Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Mimořádné odměny v první linii. Zdravotníci dostanou stovky korun, pokud na to zřizovatelé budou mít ...

18.04.2020

Mimořádné odměny v první linii. Zdravotníci dostanou stovky korun, pokud na to zřizovatelé budou mít ...

 

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch vyzval ve čtvrtek státem zřízené nemocnice, aby lékařům a zdravotnickému personálu, který se stará o pacienty s onemocněním covid-19, vyplácely mimořádné odměny. Zaměstnanci v první linii by mohli za hodinu práce získat bonus v rozmezí 100 až 500 Kč. Ti, kteří provádějí odběry, dostanou 1 500 Kč na hodinu.

 

Čti také: Deset procent potvrzených případů COVID-19 v ČR jsou zdravotníci

 

„Mimořádné odměňování se týká všech zaměstnanců, kteří se výrazně podílí na zvládnutí situace související s pandemií covid-19, především při poskytování zdravotní péče,“ napsal ministr Vojtěch v dopise ředitelům fakultních nemocnic, který má redakce iDNES.cz k dispozici.

Mimořádná odměna by se podle ministerstva zdravotnictví měla pohybovat v rozmezí od 100 do 500 korun za hodinu práce. Její konkrétní výše závisí na náročnosti práce a míře rizika, kterému je zdravotník vystaven.

Nárok na bonus mají podle Vojtěcha i členové odběrových týmů, kteří testují vzorky lidí s podezřením na onemocnění covid-19. „Odměna členů odběrových týmů provádějících odběry by měla být ve výši 1 500 korun za hodinu této činnosti,“ stojí v dokumentu.

Přesnou částku si stanoví každá státem zřízená nemocnice podle svých možností. Po výplatním termínu celkovou sumu odešle na ministerstvo zdravotnictví, které pak ve spolupráci se zdravotními pojišťovnami zvýšené náklady nemocnic zohlední při nastavování úhrad. (nerefundují, ale zohlední, pozn.redakce KZ)

Redakce iDNES.cz oslovila také zřizovatele soukromých nemocnic a krajské záchranné služby a hygienické stanice, zda a jaké chystají mimořádné odměny pro své zaměstnance.

O bonusy žádaly Babiše odbory

O mimořádné příplatky pro zdravotnický personál a pracovníky v sociálních službách žádaly v minulých dnech jednotlivé odborové svazy premiéra Andreje Babiše ve společném dopise. 

Pro záchranáře navrhly zvláštní příplatek ve výši 30 000 korun měsíčně, pro speciální posádky, které ošetřují pacienty s koronavirem pak 45 000 korun a 20 000 korun měli získat ostatní zaměstnanci záchranné služby.

„Považujeme za spravedlivé, aby zaměstnancům, kteří nesou ve srovnání s jinými nejvyšší míru rizika a navíc musejí při výkonu práce nosit ochranné pracovní prostředky, byl poskytnut po dobu trvání pandemie zvláštní příplatek, a to ve výši, která sice nedokáže nahradit zdraví, či dokonce život, ale bude pro zaměstnance v první linii alespoň důstojným oceněním jejich mimořádně náročné a rizikové práce,“ uvedl v dopise Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR i Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů.

Počet uzdravených pacientů se v Česku blíží tisícovce. Od čtvrtečního večera se zotavilo dalších sedm lidí, celkem jich je podle ministerstva zdravotnictví 979. Koronaviru v tuzemských nemocnicích podlehlo 170 lidí. Potvrzených případů nákazy je 6 437.

Zdroj: idnes.cz

 

Sigmund

 

 

 

Komentáře k článku
 • Karel Reagovat 20.04.2020
  Pro záchranáře navrhly zvláštní příplatek ve výši 30 000 korun měsíčně, pro speciální posádky, které ošetřují pacienty s koronavirem pak 45 000 korun a 20 000 korun měli získat ostatní zaměstnanci záchranné služby.

  Kdo jsou to záchanáři!? - Dle platné legislativy na ZZS existuje pouze zdravotnický záchanář/ zdravotnický záchanář pro urgentní medicínu a nikdo jiný!
  Takže ti mají dostat 30 000 Kč, speciální týmy pro VNN zřejmě 45 000 Kč.
  Ostatní zaměstnanci záchranné služby jen 20 000 Kč - tedy sestry se specializací, sanitáři a snad zbyde i na lékaře :-)
  No asi nezbyde na nikoho, ale hezky se to čte, stejně jako se hezky čte, že přidáme zdravotníkům na platech, protože jsou pilířem naši společnosti a nechceme, nikdo nechce, aby utíkali do zahraničí za vyššími platy!!
  Tak třeba se pletu a vláda opravdu najde penize, abychom zustali v ČR a nenansazovali své životy, vědomosti a dovednosti v zahraničí.


  • Ivana Rovenská Reagovat 28.04.2020
   Vážený kolego, pokud si přečtete článek z Lidovky.cz ze dne 27.4.2020 .....Vláda schválila odměny pro policii,hasiče,celníky a vojáky...na platy uvolní přes 30 milionů.......pak je jistě jasné,že mi zase obdržíme NIC....ještě pořád vás všechny.....moje podstatně mladší kolegyně a kolegy ...tato práce baví ???? Ještě pořád na sebe chcete nechat plivat od nadřízených a od klientů si nechat líbit úplně všechno ???? Toto totiž už není poslání, ale fraška.....ne,nejsem vyhořelá , i když tuto práci dělám již přes 30 let....ale to,co se děje poslední roky ...to už opravdu končí veškerá legrace . Musíme se stále vzdělávat, cvičit ,přesvědčovat kdekoho o své erudici ...tak si už konečně uvědomme svoji sílu a jednejme podle toho....oni totiž potřebují NÁS !!!!!!

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.