleko Banské Bystrice zřítil záchranářský vrtulník. Podle serveru Sme patřil společnosti Air-Transport Europe (ATE). Na palubě byli podle webu TVnoviny pacient, dva muži a jedna žena. Nikdo havárii nepřežil.

Helikoptéra Bell 429 se zřítila v oblasti Strelníků, kam její posádka letěla pro zraněného člověka. Stroj na místo zamířil ve středu krátce před devátou hodinou večer.

Kameraman televize Joj Peter Buran byl podle Denníku N v době zásahu u popradských záchranářů. Uvedl, že zraněnému muži se hasiči nejdřív snažili pomoct po zemi. Vyrazili k němu na čtyřkolkách, na místo se ale nedostali, a tak zavolali helikoptéru.

"Ozvalo se takové tlumené bouchnutí.

Nevěděli jsme, co se stalo, ale najednou jsme vrtulník neslyšeli

Peter Buran, kameraman televize Joj"

Podle webu TVnoviny třicet vteřin poté, co zraněného naložili na palubu a vrtulník vzlétl, se z vysílačky ozvaly „divné zvuky a nastalo ticho“.

Svědkové ale uvedli, že vrtulník vzlétl a do deseti minut měl začít vydávat podivné zvuky. Za dalších deset minut se měl zřítit a ozval se údajně zvuk připomínající výbuch.

„Po odletu z místa zásahu se dispečinku ATE nepodařilo navázat žádný další kontakt s posádkou,” uvedla mluvčí záchranářské společnosti ATO Zuzana Hopjaková. „Poté byly aktivovány příslušné záchranářské složky, které po nezvěstném vrtulníku pátraly v těžce dostupném terénu několik hodin. V brzkých ranních hodinách byly nalezeny první trosky vrtulníku a poté dvě těla,” dodala pro Noviny.sk.

K místu havárie vyrazili záchranáři. Pátrání jim komplikoval špatně přístupný terén. S hledáním stroje pomáhala i helikoptéra ministerstva vnitra. Trosky posádka objevila díky termovizní kameře. Na místo se ale záchranáři dostali až ve čtvrtek časně ráno.

Tříčlenná posádka, padesátiletý pilot, 46letá lékařka a 32letý záchranář, patřila k popradským záchranářům, kteří se specializovali na slaňování v těžko dostupném terénu.

Při posledním zásahu pomáhala obyvateli Strelníků, který si při pádu zranil nohu. Podle místních šel na procházku ze své chaty.

Letecké neštěstí se stalo rok po jiné nehodě záchranářského vrtulníku ve Slovenském ráji, která si vyžádala  čtyři mrtvé.

Zdroj: novinky.cz

Související článek a více informací -  Pri Banskej Bystrici sa zrútil záchranársky vrtuľník, posádka zahynula

Aktualizace 9. 9. 2016

Prezident Červeného Kríža o mŕtvych záchranároch: Boli to úžasní chlapi a skvelá ženská

Prečo došlo k tragickej havárii? Zarážajúce zistenie o vrtuľníku smrti!

Aktualizace 10. 9. 2016

TV TA 3 a pořad Téma dňa Zomreli záchrancovia životov. Hosté Robert Kaliňák (Smer-SD), minister vnútra SR, Viliam Dobiáš, prezident Slovenského červeného kríža

• Lucie Plachá Reagovat 08.09.2016
    Strašné. Upřímnou soustrast rodinám.
  • Ivona Horváthová Reagovat 05.08.2017
    Spoločnosť "ATO" nie náhodov "ATE"