Přihlášení
Zapomenuté heslo
V pondělí večer před 21. hodinou vyjížděli středočeští záchranáři k případu porodu v chodu, kdy volající uvedla, že neslyší srdeční ozvy dítěte. Po příjezdu posádky na místo se ukázalo, že se jedná o plánovaný domácí porod, u kterého byla přítomna porodní asistentka/dula.
Aktualizace 21. 11. 2016 Záchranář popsal boj o život u domácího porodu. Bylo to jinak, tvrdí rodina
Za několik málo minut za pomoci záchranářů žena porodila, novorozenec však nedýchal. Zasahující tým v čele s lékařkou neprodleně zahájil úkony neodkladné resuscitace. Během dvaceti minut vypjatého úsilí záchranářů se všemi dostupnými prostředky byly vyhlídky miminka nejisté. Teprve poté se jeho stav postupně stabilizoval.
I přes opakované poučení o rizicích se matka rozhodla odmítnout transport sebe i dítěte do zdravotnického zařízení a podepsala negativní reverz s odmítnutím transportu do nemocnice.
Tento případ opět potvrzuje, že pokud se domácí plánovaný porod změní v drama a dojde ke vzniku komplikací ohrožujících život matky či novorozence, není v silách, možnostech ani kompetencích přítomné porodní asistentky takové situace zvládnout. Bez včasného zásahu záchranné služby by v tomto konkrétním případě novorozenec zemřel záhy po porodu.
Pro lékaře a všechny záchranáře v přednemocniční péči jsou tyto výjezdy za "hranicí", patří k těm nejtěžším a nejvypjatějším - odborně, emocionálně i forenzně. Vždyť doposud nepadlo definitivní soudní rozhodnutí v „brněnské“ kauze, kdy lékař transportoval rizikového novorozence po domácím porodu do nemocnice proti vůli matky. Novorozenec následně strávil několik dní v inkubátoru a přežil. Na rozdíl od lékaře, který pomohl novorozenci, aby byl následně vystaven tlaku médií a prvoinstančního soudu. Soud může rozhodovat roky, záchranáři se musí rozhodovat ve vteřinách.
Záchranná služba dnes vrací do života pacienty, kteří by dříve byli nenávratně ztraceni. Nicméně její prostředky jsou a vždy budou omezené. Řešení vážných porodních komplikací znamená suplování vysoce specializované péče. Žádný vůz záchranné služby nemá (a mít nebude) vybavení, které by se mohlo rovnat operačnímu sálu, a pokud zdravotní stav ženy či dítěte začne akutně vyžadovat např. císařský řez, není v silách lékařů a záchranářů situaci vyřešit. Přitom každá minuta prodlení v podobě převozu ženy do porodnice zvyšuje riziko těžkého poškození zdraví ženy i jejího dítěte.
Přáli bychom všem maminkám, aby mohly rodit bez komplikací a v prostředí, které si vyberou, a aby vše dopadlo dobře. Než se však rozhodnou pro domácí porod, žádáme je, aby zvážily možnost život ohrožujících komplikací, které nikdy nelze u porodu předem vyloučit.
V pondělí to dopadlo díky záchranné službě dobře. Známe však bohužel i opačné situace a věřte, že bychom je nikomu nepřáli zažít.
MUDr. Jiří Knor, Ph. D.
lékař a náměstek pro léčebně preventivní péči ZZS Středočeského kraje
Související články
16. 11. 2016 Štrasburský soud zamítl stížnost dvou Češek kvůli domácím porodům
25. 9. 2016 K domácímu porodu ani za milion, tvrdí porodník profesor MUDr. Antonín Doležal DrSc. po půlstoletí praxe
Sigmund
Copyright ©