Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Mgr. František Majerský - Problémy záchranárov: Sanitky chodia neskôr, záchranárov je málo

23.11.2017

Mgr. František Majerský - Problémy záchranárov: Sanitky chodia neskôr, záchranárov je málo

 

 

Záchranári - ľudia, ktorí urobia všetko preto, aby vám pomohli v najťažších momentoch. Zneužívanie ich ochoty, klamstvá a nedostatok rešpektu sa podpisujú na problémoch.

 

 

Sanitkám to trvá dlhšie

Medzi veľmi vážne problémy patrí predlžujúci sa čas dojazdov ambulancií záchrannej služby (ZS). V praxi to znamená, že záchranka prichádza k pacientovi neskôr – z roka na rok sa to predlžuje a tento trend sa musí zastaviť a znížiť.

„Jedno z riešení je Dopravná zdravotná služby (DZS), ktorá by patrila pod operačné stredisko Záchrannej zdravotnej služby (ZZS). Určená by bola na sekundárne transporty aj výjazdy, kde nebude potrebná posádka Rýchla lekárska pomoc (RLP) a Rýchla zdravotná pomoc (RZP),“vysvetlil prezident Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov (SKZZ) František Majerský. Podľa Majerského by DZS takto odbremenila hlavne posádky RZP. V praxi sa totiž stáva, že ráno dostala posádka RZP výjazd a vrátila sa na svoje stanovište až po obede a dovtedy riešila prevozy medzi nemocnicami, ktoré by mohla riešiť posádka DZS. Posádky RLP a RZP majú byť prioritne pre transporty primárne – stane sa niekomu niečo akútne doma, vonku, v lese, na ulici.

Zneužívanie zo strany pacientov

Veľkým problémom je zneužívanie ZZS zo strany pacientov. „Ľudia si vymýšľajú úplne iné veci, aby im operátor poslal sanitku. Po príchode sa zistí, že pacient má ťažkosti už mesiac a nechcelo sa mu ísť k lekárovi. Tí ľudia si neuvedomujú, že daná sanitka chýba v systéme a druhý človek, ktorý ju v tej chvíli skutočne potrebuje, musí čakať na sanitku, ktorá príde z druhého mesta a môže prísť neskoro,“ pokračoval Majerský.

"SKZZ navrhuje, aby pri zistení , že pacient vedome klamal, nedodržiava liečebný režim a je pod vplyvom alkoholu, aby mu daný výjazd bol spoplatnený."

„Je to negatívny trend, naopak, v Európe je taký, že tie časy postupne klesajú. Často je záchranná zdravotná služba využívaná aj v prípadoch, keď nejde o bezprostredné ohrozenie života,“ upozornil v utorok regionálny riaditeľ Falck pre strednú a východnú Európu Ivo Krpelan.

Nedostatok záchranárov

V posledných 3 rokoch SKZZ zisťuje ďalší problém – začína byť nedostatok záchranárov. Je veľká fluktácia záchranárov hlavne vo veľkých mestách. Záchranári odchádzajú hlavne kvôli zlému finančnému ohodnoteniu a neustálemu počtu neindikovaných výjazdov. „Kvalitní záchranári nám odchádzajú na urgentné príjmy alebo do zahraničia. Už po skončení vysokej školy nám do praxe nenastúpi 40 % záchranárov. Tento trend musíme zastaviť a to je zvýšeným finančným ohodnotením a zatraktívnením ich práce a tiež sociálnym zázemím,“dodal prezident SKZZ. Záchranár na Slovensku ma dnes garantovanú mzdu 720 eur v hrubom (cca 18.360,- Kč hrubého). „Keď si vezmeme náročnosť práce a zodpovednosť ktorú majú , tak je to veľmi nízke ohodnotenie,“ kritizoval Majerský.

Podľa prezidenta slovenských záchranárov ak sa už teraz nebudú diať zmeny, budú odchádzať ďalší záchranári a lekári. Práca záchranára je poslaním, preto si zaslúži mať v spoločnosti významné miesto. Tak ako to je v zahraničí, kde sú záchranári hrdinovia. Preto si treba vážiť ľudí, ktorí ešte veria v zlepšenie systému, aby sa mohli venovať naplno tomu najdôležitejšiemu a to je záchrana ľudského života.

Zdroj: poprad.dnes24.sk

 

Sigmund

 

 

Komentáře k článku
 • Jan Žoha Reagovat 23.11.2017
  Slovenská komora je o krok napřed!! A co naše komora? Vydá též nějaké prohlášení? Nebo budeme poklonkovat všem kolem a hodíme na to všechno bobek!! Důležité přeci je, že nám na účet chodí peníze...o to přeci hlavně jde.
  • Tomáš Ježek Reagovat 23.11.2017
   Ahoj, jak tomuto mám rozumět? "Důležité přeci je, že nám na účet chodí peníze...o to přeci hlavně jde." Potřebuji si poskládat koncept k tomu předchozímu sdělení, díky. Tom
 • Jan Pokorný Reagovat 23.11.2017
  Tak zásadní problém záchranářů na Slovensku asi nebude v indikaci ZS (ta je v obou zemích stejná a u nás můžeme záchranáři i těmí ze SR tapetovat), ale ve zřizovateli... Je to soukromník a podle toho taky platí, jak skvěle se žije pod Falck je i tady v historii k nalezení... A na to SKZZ neupozorňuje, protože její členové se stejně jako ti naši drží hesla čí chleba jíš, toho píseň zpívej -toliko k poznámce p. Žohy o té noze napřed.... A představě, že když jakýkoliv soukromník zvedne cenu svého zboží, tak že se to projeví u zaměstnanců, tak ta není úsměvná, ta je analfabeticky naivní. :) Návrh SKZZ je navíc naprosto amatérský až dehonescující komoru samotnou, protože v právním státě nemůžete jen zjistit musíte to taky dokázat a nakonec ještě vymoct (a být navíc ve zisku po všech těch právních procedurách) a to se dobře povídá, ale hůře provádí. Reálně je to nemožné, na bezdomovcích a notoricích co mají za sebou plejádu exekucí si nic nevezmete, ale řešit se budou muset jako ostatní včetně spektra péče (tak zaplatí se právníci, další sekretářka... proč ne, když na to peníze jsou?..), dokázat, že někdo nedodržuje léčebný režim - a čí, kým vystavený kdo bude ta autorita při dnešním stavu, kdy Vám jeden odborník lékařství doporučí x a druhý na jinou věc protikladné y a dokažte, že ten léčebný režim není dodržován, že třeba prostě jen nefunguje a navíc je správný. Ale asi chtějí mít záchranáři na Slovensku tu práci pestřejší v tom, že místo ošetření budou vyšetřovat a hrát si na hodného a zlého pomocníka represivních složek státu. Jako by jich nebylo málo. I u zdánlivě jasného vlivu nox to tak jasné není, protože aby jste mohl chtít peníze, musíte prokázat - ne si jen myslet, že mezi poruchou zdraví a intoxikací byla přičinná souvislost a ne, že si hypertonik dal jednoho panáka, který byl notabene 100x už zdaněn.. či opilec co uklouzl na náledí protože byl opilý nebo protože někdo neuklidil chodník? Hodně štěstí a hodně papíru to bude vyjádřeníček, aspoň bude mít komora "co řešit" a záchranáři budou mít z hovna kuličku....
  • Drahomír Sigmund Reagovat 24.11.2017
   Pane Pokorný, palec nahoru :-)!
 • Jan Žoha Reagovat 24.11.2017
  Problémem našich slovenských kolegů je především to, že v poskytování PNP na SVK dominuje soukromník. A
  pokud vím, tak komora našich východních bratrů, nezastupuje jen záchranáře výše zmíněného soukromého masokombinátu, kde nejspíš jedou v režimu feudál - poddaní, ale i záchranáře záchranné služby slovenské republiky, i když jejich podíl je minoritní..nebo se mýlím? Ale k věci. Ať je vyjádření v mediích prezidenta slovenské komory jakkoli fádní, patetické a nemotorné...jedno se mu nemůže upřít...své problémy se tímto vyjádřením alespoň pokusil medializovat. I když mu to bude s jistotou k hounu. Zatímco naše/Vaše komora mlčí a přijde mi, jako by snad žádné problémy vůbec nebyly?! Problém numero uno - nadužívání ZZS. Jasně...problém je za současných podmínek a za současné legislativy neřešitelný...to víme všichni...a jasně...problém je stále dokola a dokola omílán. Ale ten problém je dokola omílán jen v odborných kruzích a to vždy skončí akademickou debatou, kde si pár bodíků nahrabou Ph.D. a další...a konstruktivní řešení v nedohlednu. Proč komora neudělá mediální masáž? I kdyby si jen jeden jouda z Horní - Dolní měl uvědomit, že by si se svými teplotkami opravdu mohl zajít až na druhý den k PL... tak by masáž byla úspěšná. Na co komora čeká? Až se vyjádří ČLK? Nebo ředitel ZZS? Proč? Vždyť poměrnou část zaměstnanců ZZS tvoří právě NLZP!! Téměř 3/4 výjezdů obstarávají NLZP (přesná čísla neznáma dohledávat je nebudu, snad mám recht :-)) Jinak si náš plebs nikdy neuvědomí, že je něco špatně...a záchranáři budou plápolat...následně hořet...až vyhoří. Tento problém je moc okatý a znelíbili bychom se našim spoluobčanům, řekne si komora, víte co, soudruzi...pojďme raději řešit naprosto zbytečný statut veřejného činitele...nebo...vlastněnevímcoještě...řeší se vůbec něco? :-))) Ale co je komu do toho...vždyť záchranáři si můžeme tapetovat OO. Hlavně že všichni máme svá teplá bydla a na účtech nám každý měsíc přistanou nějaká ta ojra...držet hubu a krok, tak se nejdéle udržím na pozici. Ale alespoň rozdáme medaile a necháme se svévolně semlít zrezivělým systémovým soukolím. Nás mnogo. Čest.
  • Jan Žoha Reagovat 24.11.2017
   Otázkou zůstává, zda by vůbec nějaká media stála o komunikaci s jakousi komorou záchranářů. Ještě nás čeká dlouhá cesta.
  • Jan Žoha Reagovat 24.11.2017
   ...a mediální masáž doporučuji započít v denících AHA, SUPER a Blesk...tam je líheň takových naduživatelů ZZS. Dále bych doporučil alespoň jeden reklamní spot na TV Barrandov...nejlépe po Jendovi Musilovi. Hlavním protagonistou spotu by měl být zdravotnický záchranář...nejlépe s abusus ethyl-alk v OA, aby pak došlo k volnému průchodu emocím. A ne...já se opravdu nehlásím
   • Martin Sikora Reagovat 27.11.2017
    Nevím, proč se stále u nás vymýšlí argumenty - jak to udělat, aby to nešlo. Což takhle jednou už konečně říct - udělejme vše pro to, aby to šlo...
    • Jan Žoha Reagovat 04.01.2018
     To je totiž totiž závažná diagnóza - Čecháčkovství se satelitními metastázemi alibismu a pokrytectví.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.