Na Slovensku je to podobné jako v ČR. Rušení posádek RLP s lékařem vyvolává emoce. Slovenská komora záchranářů vydala tiskovou zprávu.

23.06.2016

TLAČOVÁ SPRÁVA:

Slovenské komory zdravotnických záchranárov

Posádky bez lekára sú plnohodnotná súčasť záchrannej zdravotnej služby

POPRAD: V súvislosti s mnohými medializovanými informáciami o posádkach záchrannej služby bez lekárov, napríklad aj v prípade rušení akútnych oddelení v Banskej Štiavnici, by Slovenská komora zdravotníckych záchranárov rada informovala širokú laickú, ale aj odbornú verejnosť o zložení a poslaní posádok rýchlej zdravotníckej pomoci bez lekára – RZP.

V médiách je často krát mylne a zavádzajúco prezentované, že posádka RZP je len akousi prevozovou službou bez dostatočného vybavenia, odbornosti či liečebných možností. Taktiež je mylne prezentované, že posádka je tvorená „šoférom“ a sestričkou, bez lekára, ktorý by vedel zvládnuť vážne stavy.

Na úvod by sme radi uviedli, že posádky RZP bez lekára nie sú na Slovensku žiadnou novinkou a v „novodobej“ histórii záchrannej služby, tak ako v súčasnej podobe, zasahujú od roku 2005, teda už takmer 11 rokov, pričom jej počiatky siahajú do minulého storočia.

Rovnako je potrebné uviesť, že na Slovensku v súčasnosti zasahuje 273 posádok pozemnej záchrannej služby a 7 posádok vrtuľníkovej záchrannej služby. Menšiu časť, 34% všetkých posádok, tvoria posádky RLP, teda posádky v zložení záchranár, ktorý je vodičom, ďalší záchranár a lekár. Ďalších 66% všetkých posádok na Slovensku tvoria posádky RZP v zložení záchranár, ktorý je vodičom a ďalší zdravotnícky záchranár.

Pre porovnanie, v Českej republike poskytuje neodkladnú starostlivosť v záchrannej službe 35% posádok s lekárom a 65% posádok bez lekára, čiže v pomere posádok bez lekára za našimi západnými susedmi je u nás tento počet o 1% vyšší. Ostatné krajiny Západnej Európy majú podiel posádok bez lekára ešte oveľa nižší a trendom je znižovanie počtu lekárov v záchrannej službe a ich presúvanie do nemocníc na urgentné príjmy.

Rovnako nie je na mieste označovanie posádok RZP za akési menejcenné, alebo menej odborné. Zdravotnícki záchranári na Slovensku sú vysokoškolsky a stredoškolsky vzdelaní odborníci, pričom mnohí z nich si stále zvyšujú svoju kvalifikáciu a ich štúdium v súčasnosti trvá od troch do siedmich rokov.

Slovenskí záchranári majú k dispozícii sanitné vozidlá vybavené rovnakými typmi prístrojov ako posádky s lekárom a širokým spektrom liekov, s ktorými dokážu zvládať život ohrozujúce stavy. Záchranári vykonávajú všetky výkony v súlade so svojimi odbornými kompetenciami, pri ktorých aj v súčasnosti Slovenská komora zdravotníckych záchranárov vidí ďalší priestor na ich zvyšovanie. Aj preto bol už v roku 2015 spracovaný komplexný materiál záchranárskych kompetencií a bol opakovane prerokovaný s Ministerstvom zdravotníctva.

Na tomto mieste je potrebné uviesť, že za uplynulé roky posádky RZP samostatne zachránili na Slovensku tisíce ľudských životov pri zastaveniach krvného obehu, ťažkých úrazoch či srdcových príhodách. A v neposlednom rade, v systéme záchrannej služby v našej krajine stále existuje pre posádky RZP možnosť privolania posádky s lekárom pri stavoch, u ktorých je potrebné podať rozšírenú liečbu, či zahájiť ďalšie špecifické výkony.

Poskytovanie prednemocničnej neodkladnej zdravotnej starostlivosti má aj na Slovensku svoje medzery a nedostatky, medzi ktoré napríklad patrí absencia urgentných príjmov, teda špecializovaných pracovísk v nemocniciach, kam by mohli posádky pacientov smerovať. Rovnako tak chýba osveta a využívaní, resp. nezneužívaní záchrannej služby na stavy, ktoré nie sú život ohrozujúce. Medzi slabé články však určite nepatria posádky RZP bez lekára, ktoré každý deň realizujú stovky výjazdov na celom území Slovenska a zachraňujú životy našich občanov. Za to by si akiste zaslúžili skôr poďakovanie, ako znevažovanie laickou i odbornou verejnosťou.

Štiavničania sa dočkajú, rezort schválil rýchlu zdravotnú pomoc

9.6.2016 10:29 | zdroj: TA3 TASR | zdroj foto: TASR

Rýchla lekárska pomoc bude v Banskej Štiavnici k dispozícii už počas letných prázdnin. Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Stanislava Pondelová potvrdila, že záchranka s lekárom bude pacientom v Banskej Štiavnici a okolí slúžiť už od 1. júla.

"Bratislavská záchranná zdravotná služba sa obrátila na Ministerstvo zdravotníctva so žiadosťou o zmenu termínu v povolení prevádzkovať RLP od 1. júla 2016. MZ SR tejto žiadosti vyhovelo," podotkla Pondelová.

Opätovné obnovenie víta aj miestna samospráva. "Teší nás, že MZ SR akceptovalo našu žiadosť o zriadenie rýchlej zdravotnej služby s lekárom v skoršom termíne, tak ako nám to deklarovali pri počiatočných rozhovoroch na ministerstve," podotkla v tejto súvislosti primátorka Nadežda Babiaková s tým, že okrem RLP pribudne v Banskej Štiavnici čoskoro aj lekárska služba prvej pomoci.

Pôvodne mala záchranka s lekárom jazdiť v regióne až od začiatku septembra, čo sa však miestnym nepáčilo a preto začali spisovať petíciu, pod ktorú sa podpísali takmer tri tisícky ľudí. V meste sú totiž momentálne iba dve záchranky bez lekára (rýchla zdravotnícka pomoc). Takisto tu chýba urgentná lekárska starostlivosť.