Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

LZS - UK. London's Air Ambulance (dále jen LAA) neboli London HEMS

07.04.2012

LZS - UK. London's Air Ambulance (dále jen LAA) neboli London HEMS

JAK FUNGUJE LETECKÁ ZÁCHRANNÁ SLUŽBA
V LONDÝNĚ
London's Air Ambulance (dále jen LAA) neboli London HEMS (Helicopter Emergency Medical Service) zajišťuje leteckou záchrannou zdravotní službu v Londýně a jeho okolí. Funkční oblastí je samotný Londýn a komunikace M25, okružní dálnice (London Orbital), která téměř v celém svém rozsahu (188 km) obklopuje Londýn. LAA poskytuje přednemocniční neodkladnou péči obětem vážného zranění na místě události, zejm. dopravní nehody, pády z výšky, průmyslové havárie, útoky (nejčastěji bodné či střelné zranění) a události v železniční síti.

V roce 1988 Royal College of Surgeons, nezávislá profesní organizace podporující a prosazující nejvyšší standardy chirurgické péče o pacienta, kritizovala přednemocniční trauma péči v Londýně a díky této zprávě vznikla v roce 1989 London's Air Ambulance. Počet úmrtí spojených s traumaty klesl po vzniku LAA o více jak 50%. Provoz LAA zajišťuje Royal London Hospital, nemocnice v Londýně v městské části Whitechapel, ve které je traumacentrum.

London's Air Ambulance funguje nepřetržitě čtyřiadvacet hodin denně sedm dnů v týdnu ve dvou režimech. Ve dne je provoz zajištěn vrtulníkem a v noci, dále v době, kdy je neletovo a v případě, že je vrtulník v akci, je služba zajištěna pozemní cestou.

LAA používá vrtulník McDonnell 902, dvoumotorový stroj, který má pětilistý nosný rotor a systém NOTAR (nepoužívá ocasní rotor). Je vhodný pro přistávání ve stísněných městských oblastech a je tišší, než jeho předchůdci, což mimo jiné dokazuje i snížený počet stížností na výskyt hluku způsobený LZS. Posádka se skládá ze dvou pilotů, lékaře a záchranáře. Po přijetí výzvy je schopna být ve vzduchu do 2-3 minut. Ze základny, která je v nemocnici Royal London Hospital (heliport je na střeše nemocnice v 17. patře), je vrtulník schopen se dostat na nejvzdálenější místo svého působení do 12 minut.

Od března 2012 je London's Air Ambulance první LZS ve Velké Británii, která má na palubě ve specializované lednici čtyři jednotky krve 0-. Ty zde mohou být uloženy po dobu maximálně 72 hodin, přičemž nevyužité zásoby se vrátí zpět do nemocnice. Každým rokem, kde LAA zasahuje, je ohroženo zhruba 250 pacientů hypovolemickým šokem. Krev na palubě stroje dá těmto raněným větší šanci na přežití.

Jak již bylo zmíněno, v případě, kdy není možno použít vrtulník, je LAA nahrazena Rapid Response Cars (volně přeloženo jako rychlá reakce aut) vozy Škoda Octavia RS 2.0 TFSI.

V loňském roce se LAA účastnila 2059 zásahů, z nichž v 716 případech se jednalo o dopravní nehody, v 571 případech bodná či střelná zranění. Pády tvořily 456 zásahů a ve 185 případech se jednalo o děti ve věku do 16 let. LAA zajišťuje přednemocniční péči obětem vážného zranění v celém Londýně a na dálnici M25 – slouží 10 milionům lidí, kteří zde žijí, pracují, dojíždějí a navštěvují Londýn a jeho okolí.

Pavel Lampa, DiS.


Použité zdroje:
http://www.bartsandthelondon.nhs.uk/our-services/london-s-air-ambulance/
http://www.bartsandthelondon.nhs.uk/our-services/accident-and-emergency/
http://www.londonsairambulance.co.uk/about-us
http://www.londonsairambulance.co.uk/about-us/what-we-do
http://www.londonsairambulance.co.uk/about-us/the-helicopter
http://www.londonsairambulance.co.uk/about-us/the-rapid-response-cars
http://www.bbc.co.uk/news/health-16928621
http://en.wikipedia.org/wiki/London_Air_AmbulanceKomentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.