Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

* MUDr. Jiří Knor, Ph.D. * Plánované domácí porody očima záchranářů – kazuistika ZZS ze 14. 11. 2016

16.11.2016

* MUDr. Jiří Knor, Ph.D. *  Plánované domácí porody očima záchranářů – kazuistika ZZS ze 14. 11. 2016

 

 

V pondělí večer před 21. hodinou vyjížděli středočeští záchranáři k případu porodu v chodu, kdy volající uvedla, že neslyší srdeční ozvy dítěte. Po příjezdu posádky na místo se ukázalo, že se jedná o plánovaný domácí porod, u kterého byla přítomna porodní asistentka/dula. 

 

Aktualizace 21. 11. 2016 Záchranář popsal boj o život u domácího porodu. Bylo to jinak, tvrdí rodina

 


Za několik málo minut za pomoci záchranářů žena porodila, novorozenec však nedýchal. Zasahující tým v čele s lékařkou neprodleně zahájil úkony neodkladné resuscitace. Během dvaceti minut vypjatého úsilí záchranářů se všemi dostupnými prostředky byly vyhlídky miminka nejisté. Teprve poté se jeho stav postupně stabilizoval. 

I přes opakované poučení o rizicích se matka rozhodla odmítnout transport sebe i dítěte do zdravotnického zařízení a podepsala negativní reverz s odmítnutím transportu do nemocnice. 

Tento případ opět potvrzuje, že pokud se domácí plánovaný porod změní v drama a dojde ke vzniku komplikací ohrožujících život matky či novorozence, není v silách, možnostech ani kompetencích přítomné porodní asistentky takové situace zvládnout. Bez včasného zásahu záchranné služby by v tomto konkrétním případě novorozenec zemřel záhy po porodu.

Pro lékaře a všechny záchranáře v přednemocniční péči jsou tyto výjezdy za "hranicí", patří k těm nejtěžším a nejvypjatějším - odborně, emocionálně i forenzně. Vždyť doposud nepadlo definitivní soudní rozhodnutí v „brněnské“ kauze, kdy lékař transportoval rizikového novorozence po domácím porodu do nemocnice proti vůli matky. Novorozenec následně strávil několik dní v inkubátoru a přežil. Na rozdíl od lékaře, který pomohl novorozenci, aby byl následně vystaven tlaku médií a prvoinstančního soudu. Soud může rozhodovat roky, záchranáři se musí rozhodovat ve vteřinách.

Záchranná služba dnes vrací do života pacienty, kteří by dříve byli nenávratně ztraceni. Nicméně její prostředky jsou a vždy budou omezené. Řešení vážných porodních komplikací znamená suplování vysoce specializované péče. Žádný vůz záchranné služby nemá (a mít nebude) vybavení, které by se mohlo rovnat operačnímu sálu, a pokud zdravotní stav ženy či dítěte začne akutně vyžadovat např. císařský řez, není v silách lékařů a záchranářů situaci vyřešit. Přitom každá minuta prodlení v podobě převozu ženy do porodnice zvyšuje riziko těžkého poškození zdraví ženy i jejího dítěte. 

Přáli bychom všem maminkám, aby mohly rodit bez komplikací a v prostředí, které si vyberou, a aby vše dopadlo dobře. Než se však rozhodnou pro domácí porod, žádáme je, aby zvážily možnost život ohrožujících komplikací, které nikdy nelze u porodu předem vyloučit. 

V pondělí to dopadlo díky záchranné službě dobře. Známe však bohužel i opačné situace a věřte, že bychom je nikomu nepřáli zažít.

MUDr. Jiří Knor, Ph. D.
lékař a náměstek pro léčebně preventivní péči ZZS Středočeského kraje

 

Související články

 

16. 11. 2016 Štrasburský soud zamítl stížnost dvou Češek kvůli domácím porodům

25. 9. 2016 K domácímu porodu ani za milion, tvrdí porodník profesor MUDr. Antonín Doležal DrSc. po půlstoletí praxe

 

Sigmund

 

 

 

 

Komentáře k článku
  • Jan Pokorný Reagovat 21.11.2016
    No tak to má zasahující lékařka docela odvahu si na stav po KPR ještě navíc novorozence nechat vystavit neg reverz, o kterém jak víme, stačí malá nepřesnost, špatná formulace a právníci ho znevěrohodní zcela... Za rok se zjistí, že ten dobrý konec není až tak dobrý s dg DMO... a kdo za to bude moct? Supr čupr porodní asistentka ne... paní doktorce se to vrátí jak bumerang. Stav po KPR či asistované ventilaci s 20min stabilizací je snad stavem bezprostředně ohrožujícím život, takže transport proti vůli matky třeba i za asistence policie bych viděl jako správný postup. Dobře vyplněné parere a matka se může soudit jak chce, nevím, ale nemyslím, že nechat dítě doma na neg reverz byl správný postup. Stačí, aby si otec vzpoměl jakožto druhej zákonnej zástupce klidně za rok, že on vlastně odvoz do nemocnice chtěl a je průser na světě. O dítěti a riziku jakému ho následně všichni vystavily ani nemluvě...

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.