Ministři schválili harmonogram navyšování kapacit zdravotnických oborů VŠ

Ministři schválili harmonogram navyšování kapacit zdravotnických oborů VŠ

Text z externího zdroje:

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek a ministr školství Mikuláš Bek se včera dohodli na dalším postupu při navyšování kapacit vybraných zdravotnických oborů vysokých škol. Ty by měly už ve školním roce 2025/26 přijmout stovky studentů navíc. Do programu je ochotno zapojit se 17 fakult, které by byly schopny navýšit kapacity o 20, u sester dokonce až o 40 procent.

„Velký úspěch! Razantně navyšujeme počty studentů v nelékařských zdravotnických oborech, jako jsou všeobecné sestry, radiologičtí asistenti, zdravotničtí záchranáři a další! Několikaletá snaha ministerstva zdravotnictví o navýšení vzdělávacích kapacit v této oblasti se tak blíží k cíli,“ napsal včera na sociální síti X ministr Válek.

„S Vlastimilem Válkem jsme se shodli na společném postupu při navyšování počtu absolventů zdravotnických nelékařských oborů s cílem zmírnit jejich hrozící nedostatek. Připravujeme změny ve financování vysokých škol, ale také opatření umožňující efektivněji využít kapacity zdravotnických VOŠ,“ poukázal na X ministr školství Bek.

„Společně jsme odsouhlasili harmonogram dalšího postupu, který umožní od akademického roku 2025/2026 přijmout o stovky nových studentek a studentů více. Tento krok je podstatný pro personální stabilizaci českého zdravotnictví,“ uvedlo dnes na X také ministerstvo zdravotnictví.

Během deseti let potřebujeme vychovat 30 tisíc sester

Krok se plánuje již delší dobu. „Stěžejním materiálem, na němž pracujeme, je navýšení kapacit vysokých škol,“ řekla před rokem ZD hlavní sestra ČR Alice Strnadová.

Potřeba navyšování kapacit byla pak letos byla akcentována i na půdě Poslanecké sněmovny a Senátu. Navýšení kapacit by se mělo konkrétně týkat všeobecných sester, radiologických asistentů, zdravotnických záchranářů a nutričních terapeutů.

Celý článek s grafy na zdravotnickydenik.cz