Musíme věřit a doufat, že Senát PČR dnes jako celek rozhodne souhlasně

Musíme věřit a doufat, že Senát PČR dnes jako celek rozhodne souhlasně

Zdravotní výbor Senátu se neshodl
na úpravách kompetencí sester

Zdravotnický výbor Senátu se ve středu neshodl na podobě novely, která má zvýšit kompetence zdravotních sester, porodních asistentek a dalších nelékařských profesí. Část senátorů ČSSD chtěla mimo jiné zrušit pasáž, podle níž by sestry u záchranné služby kvalifikovala na záchranáře pětiletá praxe.

Senát jako celek o novele rozhodne ve čtvrtek.

Novela má umožnit sestrám vykonávat některé činnosti před získáním specializované způsobilosti, přičemž pojišťovny jim je zaplatí. Zvýší se tím jejich kompetence a také prestiž tohoto povolání. Ministerstvo zdravotnictví očekává, že lepší podmínky přivedou do oboru nové zájemkyně.

Norma také prodlužuje registrační období sester z šesti na deset let. Sestrám, kterým by měla registrace propadnout například v květnu 2011, by díky tomu měla platit až do května 2015, aniž by musely o prodloužení žádat.

Registrace je nezbytná, sestry bez ní nemohou samostatně pracovat. Nyní je registrováno 45.000 sester, většině z nich registrace vyprší v letech 2011 a 2012. Nápor žádostí už nyní registr těžko zvládá a vyřizování se zpožďuje.

Předloha počítá také se snížením ceny za registraci. Za tu by měly sestry místo dosavadních 500 korun zaplatit jen stovku.

Novela také ruší dosavadních šest různých zaměření sanitáře a nechává jen všeobecného sanitáře. Umožňuje zdravotnickým záchranářům, aby pracovali v lůžkových částech intenzivní péče a na anesteziologicko-resuscitačních odděleních.

Zdroj: zdn.cz