Přihlášení
Zapomenuté heslo
V pátek se v domě odborových svazů na pražském Žižkově sešlo 150 pracovníků z nemocnic po celém Česku, kteří vylíčili premiéru Andreji Babišovi situaci ve svých zařízeních. Jednání se zúčastnil také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a šéfka sněmovního zdravotnického výboru Věra Adámková. „Diskuse byla bouřlivá,“ konstatoval na tiskovém briefingu Andrej Babiš.
Co tedy ze včerejšího jednání vyplynulo? „Pan premiér přislíbil, že se dodrží slib – zvýší se tedy platy a mzdy všem zaměstnancům ve zdravotnictví o 10 procent tarifů i příští rok. Když jsme mu navíc ukázali ohromné rozdíly mezi platy a mzdami, ptal se, co by s tím bylo možno udělat. Dlouhodobě navrhujeme sjednotit odměňování pomocí zákoníku práce. Pan premiér řekl, že paní profesorka Adámková by nám s tím mohla jako poslankyně pomoci a že jeho podporu máme. Třetí věc je příplatek za směnnost. Obrátili jsme se na pana premiéra i pana ministra s tím, že nyní je nastavený diskriminačně – jsou velké problémy u nižšího zdravotnického personálu, jako jsou sanitáři a ošetřovatelky, kteří příplatek nedostávají. Proto bychom chtěli, aby se příplatek rozšířil. Pan ministr navíc hovořil o tom, že by chtěl příplatek rozšířit, respektive zvýšit částky a více se zaměřit na zaměstnance ve směnném provozu,“ popsala pro ZD Žitníková.
Zatím ovšem neproběhla diskuse o výši částek. „Shodli jsme se ale na tom, že by se finance měly rozdělovat přes úhradovou vyhlášku z peněz vybraných ze zdravotního pojištění,“ dodává odborářka. Původní navýšení prostředků totiž hovořilo o 14 miliardách, teď to ale vypadá, že půjde o částku vyšší – až 22 miliard. Ministerstvo už počítá s tím, že pro příští rok bude rozdělovat celkem 319 miliard, čímž získalo rezervu oproti částce, se kterou se kalkulovalo v době před zahájením dohodovacího řízení. Právě na jeho konec v červnu si úřad musí počkat, aby si spočetl, s jakými prostředky ještě může disponovat. Ministr Vojtěch přitom v minulosti opakovaně uvedl, že již nechce protěžovat nemocnice na úkor jiných segmentů. Přesto i on včera navýšení odměňování potvrdil, ačkoliv dříve proti plošnému navýšení vystupoval a nechtěl ani ministerskými sliby narušovat dohodovací řízení.
„Bezesporu dojde k navýšení tarifních platů, ale je nutno cílit také tam, kde je problém největší – a z dat, která máme, vyplývá, že kritická situace je zejména u středního zdravotnického personálu u lůžka. Ani u lékařů není situace ideální, ale kritický stav se týká hlavně středního, případně nižšího zdravotnického personálu,“ zdůrazňuje Vojtěch s tím, že prioritou jsou pracovníci ve směnném provozu. Ministr také zopakoval, že chce v nemocnicích usilovat o co nejefektivnější hospodaření, aby se peníze dostaly k zaměstnancům.
Celý článek ZDE
K výzvě na dodoržení veřejného příslubu minulé vlády k opakovanému navýšení tarifních platů tři roky po sobě (2017, 2018 a 2019), tedy k dodržení slibu navýšit tarifní platy i příští rok, se přidala i Komora zachránařů zdravotnických záchranných služeb České republiky dopisem. Na podpoře požadavku navýšení tarifní mzdy pro rok 2019 o 10 % se shodlo vedení KZ ZZS ČR na svém zasedání dne 15. 4. 2018, konkrétně v bodu 5 c).
Sigmund
Copyright ©