Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

MUDr. Truhlář: Kdyby se Schumacher zranil u nás, byl u specialistů dřív!

08.02.2014

MUDr. Truhlář: Kdyby se Schumacher zranil u nás, byl u specialistů dřív!

8. 2. 2014 Po intervenci MUDr. Truhláře směrem k redaktorovi MfDnes (viz. komentář pod článkem), pan redaktor svůj článek upravil: Po korekcích k nahlédnutí ZDE a ZDE.

 Sigmund

Létající lékař z Hradce: S námi by byl

"Schumi" u specialisty rychleji

 

Profesionál, který se nebojí. To je charakteristika Anatolije Truhláře (foto) z letecké záchranné služby Hradec Králové. Říká, že pokud by ke stejnému úrazu došlo v jejich regionu, záchranná služba by jej dopravila na specializované pracoviště mnohem rychleji než Francouzi.

 

Roky létá ve žlutém vrtulníku hradecké záchranky a zachraňuje životy pacientů. Osmatřicetiletý lékař Anatolij Truhlář se navíc nebojí ani odvážných tvrzení. Třeba toho o potenciální záchraně Michaela Schumachera, který je po nehodě při lyžování už měsíc v kritickém stavu.

"Když má člověk smůlu, může utrpět závažný úraz i přesto, že má helmu nebo chránič páteře. Dokazuje to případ Michaela Schumachera. Jsem ale přesvědčený, že pokud by ke stejnému úrazu došlo v našem regionu, naše záchranná služba by jej dopravila na specializované pracoviště mnohem rychleji než Francouzi, především pak bez zdržení v lokální nemocnici," tvrdí Truhlář, který je vedoucím lékařem letecké záchranné služby v Hradci Králové, ale i předsedou České resuscitační rady a náměstkem ředitele krajské záchranky pro výuku a výzkum.

Pravdou je, že Schumacher byl za 46 minut od úrazu transportován vrtulníkem do nemocnice v AlbertvilleMoutiers. Jeho stav se zhoršoval, a proto musel podstoupit další let za specialisty do Fakultní nemocnice v Grenoblu, kde byl přijat až hodinu a půl po úrazu.

"Náš systém je nastaven tak, abychom kohokoliv se závažným poraněním dopravili do traumacentra, kde lze ošetřit vnitřní krvácení a pacienta tak zachránit, do 60 minut od úrazu," vykládá Truhlář.

Hradecký vrtulník každoročně vzlétne k několika stům případů. Zhruba u stovky pacientů musí lékaři řešit život ohrožující úrazy, u padesátky závažné poranění hlavy.

Truhlář připomíná, že výrazný podíl na přežití pacientů mohou mít i svědci nešťastných událostí. "Laici rozhodují přímo o životě a smrti postiženého ve dvou případech. Prvním je masivní krvácení, kdy je nutné krvácející místo čímkoliv stlačit, druhým amputace, k nimž dojde při nehodě, kdy se musí improvizovaně zaškrtit končetina. S nimi se často setkáváme u dopravních nehod motocyklistů, kdy se dolní končetina dostává mezi motorku a nějakou pevnou překážku. A ještě daleko častější situací, kdy může kdokoliv z nás zachránit život, je srdeční zástava," vysvětluje Truhlář.

 

Při první pomoci jsou operátorky stále na telefonu

Pro svědky nehod a kolapsů má několik užitečných rad. Pokud postižený nereaguje na oslovení a nedýchá normálně, stačí zavolat na linku 155 a zahájit srdeční masáž. "Střed hrudníku musíte pravidelně stlačovat do hloubky 5 až 6 centimetrů frekvencí 100 až 120 stlaků za minutu. Tento postup zvládají dobře už děti od 10 let. Pokud si volající neví rady, naše operátorka s ním zůstává na telefonu až do příjezdu sanitky," říká lékař letecké záchranky.

Hradecký kraj patří dlouhodobě k místům s nejlepší šancí na přežití srdeční zástavy. V roce 2011 mohlo být z nemocnice propuštěno téměř 12 procent nemocných po resuscitaci v terénu. "Pokud se podíváme na statistiku pacientů ošetřovaných pouze v Hradci Králové, bylo přežití resuscitací téměř 16 procent, což nás řadí k celosvětové špičce," upozorňuje záchranář.

Ve vrtulníku hradecké záchranky je i unikátní přístroj na ochlazování mozku pacientů po srdeční zástavě. Používá se pouze na třech místech na světě a v Hradci mu říkají Princezna, podle názvu studie. Ta má ukázat, jak se přístroj osvědčuje v praxi. Zatím se zdá, že ano.

"Na konci loňského roku vyhodnotil švédský výzkumný tým prvních 200 nemocných z center ve Stockholmu, Bruselu a Hradci Králové. Ukázalo se, že je bezpečné s touto metodou pokračovat nadále až do předpokládaného počtu 900 pacientů, což je číslo, které nám odpoví na otázku, zda postup zlepšuje jejich přežití. Zda se nakonec uplatní v rutinní praxi, ukáží až konečné výsledky. Jde o léčebnou metodu velmi nákladnou, takže jsme velmi rádi, že ji můžeme využívat v rámci klinické studie alespoň u části nemocných," vysvětluje Truhlář.

Svoji práci by nevyměnil za žádnou jinou. Už kvůli zážitkům na palubě vrtulníku. "Když je inverze nebo východ či západ slunce, jsou pohledy z vrtulníku opravdu nádherné. Ale na to je čas pouze, když letíme bez pacienta," líčí Truhlář.

Stanislav Ďoubal, Mladá fronta DNES

Zdroj: tribune.cz

Komentáře k článku
 • Drahomír Sigmund Reagovat 06.02.2014
  Pod článkem na webu tribune.cz, jehož link naleznete jako proklik pod tímto článkem je čilá diskuze. Taková, že administrátor musel spoustu příspěvků smazat. Většina reakcí má ale jednoho společného jmenovatele. Podívejte se, jak doktoři drží při sobě. Jak jsou hned načertěni, když jeden z nich v celku nevině napíše, že by někde lékaři mohli pochybit. To se prostě nenosí.
 • Anatolij Truhlář Reagovat 06.02.2014
  Ahoj Drahomíre, uvedený článek, který vytvořila MF DNES na základě rozhovoru pro regionální vydání týdeníku 5+2, je pouze dalším důkazem jak dokáží novináři zmanipulovat získané informace v touze po zaujetí čtenářů. Původní text bez jakéhokoliv souhlasu MF DNES upravila a následně jej přebírají Medical Tribune a další weby. Nikdy bych si nedovolil komentovat práci kohokoliv z kolegů, zejména při neznalosti daného případu. Na dotaz ohledně fungování \\\"našeho\\\" regionálního systému jsem nemohl odpovědět jinak, než že se aktuální časy přednemocniční fáze u závažých úrazů pohybují kolem 55 minut. V individuálních případech to může být samozřejmě delší doba (např. z Krkonoš) nebo i kratší. Podobně závažný úraz vzniklý v našem spádu by byl proto pravděpodobně transportován do TC v kratším čase než 1,5 hodiny, už jenom proto že nemáme velehory, náš region je relativně malý apod., ačkoliv i v našem spádu existují výjimky. Celý titulek k článku a časové údaje k případu Schumacher (v přesně udaných minutách) doplnila redakce, aniž bych měl možnost to jakkoliv ovlivnit. Zaujmout čtenáře se jim však evidentně podařilo. Přeji pěkný den, T.
  • Drahomír Sigmund Reagovat 06.02.2014
   Pane doktore, děkuji za upřesnění. Sám vidíte, že jsem článek jen přebral. Když jsem si pak četl ty komentáře, bylo mi z valné většiny smutno. Nicméně většina těch nicků na tribune tam diskutuje velmi pravidelně, až se ptám, kde na to berou čas. Zpravidla ta diskuze ale nemá valnou úroveň a je plná čehosi nekomentovatelného. S novináři mám své zkušenosti už dávno nepovoluji nic, co bych předem neautorizoval! Pěkný den a pevné nervy. DS

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.