Ministr S. Němeček, ZZS získají více peněz od zdravotních pojišťoven

08.04.2014

Ministr S. Němeček, ZZS získají více peněz od zdravotních pojišťoven

Němeček: Záchranka bude mít od

příštího roku více peněz od státu

Více peněz než dosud dostane od příštího roku od státu zdravotnická záchranná služba. Vedení Plzeňského kraje to slíbil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Podle něj zvýšení zahrne nová úhradová vyhláška pro rok 2015.

"Určitě to bude příští rok více, ale neřeknu o kolik," řekl ministr ČTK. Podle Němečka je u nás tato služba v rámci Evropy špičková.

"Požadujeme, aby se na ní stát výrazněji podílel," řekl plzeňský hejtman Václav Šlajs (ČSSD). "V současné době jde třetina z veřejného zdravotního pojištění a zbytek platí kraj. Krajům přitom daňové příjmy klesají a státu roste výběr DPH i spotřebních daní," uvedl. Kraj dostane za první tři měsíce z daní oproti loňsku o 9,5 procenta méně. Klesá inkaso daně z příjmu fyzických i právnických osob.

Podle ministra je správné, že kraj na tuto službu přispívá. "Situace, kdy dvě třetiny dává kraj a jen jednu třetinu zdravotní pojištění, ale není v pořádku," řekl. Bude o tom jednat se zdravotními pojišťovnami a vezme to v potaz při přípravě nové úhradové vyhlášky.

"Moje představa je taková, že by dvě třetiny mělo přispívat zdravotní pojištění a třetinou zřizovatel. Toto by byl férový model," řekl. Bude to o analýzách pojišťoven, kolik budou schopné uhradit, a o tom, jak porostou příjmy veřejného zdravotního pojištění. Plzeňský kraj dává na záchrannou službu čtvrt miliardy korun ročně.

Ministr slíbil, že mezi 10. až 20. červnem navštíví krajské nemocnice. Včera se seznámil s novou Klatovskou nemocnicí. Podle radního pro zdravotnictví Václava Šimánka (ČSSD) zvyšuje výkony, ale nejdou za nimi peníze. Loňská ztráta této druhé největší nemocnice v Plzeňském kraji bude 190 milionů korun, tedy dvě třetiny ztráty všech krajských nemocnic.

"Nemocnice produkci má, ale ohodnocení pojišťovnami tomu neodpovídá. Takže mi pan náměstek připraví podklady a analýzy. A pokud tomu tak skutečně je, tak už letos, a nemusíme čekat na změnu úhradové vyhlášky, jsme schopni sednout s ředitelem VZP a zkusit nalézt řešení, aby v rámci úhradových mechanismů bylo financování této a případně i dalších regionálních nemocnic posíleno," uvedl ministr.

Němeček uvedl, že při přípravě úhradové vyhlášky bude výrazně vnímat slovo regionálních nemocnic, a počítá i se zapojením zástupců asociace krajů. Bude chtít, aby podobně velké nemocnice dostávaly podobné platby. Například oproti jihočeským nemocnicím dostávají nyní krajské nemocnice v Plzeňském kraji o 30 procent méně. "S řediteli nemocnic ve vašem regionu jsme se shodli na tom, že posledních pět let nemocnice šetří. Ale dneska už tam není z čeho brát, aniž by to postihlo kvalitu péče," dodal Němeček.

Václav Prokš, ČTK

Zdroj: tribune.cz