Přihlášení
Zapomenuté heslo
Návrh zákona upravuje, resp. snižuje zejména doby důchodového pojištění z 35 let na 25 let a zjednodušuje podmínky pro dobu pojištění. Důchodový věk by ale měl zůstat zastropován na současné hranici 65 let.
Aktualizováno 26.7.2022 Vláda teď asi neprojedná novelu o penzi záchranářů, vládní odbor ji odmítl
Čtěte také: Z předčasného důchodu pro záchranáře se pomalu stává „z prdu kulička“
V minulém návrhu bylo zvažováno také snížení důchodového věku pro lidi pracující v náročných profesích, které jsou zařazeny do 4. kategorie. Těmto pracovníkům se za každých 184 odpracovaných směn měl důchodový věk snížit o 1 měsíc, což by v praxi znamenalo snížení věku cca o 1 rok za každých 10 let v náročné profesi. K těmto zaměstnancům byli původně zařazeni i záchranáři, a to i přesto, že jejich profese není zařazena ve 4. kategorii. Výpočet byl stejný, a to i přes skutečnost, že na záchranných službách se pracuje v nepřetržitém provozu a jedna směna je zpravidla 12-ti hodinová, ale u ostatních náročných profesích je pracovní směna zpravidla pouze 8 hodinová. Jinými slovy, zaměstnanci v náročných profesích odpracují měsíčně v průměru 21 směn, kdežto záchranáři jen 14 směn, ač odpracují de facto stejný počet hodin. Proto bylo potřeba na ministra apelovat, aby se toto zohlednilo, a u záchranářů se snížil počet odpracovaných směn cca o 1/3, aby došlo k narovnání s dalšími zaměstnanci. Další problém byl, že proti původnímu návrhu předčasného odchodu do důchodu, který už vyšel ve sbírce zákonů, ale s chybou, se doba počítala zhruba o deset let později, což záchranáře proti původnímu znění zákona opět výrazně znevýhodnilo.
Mezi tím se ve sněmovně neúspěšně hlasovalo o napravení chyby v zákoně, který předčasné důchodu pro záchranáře upravuje v tom smyslu, že každý, kdo dosáhl věku 60 let a na ZZS odpracoval alespoň 20 let, může odejít do starobního důchodu bez krácení až o 5 let dříve.
Nově předložený návrh zákona Martina Jurečky už ale dřívější odchod pro náročné profese neobsahuje. Zůstalo jen snížení důchodového věku pro zdravotnické záchranáře, které má napravit onu chybu ve schválené legislativě, která prošla minulou PS PČR. Ale napraví??? Nárok nově nebudou mít všichni pracovníci IZS (PČR a HZS), ale pouze ZZS, tedy všeobecné sestry se specializací ARIP, zdravotničtí záchranáři, lékaři výjezdových skupin, řidiči vozidel zdravotnické záchranné služby, operátoři zdravotnického operačního střediska a záchranáři horské služby. Jedná se v souhrnu cca o 6500 zaměstnanců ZZS a horské služby dohromady. Toto číslo ovšem zahrnuje zaměstnance všech věkových skupin od 21 do 65 let, ne tedy zaměstnance s nárokem na odchod do dřívějšího důchodu.
Nový návrh je o něco lepší, než ten původní návrh ministra Jurečky, ale v minulosti schválené podmínky zákonem opět výrazně zhoršuje. Podle nového návrhu má snižování důchodového věku u záchranářů probíhat tak, že pokud odpracují v záchranářské profesi alespoň 4400 směn, tedy cca 30 roků (původně v zákonu 20 roků), sníží se důchodový věk o 30 měsíců (původně v zákonu 60 měsíců). Za každých dalších 147 odpracovaných směn, což je cca 1 odpracovaný rok (zde už došlo k úpravě na 12-ti hodinové směny) dojde k dalšímu snížení věku o 1 měsíc, přičemž maximálně lze snížit důchodový věk o 5 let. Buď někdo špatně počítal, nebo je někde chyba, ale aby si zaměstnanec záchranář mohl snížit důchodový věk o maximálně navrhovaných 5 let, musel by na ZZS pracovat 60 let. Kdyby pracoval na ZZS od 21 let, tak by mohl v 81 letech odejít o 5 let dříve a nemusel by čekat, až mu bude 86 let! Platnost by měla být stejná jako u schváleného zákona s chybou od začátku roku 2023.
Nenalezl jsem ale nikde informaci, od které doby se bude zaměstnancům ZZS počet směn počítat. Jestli od roku 1992, kdy spatřila světlo světa první vyhláška o ZZS, nebo od roku 2003, kdy se v zákoně objevily náročné profese, nebo zdali od nějakého jiného data.
Tak si shrňme, co v návrhu je:
Závěrem ještě pro pořádek uvedu, že počet odpracovaných směn je u každého zaměstnance individuální a může se mezi jednotlivými zaměstnanci hodně lišit. Výpočty jsou provedeny na základní stanovený počet hodin/směn.
Na webu KZ ZZS ČR je vpravo nahoře anketa, ve které se můžete svým kliknutím vyjádřit, zdali pociťuje stres, únavu, případně obojí. Anketa původně patřila k aktualitě Výzkum Slovenské akademie věd tvrdí, že stres a únava oslabují výkony pracovníků záchranek, nicméně ji lze použít i ktéto problematice.
Sigmund
Copyright ©