Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Muž vyvinul sanitní motorku, dostane se i na odlehlá místa

15.06.2017

Muž vyvinul sanitní motorku, dostane se i na odlehlá místa

 

 

 

Klasický sanitní vůz má nového konkurenta. Motorku speciálně upravenou k těmto účelům. Záchranná služba se v ní lépe dostane na některá odlehlá místa a rychleji také prokličkuje dopravní zácpou. Vyvinul ji Mohamed Šanzóre Khán z Indie.

 

 

Stejně jako klasická sanitka je i její zmenšená verze vybavená nezbytnostmi pro poskytování neodkladné přednemocniční péče. K motorce je připojen vozík k převozu pacienta, po jeho straně je umístěna kyslíková bomba a přenosná nosítka s lékárničkou jsou uloženy v její zadní části. Nechybí ani klasický výstražný majáček.

Mohamed Khán vyvinul sanitní motorku proto, že tím chtěl pomoci obyvatelům žijícím v odlehlých částech země, kam klasický sanitní vůz nedojede. Od těchto venkovanů často slýchal neuvěřitelné příběhy, jak nemocné odnášeli do nemocnice po svých nebo se je tam snažili dopravit na kolech.

na obrázku je vidět, že podobných pokusů bylo v historii už více

Khán pochází z města Hajdarábád ležícího v centrální části Indie, kde vlastní obchod specializovaný na motorové vozy pro hendikepované. Sanitní motorku vyvinul za 35 dní. Podle agentury Reuters ji teď plánuje nabízet příslušným orgánům. V přepočtu stojí necelých 40 tisíc korun.

Khán však není první, kdo s nápadem na sanitní motorky přišel. Podobné používají v Indii už na více místech, například ve městě Bengalúru na jihu země nebo ve státě Čhattísgarh ležícím v centrální Indii.

Barbora Sirová, Novinky

Zdroj + video: novinky.cz

 

Sigmund

 

 

Komentáře k článku
  • Ctirad Novák Reagovat 16.06.2017
    to snad...

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.