Mladík hrál divadlo s operátorkou linky 155, srdce masíroval jen naoko

09.11.2014

Mladík hrál divadlo s operátorkou linky 155, srdce masíroval jen naoko

Mladík hrál divadlo s tísňovou linkou záchranářů, srdce masíroval jen naoko

S těžko uvěřitelnou drzostí se setkali ve čtvrtek pražští záchranáři. Volal jim mladík s tím, že jeho kamarád nedýchá, stlačuje mu hrudník a potřebuje okamžitou pomoc. Když posádky dojely na místo, nikoho kromě smějící se omladiny nenašli. Jednomu z mladíků nyní hrozí až 100 tisíc pokuty.

„V 17.39 převzala dispečerka tísňové volání o pomoc z náměstí 14. října v Praze 5, kde údajně v parku zkolaboval 19letý mladík. Volající mladý muž velmi přesvědčivě uváděl, že kamarád přestal dýchat,“ popsala mluvčí záchranářů Jiřina Ernestová.

Na pomoc vyjela sanitka, lékař a inspektor provozu. Dispečerka radila volajícímu s resuscitací a ten, aby „divadlo“ vypadalo lépe, tvrdil, že dělá vše podle jejích pokynů.

Na zveřejněném audiozáznamu je slyšet, jak volající, který má údajně zdravotnický kurz, udává, že se zkolabovanému muži nezvedá hrudník a nereaguje na jakékoliv podněty. Operátorka mu radí, ať hrudník stlačuje na její pokyn – teď.

„Celý hovor trval asi tři minuty, mezitím přijely na místo události zasahující posádky a překvapivě pacienta nenalezly,“ uvedla Ernestová.

Resuscitovaný prý odešel

Operační se snažil dovolat zpět, ale oznamovatel mobil nebral, a pak ho několikrát vytípl. Mezitím si posádka všimla party mladých lidí, kteří popíjeli a smáli se s telefonem v ruce. Volání ale popírali.

„Inspektor provozu si všiml dalšího mladíka, který se snažil schovat ve výklenku budovy. Volání také popíral, ale po opětovném vytočení čísla volajícího dispečerkou byl odhalen. Společnými silami ho posádky dovolenými prostředky zadržely a dispečink přivolal policii,“ vylíčila další průběh mluvčí.

Mladý muž předhazoval policistům a záchranářům různé vymyšlené scénáře, aby popřel svou vinu. Uváděl například, že kamarád se probral a odešel do metra. „Protože nemohl prokázat svou totožnost, předvedla ho hlídka na služebnu, kde se 21letý mladík přiznal, že si vše vymyslel,“ řekla Novinkám mluvčí policie Hana Jeřábková.

Muži zákona ho oznámili Českému telekomunikačnímu úřadu, který mu za zneužití linky může uložit až stotisícovou pokutu.

Ondřej Kořínek, Novinky

Zdroj + audionahrávky hovoru: novinky.cz