Přihlášení
Zapomenuté heslo
Slavnostní setkání – 25 let LZS Ostrava
Je tomu již více než čtvrt století, kdy na obloze našeho regionu začaly létat záchranářské vrtulníky. Od té doby mají jejich posádky na svém kontě více než patnáct a půl tisíce zásahů, při nichž nalétaly téměř čtrnáct tisíc letových hodin. Ročně vrtulník z Ostravy vzlétá k téměř šesti stovkám misí.
U příležitosti výročí uplynulých pětadvaceti let provozu letecké záchranné služby, uspořádala v pátek 6. listopadu Zdravotnická záchranná služba MSK slavnostní setkání za účasti významných hostů. Patřil mezi ně hejtman Moravskoslezského kraje a první náměstek hejtmana, náměstek pro zdravotnictví, členové vedení města Ostravy, jakož i vedoucí představitelé složek IZS, ředitelé nemocnic v kraji a další pozvané osobnosti.
Po krátkých proslovech nejvýznamnějších hostů shlédli přítomní krátký film o činnosti letecké záchranné služby, vytvořený právě pro tuto příležitost. Následovala tisková konference a po jejím skončení pokračoval program v prostorách heliportu a zázemí leteckých záchranářů. Hosté si mohli prohlédnout jejich vybavení, hangár a přirozeně také vrtulník, používaný aktuálně v „ostrém provozu“. Záchranáři navíc připravili rovněž ukázku zásahu posádky LZS při speciální činnosti v podvěsu.
Letecká záchranná služba vznikala na území bývalého Československa od druhé poloviny 80. let minulého století. Trvalý provoz ostravské LZS – Kryštofa 5, byl zahájen 7. ledna 1990 v areálu tehdejší Krajské nemocnice v Ostravě-Zábřehu. Vrtulník, piloty a mechaniky poskytl Státní podnik Slovair, Od roku 1993 až do současnosti zajištuje provoz společnost DSA. Za dobu působnosti na ostravské základně zajistila vždy tu nejmodernější dostupnou vrtulníkovou techniku a špičkově vycvičené piloty i pozemní personál.
Zdravotnické osádky byly v počátcích tvořeny lékaři z různých nemocnic v tehdejším Severomoravském kraji, báňskými záchranáři, nebo členy horské služby. V pozdějších letech postupně zajistila záchranáře do LZS ze svých řad zdravotnická záchranná služba.
Významným partnerem pro provoz LZS je také město Ostrava, díky kterému bylo v areálu Hasičského záchranného sboru Ostrava v Ostravě-Zábřehu vybudováno zázemí pro stanici LZS, základnový heliport, certifikovaný i pro noční provoz a hangár pro vrtulník.
Od září 2009 používá LZS v Ostravě jeden z nejmodernějších a nejlépe vybavených strojů ve své třídě – vrtulník EC 135 T2e, který je plně uzpůsoben pro nepřetržitý provoz až čtyřčlenné osádky. Díky své vysoké cestovní rychlosti 240 km/hod pokrývá tak v doletové době do dvaceti minut převážnou část území Moravskoslezského kraje. Pro mezi nemocniční převozy však je schopen díky možnosti téměř tříhodinové výdrže bez nutnosti mezipřistání dopravit pacienta do jakéhokoliv specializovaného centra v celé ČR.
Od roku 2001 je stanice LZS v Ostravě jednou ze čtyř, zajišťující nepřetržitý provoz. Všichni členové osádky jsou trénováni i na možnost zásahu v nepřístupném terénu pomocí lanové techniky. Ostravská LZS patří k nejzkušenějším v zemi a stále rozvíjí a rozšiřuje nejen výcvik všech letových i zdravotnických členů osádky, ale v souladu se stále přísnějšími evropskými leteckými předpisy také průběžně zdokonaluje vybavení vrtulníku i osádky. Od ledna 2016 tak bude například do práce osádek zavedeno použití prostředků pro noční vidění za účelem zvýšení bezpečnosti letů od západu do východu slunce.
PhDr. Lukáš Humpl
Tiskový mluvčí ZZS MSK
P.S. Byl jsem celé slavnostní akci jako host přítomen, a ač byla atmosféra celé akce velmi příjemná, tak i přes znalost problematiky na mne osobně velmi zapůsobil skutečně profesionálně natočený krátký dokument (cca 25 minut), který dle mého názoru velmi krásně ukázal smysl práce a poslání LZS obecně, a také to, že za tou prací stojí zpravidla velmi skromní a obyčejní lidé - tzv srdcaři. I proto nejen laické, ale i odborné veřejnosti mohu shlédnutí tohoto krátkého filmu mohu vřele doporučit. Po kliknutí na odkaz je nutná registrace - ZDARMA.
a odkazy na další díly LZS dalších krajů kde provoz zajišťuje DSA jsou v komentáři pod článkem, kdy nám je tam umístil Honza Lasovský - děkuji
Sigmund
Copyright ©