Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

MUDr. Jiří Mašek, bývalý ředitel ZZS KHK, podal pozměňovací návrh, aby členové IZS mohli odcházet do starobního důchodu už v 60 letech

15.07.2021

MUDr. Jiří Mašek, bývalý ředitel ZZS KHK, podal pozměňovací návrh, aby členové IZS mohli odcházet do starobního důchodu už v 60 letech

 

 

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky včera mimo jiné projednávala i novelu tzv. důchodového zákona. V rámci projednávání podala část poslanců spojených se ZZS pozměňovací návrh, který by umožnil zdravotnickým pracovníkům ZZS dřívější odchod do starobního důchodu.

 

 

Sněmovní tisk 1230, Novela zákona o důchodovém pojištění.

 

Předložený pozměňovací návrh zákona č. 8766 MUDr. Jiřím Maškem, společně s MUDr. Milan Brázdil, Mgr. Jana Pastuchová, MUDr. Věra Procházková

 

Sigmund

 

 

"Zdravím všechny,

 

Dnes jsem podal v parlamentu pozměňovací návrh k projednávanému důchodovému zákonu, ve kterém řeším sociální zajištění členů IZS (integrovaného záchranného systému), definovaných zákonem 239/2000 Sb. o IZS. 

Jde o složky, které se účastní zásahů na záchranu života, zdraví a majetku nejen v každodenní službě při požárech, průmyslových haváriích, autonehodách, ale zejména potom při mimořádných událostech typu opakované povodně, covidová pandemie či nyní tornádo na Moravě. 

Stručně řečeno, jde o jednoduchou úpravu platného ustanovení zákona o možnosti čerpat předčasný důchod až 5 let před dosažením důchodového věku, u těch, kteří ztratili fyzické a psychické schopnosti pro výkon profese a účast ve službě ohrožuje bezpečnost zásahu, kolegů i zachraňovaných. Jde o přiměřené a minimální zvýhodnění lidí, kteří pro ochranu života a zdraví obyvatel nasazují při zásazích vlastní životy. 

Prostě laicky řečeno. Když už záchranář nemůže běhat po horách, létat s vrtulníkem k případům a je zdravotně omezen, aby dostal možnost odejít dřív. 

Samo sebou že to využijí minimálně, protože to jsou tvrdí chlapi a odolné ženské a skoro vždy makají, dokud jim zdraví dovolí. Je to takový adrenalin, který si záchranáři stejně nenechají vzít.

Ale je to takové gesto od státu a od lidí …. když už nemůžeš, můžeš jít a díky moc. A díky nejen za zachráněné životy ale vlastně za celou službu nám všem. Díky kluci a holky.

A i kdyby to neprošlo … zkusil jsem to. Zasloužíte si to

 

MUDr. Jiří Mašek"

 

Zdroj+foto: FB Jiří Mašek

 

 

 

Komentáře k článku
  • Jaroslav Cempírek Reagovat 18.07.2021
    U některých profesí je to rozumné, možná by bylo dobré rozšířit počet profesí, myslím že kdo makal celý život jako zedník může mít stejný problém.
  • Ivo Černý Reagovat 10.08.2021
    Dobrý den,
    chápu dobře, že pozměňovací návrh se týká i ostatních složek IZS?

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.