Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

MZ ČR se chce zabývat tím, zdali si opilí pacienti mají hradit zásah ZZS

01.11.2014

MZ ČR se chce zabývat tím, zdali si opilí pacienti mají hradit zásah ZZS

 

Ať si opilí pacienti zaplatí zásah sami, chtějí záchranáři

 

Záchranáři prosazují novinku, aby si pacienti pod vlivem alkoholu výjezd sanitky platili sami. Ministerstvo zdravotnictví souhlasí. Kdo si zavolá záchranku jenom proto, že se na večírku přiotrávil alkoholem, měl by si výjezd lékařů zaplatit z vlastní kapsy. Navrhují to samotní záchranáři. Zbytečných zásahů, které kvůli opilcům či narkomanům podniknou, totiž přibývá. Jen v loňském roce ukrojily tři čtvrtě miliardy z celkových 5 miliard korun určených na záchranku.

 

"K pacientům pod vlivem drog nebo alkoholu vyrážíme stále častěji. V mnoha místech totiž přestaly fungovat pohotovosti, navíc uživatelé omamných látek jsou mnohem náchylnější k úrazům," popisuje například náměstek pro léčebně preventivní péči středočeské záchranky Jiří Knor.

Jenomže když se záchranáři věnují zlomeninám přiopilých výtržníků, mohou chybět u skutečně závažných případů. Například u dopravních nehod. "Těch přitom máme v regionu hodně, ve středních Čechách se sbíhají prakticky všechny dálnice," podotýká Knor.

 

Z vlastní kapsy

Podobnou zkušenost má i šéf jihočeské záchranky a současně předseda Asociace zdravotnických záchranných služeb Marek Slabý. "Ošetření opilých pacientů stojí stále víc. Loni jsme za ně vydali tři čtvrtě miliardy korun," vyčísluje. Také podle něj hrozí, že nebudou mít záchranáři volné ruce, když se opodál stane havárie.

Navrhuje proto zavést nové pravidlo. Jakmile se zjistí, že je pacient pod vlivem omamné látky, zaplatí si zásah záchranářů sám. "Problém s prokazováním by nebyl, už dnes se do každé výjezdové karty přítomnost alkoholu zaznamenává," podotýká Slabý.

Zdravotní pojišťovny by potom mohly po hříšníkovi buď požadovat správní poplatek, nebo by mu zásah záchranářů celý naúčtovaly. "Ostatně když dokážou komerční pojišťovny krátit pojistné plnění za škodu, kterou klient způsobil v opilosti, proč by to nedokázaly pojišťovny zdravotní," domnívá se Slabý. Svou představu už nastínil také Poslanecké sněmovně.

Vedení resortu zdravotnictví s návrhem souhlasí, bude se jím prý zabývat. "Určitě jde o zajímavý podnět a budeme o něm uvažovat," potvrdil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

 

Půjde rozpoznat zneužití?

Podporu mu vyjádřily také zdravotní pojišťovny. "Naprosto s tím souzním," řekl například šéf Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek. A nejen to. Pokud by se legislativa skutečně měnila a sankce za zneužívání zaváděly, nemuselo by podle pojišťoven zůstat jen u opilců v záchrankách.

"Těch případů by mohlo být daleko víc. Měly by se zvážit i jiné oblasti, kde by nesl pojištěnec finanční odpovědnost za to, že vědomě a vlastním zaviněním způsobí nějaké náklady," přidal další nápad ředitel Oborové zdravotní pojišťovny Ladislav Friedrich. Sankce by podle něj mohly pojišťovny po pacientech vymáhat také za opakované a průkazné maření předepsané léčby.

Kdo je k návrhu naopak skeptický, jsou zástupci pacientských organizací. Například Jana Petrenko z Koalice pro zdraví připomíná, že se bude jen těžko rozlišovat, jestli si dal pacient před zraněním jen jedno pivo, nebo jestli jde o chronického uživatele alkoholu, který si své zdraví systematicky likviduje a který záchranku zneužívá.

Záchranáři podnikli v loňském roce celkem 945 384 výjezdů, tedy o čtvrtinu více než před pěti lety. Počty zásahů podle nich rostou z několika důvodů - kromě lidí, kteří volají rychlou pomoc kvůli alkoholu či banalitám, přibývá také počet ošetřených seniorů. Populace totiž stárne. Jen za loňský rok tak spolykal provoz záchranek zhruba 5,5 miliardy korun.

autor: Veronika Rodriguez

Zdroj: aktualne.cz

 

Soucisející článek + video

 

Za záchranku by si opilci mohli v budoucnu zaplatit

 

 

Komentáře k článku
  • Martin Sikora Reagovat 02.11.2014
    No konečně se tím doufám bude někdo zaobírat! Doufám, že se to ale nesmete se stolu s tím, že to nejde! Jen to pěkně dotáhnout do konce.
  • Vít Reagovat 02.11.2014
    Když jsem asi před šesti lety nastoupil k ZZS a opakovaně se podílel na zásahu u chronických ethanoliků, kteří si svým vlastním a neuváženým počínáním opakovaně přiváděli nejrůznější úrazy typu Sxx.x na základě F10.0 + W01 apod., napadla mě myšlenka a jednoho dne jsem v rozhovoru se svým nadřízeným zmínil tento poněkud kontroverzní názor: „Jestli by nebylo vhodné, aby tito chroničtí potížisté, kterým není zdraví milé, měli spoluúčast na poskytnuté PNP a následné nemocniční péči?“ Následně mi bylo odpovězeno, že jestliže takhle hodlám i nadále uvažovat, bylo by dobré zvážit, své další působení u ZZS. Jsem rád, že mě toto neodradilo a že jsem zůstal. Možná se i jednou dočkám, že lidé, kteří si svého zdraví neváží, si připlatí.
    • MUDr. Jiří Franz Reagovat 04.11.2014
      Žijeme v zemi, která je ve všech kategoriích, ukazatelích a žebříčcích spotřeby alkoholu v celosvětovém měřítku spolehlivě „na bedně“.
      Žijeme v zemi, kde čistá voda a další nealkoholické nápoje včetně mléčných či vitaminových je zjevně dražší než alkohol. Každý víkend se tisíce Supermarketů předhání v rozličných slevových akcích, kdy valí ze skladů dvoulitrové PET lahve s nekvalitním pivem, které občané horlivě nakupují po kartonech a následně konzumují.
      To, co dříve platilo jako „ožrat se jako zvíře k knajpě“ se dnes eufemisticky a s hrdostí nazývá „ posedět s přáteli v hospůdce“. Výsledek je samozřejmě stejný.
      Denně – ve všech veřejnoprávních i soukromých médiích všeho druhu - létají jak motýli reklamy a lákadla na chlast. Navíc se scénářem, jakoby se jednalo o nabídku zdravé výživy či čehosi, bez čeho vlastně civilizovaný občan nesmí být, jinak nebude „ in“.
      Jednou větou – prostředí zralé k prohibici.
      Přibývá řidičů za volantem, kteří roky jezdí pod vlivem alkoholu, konzumace této zákeřné – nicméně zcela legitimní – drogy se prosazuje již od základního školství.
      Závislost na alkoholu je závažná, život ohrožující nevyléčitelná choroba, kterou lze pouze uzdravit. Samozřejmě za předpokladu doživotní absolutní abstinence. Široká veřejnost jen velmi obtížně rozlišuje kdo je již skutečně klinicky závislý a kdo je „ pouze“ každodenní konzument.
      Ani skutečnou závislost, ale ani „pouhou“ intoxikaci alkoholem nelze vyeliminovat – včetně možných následků – z arzenálu onemocnění či poranění. Všichni víme, že zhusta velmi závažných.
      Ne zcela exaktní slovo „opilec“ se stále častěji bez přemýšlení stává odsudkem či nadávkou. A to i vzdor tomu, že se občas ze špinavého, pozvraceného a odpudivého „opilce“ stává v nemocnici či na záchytce do rána třeba ředitel univerzitní knihovny, poslanec nebo zbožňovaná celebrita „šoubyznysu“.
      Navíc – ať se nám to líbí nebo ne - každý kdo má za sebou – a zhusta ještě před sebou – jakoukoliv alkoholickou kariéru – a je řádně pojištěn, když projde sítem linky 155, stává se dle pravidel PNP nenapadnutelným. Není důvod – medicínský i forenzní - takového člověka iatrogenizovat nebo s ním zacházet jinak než s kýmkoliv jiným.
      Nicméně i já, jako stovky z nás, kteří se v prostředí přednemocniční – ale i nemocniční – péče pohybujeme – jsem všemi deseti pro, aby se cokoliv uzákonilo, aby vznikla nějaká spoluúčast těchto složitých stavů po jejich ošetření. Navíc to není žádná nová myšlenka. Ale ti, kteří se odhodlají s tím cokoliv konkrétního učinit, budou muset být velmi vyspělí a věci znalí zákonodárci či kompetentní lídři zdravotních pojišťoven. Především z výše uvedených důvodů . A ty jsou celospolečenské. Velmi intimně souvisí se současnou morální úrovní celé společnosti v naší zemi.
      Nelze ani opominout další složky IZS, neboť jak policie, strážnící či dokonce HZS mohou mít – a také logicky mají – odlišné parametry pro posouzení čehokoliv v tomto „rezortu“ a nesetkávají se s nekonečnými etylickými jevy po ulicích, hospodách a domácnostech o nic méně.
      Ano – je třeba konat, ale nebude to tak úplně jednoduché jak bychom si mnohdy – třeba i v afektu – představovali.
      mudr.jiří franz

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.